אולמרט: "נוח לעובד יחזקאל להגיד שהיה תוכי"

בשנים האחרונות נחקר איש סודו לשעבר של אולמרט בשלל פרשות בהן נחשד מעסיקו. אולמרט: "הוא פעל לרצות אותי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עובד יחזקאל, עוזרו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ומזכיר הממשלה בראשותו, העיד אתמול במשפטם של אולמרט ושל מנהלת לשכתו, שולה זקן. עיקר עדותו נגעה לפרשת מרכז ההשקעות, במסגרתה נחשד אולמרט כי סייע לקדם אינטרסים של חברות ששכרו את שירותיו של חברו הטוב ושותפו לשעבר, עו"ד אורי מסר.

יחזקאל אישר כי מסר הגיע ללשכה כדי לסייע ליזמים לקבל את סיוע מרכז ההשקעות. "הוא היה מגיע לעניינים שהוא היה מעורב בטיפול בהם. הוא היה מעורב במספר עניינים שטופלו בלשכה. לפעמים הוא קבע פגישות מראש ולפעמים הוא הגיע באופן אקראי", אמר. בחקירתו במשטרה אמר יחזקאל כי "מסר היה עובדה בלשכה", אתמול הוא אישר את הדברים.

בחקירתו הנגדית, על ידי סנגורו של אולמרט, עו"ד נבות תל צור, טען יחזקאל כי לא היה הבדל רב בין פרויקטים בהם היה מסר מעורב לבין שאר הפרויקטים אותם קידמה לשכת השר. "הכל היה גלוי. השר לא הורה לקדם את הפרוייקט הזה יותר מאחרים. אני פעלתי באופן מקצועי", אמר על דוכן העדים.

הקרע בין ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, לבין מזכיר הממשלה ואיש סודו לשעבר, עובד יחזקאל, נולד בחדרים הצרים במתקניה של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). בשלוש השנים האחרונות, יחזקאל העיד ונחקר בשלל פרשות בהן נחשד אולמרט ובראשן: פרשת מרכז ההשקעות ופרשת המינויים הפוליטיים.

הנרטיב שהציג יחזקאל ועבר כחוט השני בכל חקירותיו היה זהה לחלוטין: כל פעולותיי נעשו בהוראתו המפורשת של אולמרט. בכך פורר יחזקאל את אחד מקווי ההגנה המרכזיים של אולמרט, שהציג את עצמו כאיש רב פעילויות - מדיניות, ביטחוניות וכלכליות - כאלה שלא הותירו לו זמן לעסוק בזוטות כמו כרטיסי טיסה לחו"ל או בפניות מנדנדות של חברי מרכז הליכוד שביקשו ממנו ג'סטה שלטונית כזו או אחרת. יחזקאל הוא זה שאייר את אולמרט כשר מעורב ופעיל, שמתערב בעניינים גדולים כקטנים. את עצמו אייר יחזקאל לעומת זאת כמבצע הוראות צייתן.

"אני עובד מדינה ומבצע הוראות וממלא הנחיות", אמר בחקירתו במשטרה בקיץ 2008, שעסקה בפרשת מרכז ההשקעות. באותה פרשה נאשם אולמרט בכך שקידם פרויקטים של לקוחותיו של עו"ד אורי מסר, לשעבר חברו הקרוב ושותפו. "בכל המקרים פעלתי על פי הנחיית השר... היו הרבה מקרים בהם אולמרט התערב... הוא היה השר הממונה על המשרד, הוא טיפל בפניות, קיים פגישות ופעל מול הגורמים המקצועיים ישירות".

גם כשהוצגו בפני יחזקאל תכתובות ואימיילים שונים שמהם עלה כי הוא הפעיל, דחף ולחץ על עובדי מדינה כדי לסייע למקורבים למלכות, חזר יחזקאל על תשובת הזהב: הכל היה בהוראתו של אולמרט.

כששאלו אותו מדוע לחץ על פקיד מסוים להצביע בניגוד למצפונו בעד בנייה מסיבית בפארק איילון, ובכך לשרת את האינטרסים של חברת "הזרע", השיב יחזקאל: זה לא אני, זה אולמרט. כשבדקו אתו מדוע הפעיל בליץ על פקידים במרכז ההשקעות כדי שיסייעו בקידום מענק של עשרות מיליונים ללקוח של עו"ד מסר, התשובה לא השתנתה: הכל בוצע לבקשתו של הבוס. אחד החוקרים, שהבין את משמעות תשובותיו של יחזקאל, העיר לו בשלב מסוים בחקירה: "אתה עבדת עם אולמרט שנים רבות ואתה מתאר את עבודתך כחסרת יוזמה". "נכון", ענה יחזקאל בלי היסוס, "בפועל יועץ שר הוא עוזר".

כשחוקרי המשטרה עימתו את אולמרט עם סגנון תשובותיו הזהה של יחזקאל, הוא הגיב בסרקזם אופייני: "הלוא הנחיתי אותו מתי ללכת לשירותים ומתי לצאת מהם. לא היה דבר בחיים שעובד עשה ללא אישורי". בשיחה אחרת הוסיף: "נוח לעובד להגיד היום שהוא עבד כמו תוכי". לאחד מידידיו אמר אולמרט כי יחזקאל קיבל עצה משפטית לא מוצלחת: להפיל על כתפיו כל דבר וכל עניין ובכך למלט את עצמו מאימת הדין.

בשיחות פרטיות עם מקורביו, כמו גם בחקירותיו במשטרה, סיפק אולמרט, בוגר החוג לפסיכולוגיה, הסבר מהתחום, כדי לנמק את תשובותיו של יחזקאל. אולמרט טען למעשה כי במהלך כל השנים, שבהן יחזקאל עבד לצדו, הוא ביצע שלל פעולות למענו גם מאחורי גבו, כיוון שהיה ליועץ הנאמן צורך בלתי נשלט לרצות אותו. "פליזר" כינה אולמרט את יחזקאל, "היה לו כל הזמן צורך לרצות אותי".

"הוא העריץ אותי והוא רצה שאני אחשוב שאין כמוהו. הוא הרגיש שאני לא מעריך אותו מספיק", אמר אולמרט, שבשיחות שונות טען כי גם אם היה ממנה את יחזקאל ל"שר עם נהג ולשכה ועוזרים, זה עם העניינים הרגישים ביותר במדינה - זה לא היה מספיק", כיוון שבבסיסו של דבר "יחזקאל לא היה מרוצה כי הוא חשב שלא החשבתי אותו".

בשנת 2003 שיגר אולמרט מכתב לחשב הכללי, ניר גלעד, ובו הוא מבקש לבוא בעניין כספי מסוים לטובתו של מיזם "צוק מנרה". המיזם היה אז בין השאר בבעלותו של איש העסקים הלל צ'רני, היזם של פרויקט הולילנד. עורך הדין שייצג את המיזם בבקשה היה עו"ד מסר, עד מפתח בפרשה. בחקירת המשטרה התברר כי המכתב שנשלח מאולמרט לגלעד נוסח על ידי משרדו של עו"ד מסר והונח על שולחנו של אולמרט בידיו האמונות של יחזקאל. יצוין כי אולמרט, למען הסדר הטוב, חתם על מכתבים רבים שהוא לא ניסח בעצמו, אם הסכים לתוכנם.

בשיחות עם מקורביו טען אולמרט כי יחזקאל פעל במקרה זה מאחורי גבו, ולא אמר לו כי המכתב שהופנה לגלעד נכתב בידיו של הפרקליט והשותף לשעבר. יחזקאל עצמו הסכים בחקירה כי המכתב שכתב אולמרט היה בעל משמעות של ממש עבור היזמים. כשנשאל אולמרט על מסמך פנימי רגיש (התכתבות בינו לבין מנהל מרכז ההשקעות), שדלף למשרדו של עו"ד מסר, השיב אולמרט: "לא אתפלא אם עובד שלח לו את המכתב". אולמרט הזכיר את העובדה כי מסר התגייס לסייע בעניין משפטי שהיה קשור להוריו של יחזקאל.

פרשה נוספת שקרעה את היחסים בין השניים היא פרשת המינויים הפוליטיים, בה מואשמים שניהם בצוותא בכך שסיפקו ג'ובים והטבות שלטוניות לאנשי ליכוד. יחזקאל, שהיה על פי התשתית הראייתית האמרגן הראשי של חגיגת הג'סטות לליכודניקים, טען גם בעדויותיו בפרשה זו כי פעל על פי הוראותיו של אולמרט. ראש הממשלה לשעבר לא נשאר חייב: "עובד דחף, עובד לחץ, הוא השתולל בעניין הזה. הוא אמר שאם לא נעשה את זה (נמנה מינויים פוליטיים) אהוד לא יהיה ראש ממשלה!". אולמרט סיפר כי בישיבה שהתכנסה בעבר בלשכתו הוא אמר ליחזקאל: "אם זה כך אינני רוצה להיות ראש ממשלה".

אתמול מסר יחזקאל בפני שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים עדות שפרטיה מרעים את מצבו המשפטי של אולמרט. העד המרכזי הבא אתו ייאלצו פרקליטיו של אולמרט להתמודד היה גם הוא, בעבר הרחוק, חבר נאמן וקרוב של ראש הממשלה לשעבר: עו"ד אורי מסר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ