שופטת מכהנת על התאבדות בן עטר: המערכת הרגה אותו. שמו לו אקדח על השולחן

מאות ליוו אתמול את מוריס בן עטר, ששם שלשום קץ לחייו; שופטת מכהנת: "המערכת מפעילה על השופטים לחץ מטורף"

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

מאות בני אדם, בהם ראשי מערכת המשפט בישראל - שר המשפטים יעקב נאמן, נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש ומנהל בתי המשפט משה גל - ליוו אתמול למנוחות את שופט בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים, מוריס בן עטר, אשר שלשום שם קץ לחייו לאחר שלא עמד בעומס העבודה.

ההלוויה בבית העלמין במודיעין נראתה אולי מנומסת ושקטה, אך מתחת לפני השטח סערו הרוחות.

"אי אפשר לתאר עד כמה ההלוויה הזאת עצבנה את כולם, כי זו היתה צביעות אחת גדולה", אמרה ל"הארץ" שופטת מכהנת בהתבטאות חריגה בחריפותה. "לא עזרו לו ולא שום דבר, פשוט צביעות", אמרה, "כל השופטים היו צריכים להגיע, למה הם לא באו? כי המערכת הרגה אותו, המערכת שמה את האקדח על השולחן". לדבריה, השופטים שהגיעו על אף שלא הכירו אותו עשו זאת "כי יש תחושה שהוא עשה משהו בשביל לצעוק, וצריך להרים את הצעקה הזאת".

"זה לא העומס", הבהירה השופטת, "זה היחס, והיחס הוא נורא. כשמרביצים לרופא משביתים את כל המערכת, למה היום לא סגרו את כל מערכת בתי המשפט? כי אז זה היה נראה כאילו הם אחראיים. פה שופט התאבד, כתב במפורש שזה בגלל העומס, טרח לכתוב מכתב התאבדות שכולו כתב אישום למערכת, אז לא כל השופטים צריכים לבוא לפחות אחרי שהוא מת?".

במונולוג נסער סיפרה השופטת על הלחץ שמופעל על שופטים באופן יומיומי מצד מערכת המשפט: "השופטים נתונים בלחץ מטורף. לא לחץ של העבודה, זה הלחץ שהמערכת מפעילה עליהם, הלחץ להיות פקידים, לחץ להספקים, לחץ מטורף. נכנסים לנו לפרוטוקולים, סופרים לנו עמודים. כל יום קוראים לנו - פה לנשיאה, פה להנהלת בתי המשפט - ושואלים: למה אתם לא יושבים באולם? למה לקחתם חופש? ובגלל זה הוא התאבד. זה לא העומס, זו ההשפלה, הבושה שקוראים לך ונוזפים בך כל היום. מוריס עבד, הוא לא שיחק, אבל משפילים את כולם. גם את אלה שאין להם רבע פיגור".

"מתייחסים אלינו כאל אחרון הפועלים בשטראוס ובמילקי", אמרה השופטת. "פרוטוקול הדיון הרי לא משקף כלום. השבוע לדוגמה ישבתי שעתיים עם צדדים לתיק וניסיתי להגיע להסדר. בפרוטוקול היתה שורה, אבל הם סופרים עמודים". לדבריה, "אין שום מדד, לא ברור בכמה תיקים כל שופט צריך לדון, מחלקים מה שיש. יש שופטים שגומרים תיקים יותר מהר, יש שגומרים יותר לאט, ובאים בטענות שלא קשורות לדבר".

השופטת נזכרת כי "בדיון לא מזמן היה מישהו שביקש לדבר. כל הטענות כבר נטענו על ידי הצדדים, אבל איך הוא היה מרגיש אם הוא לא היה מדבר? אז נתתי לו לדבר. לא רשמתי בפרוטוקול את הדברים שהוא אמר, אלה לא היו טענות משפטיות. הוא דיבר 20 דקות אבל רשמתי שלוש שורות. אז זה שיספרו לנו דפי פרוטוקול לא ישנה כבר שום דבר".

לדבריה של השופטת, "מי שמעכב את התיקים זה לא מוריס, יודעים מיהם השופטים שמעכבים דיונים, אלה שופטים בני 65, שעוד מעט פורשים, ולא רוצים להתעסק אתם. אפשר לספור אותם בשתי ידיים, ובהם לא מטפלים".

"היה מחקר בחיפה שהשווה עומס על שופטים. המסקנה של המחקר היתה שכדי להיות קרובים למדינה האחרונה בין כל מדינות המערב מבחינת מספר תיקים לשופט, צריך להכפיל את מספר השופטים. כל אחד מהשופטים פה היה אומר את זה".

"אמרו שבית משפט לעניינים מקומיים זה יותר קל", התייחסה השופטת לפרסומים לפיהם בן עטר הועבר מבית משפט השלום לבית המשפט לעניינים מקומיים כדי להקל עליו. "אבל זה לא יותר קל, זה יותר קשה. כי מי שיש לו דוכן וסוגרים לו אותו יותר חשוב מדיון של קוקה קולה או תנובה. להם לא יקרה כלום, לזה עם הדוכן שסוגרים זה פי מיליון יותר חשוב".

"אני חושבת שיש עיוות בחיי השופטים, מתייחסים אלינו כאל אלים, אבל אנחנו בני אדם. אנחנו לא יכולים לעבוד 12 שעות. יש תחושה שאנחנו לא נותנים שירות טוב לציבור, אבל אין לנו זמן לתת לאנשים להגיד מה שהם רוצים, אנחנו לא מכונות. וכשאתה מבקש חופשה מתייחסים לזה כפשע".

"זה פשוט נורא. הוא היה אדם עם מצפון ובגלל זה הוא התאבד. ברור שיש רקע נפשי ושצריך טריגר להתאבדות, אבל עצם זה שהעבודה היא הטריגר זה נורא. עבודה זה לא טריגר. היא לא צריכה להיות טריגר. צריך לקחת את העניין הזה בתור הצוואה שלו. כי זה לא יכול להיות היחס לשופטים. בית משפט זה לא בית חרושת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ