פרקליטי משה קצב ביקשו מהיועץ המשפטי שיתמוך בעונש קל

צוות ההגנה של הנשיא לשעבר ביקש גם לעכב את ביצוע גזר הדין, אך וינשטיין הבהיר שיגבש את עמדתו רק לאחר הכרעת השופטים. בשבוע הבא יחל שלב הטיעונים לעונש

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בניסיון של הרגע האחרון להציל את עורו של הנשיא לשעבר, משה קצב, נפגשו שלשום סנגוריו עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כדי לשכנעו להקל בעונש שהפרקליטות תבקש מבית המשפט לגזור עליו בעת הטיעונים לעונשו בשבוע הבא. הסנגורים ניסו לשכנע את וינשטיין להסכים מראש גם לעיכוב ביצוע של גזר הדין. אולם הצדדים לא הגיעו להסכמות לגבי ההקלה בעונש ואילו לגבי עיכוב הביצוע - השיב וינשטיין כי יגבש את עמדתו רק לאחר שבית המשפט יגזור את דינו של קצב.

פגישות בין ההגנה לתביעה לאחר הרשעת נאשם בניסיון להגיע להסכמות לגבי עונשו אינן שכיחות, ודאי שלא בדרג הגבוה ביותר, כזה של היועץ המשפטי לממשלה. אולם, בעבר היו תיקים שבהם הגיעו הצדדים להסכמה לגבי הגבלת העונש לפני מתן גזר הדין. במקרה הזה, לא מן הנמנע כי בתמורה להסכמת הפרקליטות לבקש עונש קל יותר הציעו סנגוריו של קצב להימנע מהגשת ערעור לבית המשפט העליון. אך כאמור, לא הושגו הסכמות.

בשבוע הבא אמור להיערך בבית המשפט המחוזי בתל אביב דיון בטיעונים לעונשו של קצב, אשר הורשע בביצוע שני מעשי אונס, מעשים מגונים והטרדות מיניות בעובדות לשכתו. בשלב זה של ההליך, אמור כל צד לטעון מדוע לדעתו יש להחמיר או להקל בעונשו של הנאשם, על פי עמדתו.

מיד לאחר הכרעת הדין הודיעה הפרקליטות כי תבקש מבית המשפט לגזור על קצב עונש מאסר משמעותי. עם זאת, הפרקליטות לא נוהגת לנקוב בבית המשפט במספר שנות המאסר המבוקש, אלא מגישה לשופטים פסיקה קודמת בתיקים שבהם הורשעו נאשמים בעבירות דומות, כדי להציג טווח ענישה ראוי ומקובל.

השופטים ג'ורג' קרא, מרים סוקולוב ויהודית שבח החליטו באחרונה כי הדיון בטיעונים לעונשו של קצב יישמע בדלתיים סגורות כדי להגן על פרטיות המתלוננות. עם זאת, קבעו השופטים כי גזר הדין יוקרא בדלתיים פתוחות.

בהכרעת הדין רמזו השופטים כי יראו בסיקור התקשורתי המסיבי לה זכתה פרשת קצב נימוק להקלה בעונשו. "איננו מתעלמים מעוגמת הנפש ממנה סבל הנאשם כתוצאה מהשטף האינסופי של הפרסומים הקשים שפורסמו נגדו בתקשורת ואשר הכריזו עליו כעבריין מין בטרם משפט", כתבו השופטים, "עוגמת נפש זו, אין בה, כפי שכבר נאמר לעיל, כדי להביא לתוצאה הדרסטית של ביטול כתב האישום, אך איננו שוללים את האפשרות להעלותה לדיון פעם נוספת בהמשך".

השופטים ציטטו פסקי דין שהכירו באפשרות להתחשב בטענת הגנה מן הצדק, כפי שטען קצב, כשיקול לטובת נאשם בקביעת עונשו. באחד מהם נכתב כי: "בין היתר עשוי בית המשפט לקבוע כי הפגיעה שנגרמה לנאשם אף שאינה מצדיקה את ביטול כתב האישום שהוגש נגדו, מצדיקה היא את ביטולם של אישומים ספציפיים, או תהא ראויה להישקל לטובתו בקביעת עונשו, אם יורשע".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ