שופטים קוראים לבדיקה חיצונית בנושא התאבדות השופט בן עטר

בתכתובת שהופצה בקרב שופטי השלום עלתה קריאה לבדוק כשלים בהתנהלות עם מוריס בן עטר. הנהלת בתיהמ"ש: "ייתכן כי תיערך בדיקה"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

שופטים קוראים בימים האחרונים להקים ועדת בדיקה חיצונית למערכת בתי המשפט, אשר תבדוק אם נפל פגם בהתנהלות בכל הנוגע בשופט מוריס בן עטר, שהתאבד בשבוע שעבר בשל עומס העבודה שהיה מוטל עליו.

תכתובת דואר אלקטרוני ברוח זו הופצה החל מסוף השבוע שעבר בקרב שופטי שלום, לאחר שאחד משופטי השלום הבכירים בבית משפט השלום בירושלים הפיץ מייל שהגיע אליו, לדבריו, מגורם אחר.

תוכן הבקשה אמנם לא הועבר באופן ישיר כדרישה מצד שופטים להנהלת בתי המשפט, אולם בעקבותיה הועלה בקרב שופטים, בעיקר בשלום בירושלים, צורך לערוך בדיקה מתוך כוונה ללמוד אם היו כשלים מערכתיים בהתנהלות מול בן עטר ולהפיק לקחים בהתאם.

"הסיפור הזה מטריד מאוד, ואנחנו הראשונים שצריכים לבקש שתיערך בדיקה אובייקטיבית חיצונית אם ההתנהלות של המערכת מול השופט בן עטר היתה נכונה, או שהיו כשלים בטיפול במקרה שלו. יש פה הרבה סימני שאלה ומוטב שהדברים ילובנו, גם לטובת המשפחה וגם לטובת השופטים", אמר אמש אחד השופטים ל"הארץ".

מהנהלת בתי המשפט נמסר אמש בתגובה כי להנהלה ידוע על התכתובת, וכי לא מן הנמנע כי תיערך בדיקה לצורכי המערכת וזאת מיוזמתה, וללא קשר להודעת הדואר האלקטרוני שהועברה בין השופטים.

יחד עם זאת, גורם המצוי בפרטים העריך כי אחד השיקולים נגד הבדיקה הוא חשש מפגיעה בכבוד המת, שכן בדיקה מסוג זה מטבעה תציף מידע על אודות עבודתו של השופט.

אתמול התקיים בוועדת החוקה של הכנסת דיון מיוחד בעקבות התאבדותו של השופט בן עטר. בדיון השתתפו שר המשפטים יעקב נאמן, נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, נשיאי בתי משפט ושופטים. נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, אמר בדיון כי הדיבורים על עומס העבודה בבתי המשפט כמוהם כדיבורים על מזג האוויר - לא מועילים לפתרון המצב.

"אני יודע שזה לא מקובל על כולם לכנות את המצב ?סחבת', אבל אין ברירה, יש סחבת בבתי המשפט, שנגרמת לא מעט בגלל העומס", אמר גולדברג. לדבריו, יש שני מוקדים אקוטיים בבעיה: בבית המשפט העליון ובתי משפט השלום. בין השאר אמר גולדברג כי לדעתו לא צריך להקצות שופטים לדון בתביעות קטנות, והציע כי ימונו עורכי דין כדיינים לדון בתביעות מסוג זה וכך יפנו השופטים לתיקים האחרים.

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, אמר כי יש לנתב חלק מהתיקים לבוררות או גישור בפני עורכי דין, שיוסמכו לכך, על מנת לצמצם מהעומס המוטל על השופטים.

כמו כן אמרה יו"ר נציגות השופטים, השופטת ורדה אלשיך, בדיון כי "אי אפשר להזרים לשופט תיקים בלי גבול ואז לבוא אליו בטענות על סחבת. אין סיבה ששופטים יישבו בלילות ויכתבו פסקי דין".

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אבי זמיר, קבל כי "לשופט אין זמן לקרוא, לכתוב, לחשוב. ברור שצריך ניהול, ארגון, אבל אנחנו לא נבחרנו לתפקידנו כדי, איך אומרים בלשון העם, לתקתק".

ביניש אמרה בדיון כי "בתי המשפט לא קיבלו במשך כל שנות המדינה את מקומם הראוי על פי סדרי העדיפויות. התוספות שניתנו עם השנים היו טלאי על טלאי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ