המשטרה עיכבה ב-5 ימים את קבורתו של פלסטיני שנרצח

המשפחה טוענת: המניע לרצח לאומני

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

המשטרה עיכבה במשך חמישה ימים את הבאתו לקבורה של תושב מזרח ירושלים, חוסאם ארודי, שנרצח ביום שישי לפנות בוקר. על פי החשד, ארודי נרצח בידי צעירים יהודים. ארודי, בן 24, תושב כפר עקב, נדקר למוות בצווארו ברחוב הלל שמרכז ירושלים. לדברי בני משפחתו, המניע לרצח היה לאומני, והוא התבצע על ידי יהודים שחיפשו קורבן ערבי. לאחר הרצח נעצרו שני חשודים וצו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה. מאז הרצח, ועד שנקבר אתמול בחצות, סירבה המשטרה לשחרר את גופתו של ארודי. בתחילה בשל הצורך בביצוע ניתוח שלאחר המוות ולאחר מכן בשל חששות במשטרה כי הלוויה תגרום להתפרצות אלימה.

החשש היה כי הלוויה תדרדר להתפרעויות אלימות, כפי שארע לאחר הלוויתו של סאמר סירחאן, תושב סילוואן שנורה למוות בידי מאבטח בספטמבר 2010. המשטרה דרשה כי המשפחה תקיים את הלוויה מעבר לגדר ההפרדה ולא בבית הקברות הסמוך להר הבית, כפי שדרשה המשפחה. אתמול בבוקר עתרה המשפחה לבג"ץ. בעקבות העתירה הגיעו הצדדים להסדר לפיו הלוויה תתקיים סמוך לחצות ויוגבל מספר המשתתפים בה. המשפחה נאלצה להסכים לכך שבזמן הכנת הגופה לקבורה ינכחו רק 20 גברים ו-15 נשים ובטקס הלוויה עצמו ישתתפו לא יותר מ-50 גברים. עו"ד עלא תלאווי, שייצג את המשפחה אמר כי הם נאלצו להסכים להסדר כי אחרת הייתה הקבורה מתעכבת עוד לפחות יממה עד שהשופטים היו מקבלים החלטה.

"אנחנו לא מרוצים ולא רואים בהסכם הזה כהסכם מכובד, אבל אנחנו מחוייבים", אמר דודו של ההרוג, ביידון אבו ראסם, "המשטרה רצתה שנקבור אותו מחוץ לירושלים, למרות שכבר מאה שנה המשפחה קוברת בבית הקברות ביר ושלשלים. זה לא הוגן כלפי המשפחה שלנו שמענישים אותנו ומחזיקים את הגופה. בעבור מוסלמים ובשביל כולם, הדבר הכי חשוב זה לקבור את המת כמה שיותר מהר".

"מאין שואבת המשטרה את הסמכות להכתיב למשפחה שאיבדה את יקירה את מקום ותנאי הקבורה?", שאלה עו"ד נסרין עליאן, מהאגודה לזכויות אדם, "למה תושבי ירושלים המזרחית צריכים להגיע עד בג"ץ כדי לקבל יחס שכל תושב אחר מקבל מלכתחילה? דווקא בנסיבות האלו היה על המשטרה לגלות רגישות יתר".

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה: "הניתוח שלאחר המוות בוצע במכון הפתולוגי רק ביום ראשון. בידי גורמי הביטחון היו ידיעות מודיעיניות קונקרטיות על כוונות להפר את הסדר. ההרוג הוכרז כשאהיד על ידי כמה ארגוני טרור והם התכוונו להפר את הסדר במהלך ההלוויה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ