גידי וייץ
גידי וייץ

עד לפני שש שנים, אז עבר לביתו במושב שואבה בהרי ירושלים, נהג פרקליט המדינה, עו"ד משה לדור לטייל בשעות הבוקר עם הכלב שלו ברחבי הבירה. באחד הטיולים האלה הגיע לדור גם למתחם הולילנד שהיה אז בשלבי בנייה מתקדמים. "בשלב מסוים אפילו עברה בי לרגע המחשבה לקנות שם דירה", הוא מספר. "הלך והתרומם שם פרויקט - לא ראיתי אז את ממדיו, גם אתה לא יודע את ממדיו האמיתיים. צריך להבין, נפח הבנייה שאתה רואה היום הוא רק 38 אחוז בלבד מגודלה המיועד של המפלצת".

הזדמנות נוספת לבקר בזירת הפשע נפלה בידיו של הפרקליט באפריל שעבר. הוא טיפס אז במעלית לדירת הפנטהאוז של עו"ד יאיר גולן, בשבעה על מותה של רעייתו של הפרקליט הפלילי הוותיק. באותם ימים ניהל לדור בחשאי יחד עם צמרת הפרקליטות והמשטרה את חקירת פרשת השחיתות הגדולה ביותר שידעה המדינה. הוא כבר פגש במשרדו את האיש שאחראי לחשיפתה: עד המדינה, איש עסקים עב בשר ומקשיש, שחקן ציר בין יזמי נדל"ן רעבתנים לפוליטיקאים ועובדי ציבור חובבי מעטפות דולרים, שזהותו עדיין אסורה בפרסום.

כשישב לדור בסלון ביתו של עו"ד גולן ניהלו השניים שיחה. "יש לו מרפסת יפהפייה שצופה על כל ירושלים, אז שאלתי אותו לגבי בניית פרגולה במרפסת", משחזר לדור את הדברים שנאמרו. "והוא השיב: 'אתה מדבר איתי על פרגולה?! לא נותנים לי היתר להתקין דוד שמש על הגג משום שזה נוגד את חוקי התכנון והבנייה, וחוקים יש לכבד'. אני כבר ידעתי אז שבעוד ארבעה-חמישה ימים הולכת להתפוצץ פרשת הולילנד".

מספר ימים חלפו והמשטרה עצרה בקול רעש גדול פוליטיקאים ופקידים, אילי הון ומאכרים, שעל פי החשד היו מעורבים בקבלה ובמתן של שוחד מצטבר בשווי מיליוני דולרים, שנועדו לקומם מיזמי נדל"ן אדירים בישראל ובראשם פרויקט הולילנד הנודע לשמצה. אחד העצורים בפרשה היה ראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, שנחשד בקבלת שוחד ולמרבה האירוניה מיהר לשכור את שירותיו של עו"ד גולן.

לפני מספר חודשים סיימה המשטרה את החקירה והמליצה להעמיד לדין את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וראש לשכתו שולה זקן, את אילי ההון דני דנקנר, הלל צ'רני ואביגדור קלנר ועוד רבים, בשלל עבירות חמורות. עד חג הפסח הקרוב, כך מעריך לדור, יוחלט מה יעלה בגורלם של חשודי הצמרת ובתרגום חופשי שלנו: נגד מי ועל מה יוגשו כתבי אישום.

המונסטר הזה

אזרח שחלף על פני מפלצת הנדל"ן המכוערת, הבין בחושיו שהמתחם הזה אינו תוצאה של הליך תקין ושל החלטות של מי שהאינטרס הציבורי והעירוני בראשו, אלא של שוחד. האם הפרשה הזאת היא עדות נוספת להיעדרם של מנגנוני חשיפה מספיקים במערכת אכיפת החוק?

"תראה, הסיפורים האלה לא מגיעים לפרקליטות. רוב שנותי עסקתי במשפט אזרחי וייצגתי את משרדי הממשלה וגופים ציבוריים אחרים באינספור תיקים. חוץ ממקרה בודד אחד שבאמת ראיתי לנגד עיני משהו שחשבתי שהוא מתנהל בצורה פלילית, לא רק שלא זיהיתי, לא חשבתי על כך שמדובר בהתנהלות כזו. כנראה שהמדינה מתנהלת בצורה הרבה פחות תקינה מבעבר, או שאני הייתי נאיבי וחסר מיומנות כדי לזהות את העבריינות.

"על פי תמונת החשדות שנחקרה ונבחנת על ידינו, הוקם פרויקט הולילנד בדרך שיטתית, מתמשכת, על פי שיטה שמופעלת בצורה מסיבית מול הגורמים שאמורים לתת אישורים; בה אתה מניף, אם לא רק או בהכרח את הדמות הבכירה, אז לפחות את הרוב שבתוך ועדה א' או ועדה ב' או ועדה ג', באמצעות תשלומי שוחד לכיסם, או לכל מיני גופים שהם חפצים ביקרם. האנשים שנמצאים בוועדות ובגופים האלה אדישים בעצם למשמעויות העמדות שהם נוקטים לאורך הדרך ומוכנים לאפשר את הכל, ובאופן הזה מצליחים ליצור מתוך הולילנד הישן והיפה את המונסטר הזה".

"זה החלק שהכה אותנו בתדהמה", מספר לדור בהתרגשות, ונדמה שאין הוא מתאמץ להסתירה. "אני לא חושב שאיזושהי פרשה במדינת ישראל מתקרבת להיקפים ולרמת החומרה של השחיתויות שנחקרו בפרשה הזאת. מדובר בשורה ארוכה של אירועים שמצטרפת למסכת כוללת ושיטתית שמצליחה באמת להפוך את הגבעה הזאת לבנייה מקיפה שמתרוממת ברמת החומרה שלה עד השמים, תרתי משמע".

מדוע זהותו של עד המדינה בפרשה הזאת נותרת חסויה? האם הסיבה היא חשש לחייו? שהרי, כל מי שצריך לדעת יודע מיהו.

"האיש הזה יצא נגד האנשים הכי חזקים במדינת ישראל וניפץ באמצעות העדות שלו את פרויקט הולילנד, כך שאויבים יש לו מפה ועד להודעה חדשה. נכון שרבים יודעים מיהו, אבל אנחנו חשבנו שאל מול זכות הציבור לדעת - והלא הזכות הזאת מומשה כמעט במלואה - מה שנותר עדיין משרת תכלית ראויה".

לדור הוא הדמות הבכירה ביותר המטפלת בפרשה. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מנוע מלעסוק בה כיוון שייצג את אולמרט בעבר בפרשות רגישות אחרות. במסגרת עיסוקו האינטנסיבי בפרשה נועד לדור עם עד המדינה מספר פעמים בלשכתו בירושלים וליווה את חתימת ההסכם עמו מקרוב. "זה הסכם הרבה יותר מורכב מאחרים ובלי המעורבות שלנו בפרקליטות, כנראה שהוא לא היה נחתם", הוא אומר. "מני מזוז, יואב סגלוביץ', שוקי למברגר (המשנה לפרקליט) ואנוכי, חשבנו בלי יוצא מן הכלל, שהאינטרס הציבורי לחשוף את הפרשה הוא אדיר. כלומר, לפצח את הפרשייה הזאת ולהשיב על השאלה איך התירו לבנות דבר כזה בישראל! לחשוף את התהליך כולו מראשיתו ועד סופו, באמצעות מי שיכול לספר לנו עליה לפרטי פרטים, ובתנאי שהוא אמין בעיקרי הסיפור".

לעד המדינה הזה רקורד מפוקפק במיוחד. הוא היה שחקן הציר המרכזי בין ההון והשלטון, משחד צמרת.

"נכון, האנשים האלה לא היו מעולם ישרים במאה אחוז ולפעמים הם היו עבריינים מאוד משמעותיים, והאיש הזה במובנים מסוימים הוא עבריין מרכזי בפרשה".

את אהוד אולמרט, מכוכביה הראשיים של חקירת הולילנד, מכיר לדור כבר שנים ארוכות, עוד מהימים שבהם כיהן לדור כפרקליט מחוז ירושלים ואולמרט כיהן כראש העיר. פעם אחת, אחרי שראה הופעה מוצלחת של אולמרט בתוכנית "Hard Talk" בבי-בי-סי התקשר לדור להחמיא לפוליטיקאי השנון ("אולמרט הוא טוען אדיר"), ובביתו של פרקליט המדינה שמורים מכתבים שהחליפו השניים ביניהם: ברכות הדדיות שהחליפו כשבאו ויצאו ממשרדים שבהם אחזו במשרות בכירות שונות.

שנים ארוכות כיהנו יחד בתפקידי מפתח באותה עיר מפולגת ומסוכסכת. בשלהי שנת 2002 פרש אולמרט מתפקידו כראש העיר וצנח היישר לחיקה של ממשלת שרון. כעבור כשנה פרש לדור מתפקיד פרקליט המחוז ועבר לשוק הפרטי, אחרי יותר משני עשורים בשירות הפרקליטות. ב-2006 נבחר אולמרט לתפקיד ראש הממשלה, ושנה וחצי לאחר מכן, נבחר לדור לתפקיד שבו כיהנו בעבר דמויות מפתח בעולם המשפט הישראלי כמו חיים כהן ודורית ביניש - פרקליט המדינה.

תלחץ אותי לקיר

בעת ההיא התנהלו כבר מספר חקירות נגד אולמרט, ותוך כדי צלילה אל אחת מהן, מצאו חוקרי המשטרה רישומים ביומניה של ראש הלשכה, שולה זקן, שהעלו את החשד כי איש עסקים אמריקאי בשם משה טלנסקי מעביר לאולמרט כספים.

באחד מימי אפריל 2008, בשעה שש בבוקר, נקשו חוקרי יאח"ה על דלת ביתו של טלנסקי בירושלים ועצרו אותו לחקירה שבה שטח את תולדות יחסיו עם ראש הממשלה לשעבר. לדור החליט אז - בעצה אחת עם היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז - לגבות עדות מוקדמת מטלנסקי בבית המשפט המחוזי, צעד שהוביל לפרישתו של אולמרט מראשות הממשלה. את גביית העדות, ההצגה המשובחת בעיר, ניהל לדור באופן אישי ובכך סימן את עצמו כמי שהניע את מהלך פרישתו של אולמרט מהתפקיד. מאז, תוקפים אנשי אולמרט את לדור ואנשיו ללא רחם ומאשימים אותו ברדיפה שיטתית של הבוס. "אני חושב שכדאי לך לראיין את סביבתו הקרובה של אולמרט כדי לראות אם הם לא מבקרים את הדרך שבה מדבררים את הפרשה מצדם", אומר לדור. "מנקודת ראותי הדלה בתחום הזה של יחצנות, אני חושב שלא רק שהיא אינה מועילה, היא אפילו מאוד-מאוד פוגעת באינטרסים של אולמרט".

ההחלטה לגבות את העדות המוקדמת הביאה על לדור גלים שוצפים של ביקורת, גם מאזורים פחות צפויים. "אני חושבת שפרקליט המדינה משה לדור עדיין לא נתן תשובה טובה שתנמק את העדות המוקדמת של טלנסקי", אמרה לאחרונה אילנה דיין בראיון לארי שביט שהתפרסם במוסף זה. "אני חושבת שצריך להדביק את לדור אל הקיר ולנסות להוציא ממנו מה באמת עמד מאחורי ההחלטה להביא את טלנסקי לעדות מוקדמת". "הנה, תלחץ אותי אל הקיר", מתנדב לדור.

ובכל זאת, נטען כי עדות מוקדמת נגבית בדרך כלל במקרים חריגים: תיירת שנאנסה ולא רוצה לחזור לכאן יותר, למשל. מה הוביל אתכם לעמוד על עדות כזאת דווקא בפרשה הזאת?

"בשלב מסוים, לפני פסח, הגיעו אלינו היומנים של שולה זקן והתעוררו תמיהות לגבי הרשום בהם. בתוך כך, נראה אדם שלא מוכר לנו, שקוראים לו משה טלנסקי, מעביר לשולה זקן מעת לעת כספים בדולרים, אולי דרך עו"ד אורי מסר. לא ידענו עדיין כלום, כי רישום הכספים עדיין לא מספר שום סיפור. אז שאלנו: מה צריך לעשות עם הרישומים האלה? ומתברר שטלנסקי, תושב קבע בארצות הברית, הגיע לישראל. החלטנו שהדבר הנכון לעשות הוא לגבות ממנו גרסה שלאחריה התבררה לנו תמונה שלא יכולנו להישאר אדישים אליה. עכשיו, אם ראש הממשלה עומד לדין ומי שנתפס, על פי דבריו, כידיד ומקורב אליו מאין כמותו, שחי דרך קבע בארצות הברית, הוא זה שסיפק את ראיית התביעה העיקרית נגד ראש הממשלה, אין מצב, כלשון העם, להערכתנו, שהוא היה באמת נענה להזמנה ומגיע לבית המשפט ומוסר עדות. חשבנו גם שהסיכוי לגבות את עדותו בארצות הברית, באמצעות חיקורי דין, נושק לאפס. לכן, חשבנו שבנסיבות הייחודיות האלה, אין מנוס מלגבות את גרסתו בעדות מוקדמת. עד למתן העדות, שגבייתה אגב אושרה על ידי שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי ושלושה שופטים בבית המשפט העליון, עברו ימים שנוצלו כדי להמשיך לאסוף ראיות בפרשה. ואז התחלנו להתרשם שהתמונה מורכבת יותר מזו הפשטנית שהתגלתה בעדות הראשונה או השנייה".

האם זו לא התערבות מוגזמת במשחק הפוליטי? הרי בסוף היום הדחתם ראש ממשלה מכהן.

"בנקודת הזמן שבה החלטנו כל אנשי המערכת, לאסוף את טלנסקי מביתו, לחקור אותו ולקבל ממנו גרסה, זו היתה ההחלטה הנכונה. התרשמנו אז שלכאורה החומר מורכב ביותר, והוא נתפס בעינינו אז כדמות של אמריקאי ציוני - ולא חשוב אם הוא כזה באמת - שעל פי החשד מרפד איש ציבור ישראלי המקבל ממנו כל מיני תשלומים שניתנים לו גם במזומן וגם בכל מיני דרכים אחרות, ובכך מאפשר לו לחיות. אגב, הוא לא היחיד, כפי שאתה יודע, אתה מכיר את הסיפור של ג'ו אלמליח (איש עסקים אמריקאי וידיד של אולמרט). זה סיפור שערורייתי בצורה בלתי רגילה. הטענה היא שאלמליח נתן לאולמרט ב-93' 75,000 דולר כהלוואה. בשנה ההיא, בסכום הזה, אפשר היה לקנות דירה בשכונת קרית יובל. אני מהחברים שלי עוד לא קיבלתי ופל במתנה בחיים, אוקיי? ועד היום ההלוואה הזאת לא הוחזרה. אני לא מכיר הלוואות כאלה".

לדור אינו אדם של מחוות גדולות, אבל את הסערה בנימת קולו הוא מתקשה להסתיר. "אני חוזר לטלנסקי: כשקיבלנו את החומרים האלה, חשבנו שאם מצטיירת בעינינו תמונה שאפשר שתבסס בהמשך הדרך כתב אישום, לא נוכל לתת לעצמנו ולציבור מענה לשאלה מדוע לא השתמשנו בכלי שקיים במשפט - יירוט גרסתו של האיש כאן ועכשיו. בהמשך הדרך, היות והציבור, שאתה אף פעם לא צופה אותו באמת, עט כל כך על גרסתו הראשונה של טלנסקי בבית המשפט, והעלה את פרופיל הסיפור הזה לפסגות מפתיעות בגובהן, נוצרה דינמיקה במערכת הפוליטית שהביאה לכך שאולמרט יילך הביתה. אבל מה אתה רוצה מהמערכת שלנו? איפה, באיזו נקודת זמן, באיזו תחנה היא החליטה החלטה שלא היתה נכונה וראויה? אנשים לא הבינו מדוע חששנו שטלנסקי לא יבוא לעדות נוספת. עובדה: הוא לא בא.

"חברי עו"ד יהושע רזניק (המשנה לפרקליט המדינה לשעבר), שמשרדו ייצג את טלנסקי, התראיין אז ואמר: 'זה הזוי להניח שטלנסקי לא יגיע הנה שוב', והפנה אלי אצבע מאשימה. קראתי את העיתון בערב, ו-16 שעות אחרי כן הונח על שולחני מכתב של רזניק ושל עו"ד ז'ק חן, שמודיע לי שטלנסקי לא יבוא".

ומה מצבו של אולמרט בפרשת הולילנד?

"הוא דמות מסוימת בסיפור".

מה שמבדיל את אולמרט משאר החשודים בפרשה הוא העובדה שהוא עמד בראש ההיררכיה וככזה הוא בעל ההשפעה הגדולה ביותר.

"אתה לא טועה. ככל שאתה בכיר יותר כך ההשפעה שלך גדלה, וגם החומרה של העבירה שאתה עובר, אם אתה עובר עבירה, חמורה יותר. זה עדיין לא אומר דבר וחצי דבר - לא לגבי העובדות בפרשה הזאת, בדבר מעורבותו הישירה או העקיפה, או המודעת, של אולמרט, וזה לא אומר דבר על הראיות הקבילות שבאמצעותן ניתן להגיע לבית המשפט בפרשה הזאת. היו כמה וכמה אנשים שבמהלך החקירה דיברו ולא מתעוררת לכאורה התלבטות של ממש לגבי מידת מעורבותם באירועים כאלה ואחרים, גם פליליים, והיו אנשים שלא שיתפו פעולה או ששיתפו פעולה באופן מוגבל ומוטה, לטובת עצמם ולטובת אחרים. ואנחנו צריכים תמיד להגיע לבית המשפט כשאנו צופים סיכוי סביר להרשעה".

אין הבדל. כלומר, יש

פרשה רודפת פרשה. כל אחת מהן מתחרה בחברתה באיכות העלילה, במורכבות העובדות ובפתלתלות הנסיבות, וכל אחת מתקשטת ברשימת חשודים מטרידה יותר ומדאיגה יותר מפאת בכירותם של השמות המוזכרים.

בשבוע שעבר השתתף לדור במרתון דיונים ראשון מסוגו, שארך מספר ימים והתקיים בבית מלון, בראשות היועץ המשפטי לממשלה עו"ד וינשטיין, ובהשתתפות כל צמרת הפרקליטות. המטרה: לגבש סוף-סוף החלטה בפרשה הנפיצה מכולן: פרשת ליברמן. אף אזרח מן השורה במדינת ישראל לא היה זוכה לקונסיליום כזה של מומחים. אבל שר החוץ הוא כנראה אינו אזרח מן השורה.

לפני כחמש שנים פתחה יאח"ה בחקירה נגד אביגדור ליברמן בחשד שבמקביל לתפקידיו הממלכתיים כחבר כנסת וכשר המשיך לשלוט בחברות בחו"ל שאליהן הוזרמו מיליוני דולרים, בין היתר מבעלי אינטרסים ובכללם אילי ההון מיכאל צ'רנוי ומרטין שלאף. באוגוסט 2009 העבירה המשטרה המלצה להעמיד לדין את ליברמן בשלל עבירות, ביניהן קבלת שוחד. ל"הארץ" נודע כי הפרקליטות גיבשה המלצה להעמיד את ליברמן לדין כבר לפני חודשים רבים, ללא עבירת השוחד, אך ההכרעה הסופית מתעכבת זמן רב. "הטיפול בפרשה הזאת נמשך הרבה יותר מדי זמן והתהליך הוא הרבה יותר אטי מאשר מישהו מאיתנו היה רוצה", מודה לדור. "כל בחינת תיק פלילי היא מלאכת הרכבת פאזל. הפאזל לפעמים דומה לזה שבו משתעשעים הנכדים שלי, כזה של שמונה חלקים, ולפעמים הוא של 2,000 חלקים. בפרשת ליברמן זה הרבה יותר מ-2,000 חלקים ורובם לא בעברית ולאו דווקא באנגלית. אוקיי? וכן, זה אחד הפאזלים הקשים ביותר להרכבה שנתקלתי בהם בשנים האחרונות".

מדוע, בעצם?

"אנחנו מעריכים שהמסגרת מצדיקה לחלוטין את איסוף החלקים - כלומר, החשדות הצדיקו את השקעת המאמץ - אבל כמו בתיקים אחרים בתחום הזה, כשאתה מגיע לאנשים ומבקש לגבות את גרסתם בארץ ובחו"ל, הם אינם משתפים איתך פעולה, בין משום שהם מעורבים אישית בעניין, בין משום שהיה מישהו שאולי תידרך אותם והגיע אליהם לפנינו, ובין משיקולים אחרים".

כלומר פרשת השגריר מבלארוס שבה התגלה שליברמן קיבל מידיו מסמך מסווג ובו פרטים רגישים וסודיים מהחקירה נגדו, היא רק סימפטום לתופעה רחבה של ניסיונות מצד חשודים לשבש את החקירה ולפגוע בה?

"אני חושב שקיבלת תשובה לשאלה הזאת. גם בתיק הזה אנחנו לא נהנים מחדוות החוויה להגיע לאדם והוא אומר, 'תשמעו, אני מאוד מכבד את רשויות החקירה במדינת ישראל, ואני רוצה לספר לכם את כל האמת, והנה אתם מגיעים לאדם בתול מהשפעות'. בתיק הזה יותר קשה לאסוף את החלקים בפאזל לאורך שנים, לא רק בחקירה הזאת. גם בחקירות שנוהלו נגד ליברמן בשנים 98'-99', יש אירועים שלא הצלחנו לפצח ולעמוד על טיבם".

אתה מבין שאמונו בפרקליטות של האזרח הרגיל, של אמא שלי, פוחת כשהיא רואה את ההשתרכות הבלתי-נסבלת של ההחלטה בעניינו של ליברמן?

"מסכים לחלוטין ויש לי בעיה להתווכח איתה".

האם דיון בן שלושה ימים בהשתתפות צמרת הפרקליטות בעניינו של חשוד צמרת הוא עוד הוכחה למותו של מבחן בוזגלו? הלא לא הייתם מתחבטים ומתלבטים ומתכנסים אם היה מדובר בסגן גזבר עיריית חיפה.

"אנחנו אומרים על עצמנו, ואני מקווה שזה די קרוב למציאות, שאין שום הבדל ברף שאתה מציב לגבי איסוף הראיות בין הנשיא וראש הממשלה לבין אחד האדם. אין הבדל. עם זאת, ברור שיש הבדל בשני תחומים. אחד, בקאדר האנשים שעוסק בפרשות של בכירי הפונקציונרים במדינה: במשטרה זה בכירי החוקרים בליווי ראש אגף החקירות ולפעמים המפכ"ל; אצלנו היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ושאר צמרת הארגון, אלה בוודאי לא הגורמים שעוסקים באותו תיק של סגן הגזבר בעיריית חיפה, חד משמעית. ויש עוד הבדל, גם ברמת החקירה וגם ברמת הנבירה בפרטי הפרטים של התיק. בתיקים האלה אנחנו נכנסים לרזולוציות שלא נכנסים אליהן בדרך כלל בתיק הרגיל. לא משום שזה לא מוצדק בכל תיק לעשות את המיטב, אבל בכל זאת אנחנו בני אדם והמשמעויות לגבי אישי ציבור הן אחרות ולגבי המדינה הן אחרות. רמת איסוף הראיות, הניתוח, שקילת הדברים והכניסה לפרטי פרטים בתיקים האלה, היא מסיבית יותר ונרחבת יותר, אין ספק. למשל בפרשת קצב, הגיעו לחקירת אנשים בפריפריה של המתלוננות, בעיקר של א' ממשרד התיירות וא' מבית הנשיא, בסדרי גודל שלא דומים לתיק מין רגיל של סגן הגזבר בעירייה כזו או אחרת".

>> לחצו להמשך הכתבה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ