אישום נגד צעיר מסילוואן בוטל, לאחר שהחוקר שלטענתו הכה אותו, לא הגיע לחקירה

מוראד בנה, בן 19 וחצי, נעצר פעמיים בחשד ליידוי אבנים, ובכל פעם האישומים נגדו בוטלו, לא לפני שבילה זמן רב במעצר או במעצר בית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

המשטרה ביטלה כתב אישום נגד תושב סילוואן לאחר שהחוקר, שלטענת הנאשם הכה אותו, לא הופיע לחקירה. מוראד בנה, בן 19 וחצי, מתגורר עם משפחתו סמוך מאוד לכניסה למתחם עיר דוד בסילוואן. מקום המגורים הזה, טוענת המשפחה, גרם לסדרה של התנכלויות מצד המשטרה. בנה נעצר פעמיים, פעמיים הוגש נגדו כתב אישום ופעמיים בוטל כתב האישום זמן קצר לפני תחילת המשפט - לא לפני שהוא בילה זמן רב במעצר או במעצר בית.

המקרה הראשון אירע בספטמבר 2009, בעקבות מקרה בו חייל בחופשה ירה ופצע שני פלסטינים בסילוואן, לאחר שלטענתו תקפו אותו. לאחר הירי נעצרו בנה ואחיו בטענה שיידו אבנים לעבר יהודים. בנה נותר שבוע במעצר, התובע הגיש הצהרה לבית המשפט שבכוונתו להגיש נגדו כתב אישום, אך ברגע האחרון נמחק שמו מכתב האישום והוא שוחרר.

המקרה השני היה חודש לאחר מכן, באוקטובר 2009. שוב בנה נעצר בחשד ליידוי אבנים. הוגש נגדו כתב אישום והמשטרה אף ביקשה לעצור אותו עד לתום ההליכים נגדו. בנה טען אז כי הוא הודה ביידוי אבנים לאחר שהוכה בידי החוקר. "לקחו אותי מהבית בארבע בבוקר. הושיבו אותי על כיסא עם אזיקים מאחור. החוקר איים שירביץ לי ואז נתן לי מכה והעיף אותי לרצפה", סיפר ל"הארץ".

יום לפני הדיון, המשטרה משכה את כתב האישום

במשך כשבעה חודשים נותר בנה במעצר בית בשל כתב האישום, זאת לאחר שבית המשפט דחה את בקשת המשטרה לעצור אותו עד תום ההליכים. עם תחילת המשפט לפני כשמונה חודשים ביקשו עורכי דינו של בנה, עמר שץ ויפתח כהן, לבטל את ההודאה ולשם כך נפתח משפט זוטא על קבילות הראיות. אולם חוקר המשטרה לא הופיע לדיון בו הוא אמור היה להישאל על שיטות החקירה שלו. השופט הוציא לו צו הבאה וקבע כי עליו להפקיד 2,000 שקלים בקופת בית המשפט כדי לוודא שיגיע לדיון הבא, שנקבע לאתמול (שני).

מספר ימים לפני הדיון ביקש התובע המשטרתי להגיע להסדר טיעון עם פרקליטיו של בנה, אך הם סירבו ויום לפני הדיון הודיעה המשטרה כי היא מושכת את כתב האישום נגד הצעיר.

לטענת הסנגורים, הדבר נעשה כדי למנוע מהם לברר את הטענות על האלימות שהפעיל החוקר נגד בנה. "זו הפעם השנייה שמשטרת המתנחלים של עיר דוד תופרת תיק לבנה שמסתיים בלא כלום", אמר עו"ד עמר שץ. "ביחס לחוקר, שנטען כי היה גיבור דיו להכות צעיר אזוק, אבל פחדן מכדי לבוא להעיד על כך, אנחנו נפנה למח"ש (המחלקה לחקירות שוטירם, נ.ח)".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מדובר בתיק שהיה מבוסס על הודאת הנאשם. במהלך הכנת התיק לשלב ההוכחות, רואיין החוקר לקראת עדותו ונמצא כי תיעוד החקירה לוקה בחסר. בנסיבות אלה הוחלט כי פגם זה בראיות מצדיק חזרה מאישום וכך אכן נעשה. התביעה חזרה בה מרגע שנודע לה על הפגם כדי לפעול בצדק ובהגינות כמתחייב מתפקידה. הטענה לפיה החשוד הוכה אינה מוכרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ