למרות התלונות על העומס בבתי המשפט: ירידה במספר התיקים המועברים לשופטים

בבתי המשפט מייחסים את העומס למספר התיקים המורכבים, המשביתים חלק מהשופטים, ולמאות אלפי תיקים שנגררים משנים קודמות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

למרות הטענות על העומס הרב המוטל על השופטים בישראל, בשנים האחרונות חלה ירידה במספר התיקים בהם מטפל כל שופט בממוצע - כך עולה מנתונים רשמיים של הנהלת בתי המשפט. גורמים במערכת המשפט מייחסים את העומס לעלייה במספר התיקים המורכבים, ובתיקים שנגררים משנים קודמות.

מהנתונים עולה כי בשנת 2010 נותבו 1,119 תיקים חדשים בממוצע לשופט, לעומת 1,502 בשנת 2002. במשרד האוצר מציינים כי למרות תוספת של כ-180 תקני שיפוט בעשור האחרון, השופטים מצליחים "לחסל" בממוצע פחות תיקים בכל שנה: ב-2004 סגר כל שופט בממוצע 1,500 תיקים, ואילו ב-2010 נסגרו רק 1,150 תיקים.

בהנהלת בתי המשפט מסבירים את העומס בעלייה במספר ה"מגה תיקים" - תיקים עם ריבוי נאשמים, עדים וחומרי חקירה - הגורמים להשבתת שופטים רבים על חשבון טיפול בתיקים שוטפים. לדבריהם, 43 תיקים כאלה נמצאים כעת בטיפולם של 70 שופטים, שמקדישים להם את רוב מרצם וזמנם.

מנתונים רשמיים של הנהלת בתי המשפט עולה כי מבחינה מספרית, ישנה מגמת ירידה במספר התיקים המנותבים לטיפולו של כל שופט בממוצע בשנה: בעוד שבשנת 2002 נפתחו יותר מ-740 אלף תיקים עיקריים, בהם טיפלו 493 שופטים - בשנה שעברה נפתחו כ-697 אלף תיקים עיקריים, בהם טיפלו 623 שופטים.

הנהלת בתי המשפט דורשת להכפיל את מספר תקני השיפוט ולהשוותם למדינות המערב, אולם במשרד האוצר מבהירים כי בשנים האחרונות חלה תוספת תקינה משמעותית - הן בתקני שיפוט, והן בעוזרים משפטיים ואנשי מינהלה.

למרות הגידול בתקנים, טוענים באוצר, לא חל שיפור במספר התיקים שסגר כל שופט בממוצע: אם בשנת 2004 סגר כל שופט בממוצע 1,500 תיקים, בשנת 2009 הוא סגר בממוצע 1,070 ובשנת 2010 כ-1,150 תיקים.

באוצר הבהירו אתמול כי בקרוב צפויה חברה חיצונית לבחון את עבודת בתי המשפט, כדי להציע דרכי שיפור וייעול בטיפול המערכת בסוגים שונים של הליכים בתחום הפלילי, האזרחי והמינהלי.

לדברי השופט בדימוס דן ארבל, לשעבר מנהל מערכת בתי המשפט, גם בעבר היו מגה תיקים. "הבעיה המרכזית של מערכת בתי המשפט", אמר אתמול ארבל, "היא בעיית הניהול, הנובעת בעיקר מהזנחת הכלי הניהולי של המרכז לניהול וניתוב תיקים (מנ"ת), שפותח בתקופה שאני ניהלתי את המערכת, שהיה אמור להיות הכלי הניהולי המרכזי לניהול בתי המשפט".

בתגובה, מסר עו"ד ברק לייזר, יועץ מקצועי למינהל בתי המשפט, כי על אף היציבות במספר התיקים שנפתחים כל שנה, המערכת מתמודדת עם מטען של מאות אלפי תיקים שהלכו והצטברו כתוצאה מחוסר משאבים: "בעקבות הוספת תקני שופטים חדשים בשנים האחרונות, מצליחה המערכת לצמצם פערים ולסיים מדי שנה יותר תיקים מאלה הנפתחים. עם זאת, התקנים החדשים לא מוקצים בקורלציה ישירה למספר התיקים שנפתחו ולתמורות שחלו במערכת".

הבוקר תדון ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת בבעיית העומס בבתי המשפט ובהשלכותיו על עבודת השופטים. הדיון נקבע על רקע התאבדותו בשבוע שעבר של שופט בית משפט לעניינים מקומיים בירושלים, מוריס בן עטר. בדיון ישתתפו, בין היתר, נשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת דורית ביניש ושר המשפטים, יעקב נאמן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ