חשד לפרשת שחיתות חמורה נוספת ברשות המסים

בכיר ברשות המסים, דוד ואנונו, חשוד בקבלת שוחד. מנכ"ל מפלגת קדימה ויועצו חשודים גם הם, ומי שהיה בעבר ראש לשכת רואי החשבון. המשטרה: צפויים מעצרים נוספים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

עוד בטרם הסתיימה פרשת רשות המסים שבה הואשמו בכירים בעבירות חמורות על טוהר מידות, וכבר נעצר בכיר נוסף ברשות, דוד ואנונו, בפרשה שזכתה ביאח"ה (יחידה ארצית לחקירות הונאה) לכינוי "שומה עצמית". אחד החשודים בפרשה, שהובא אתמול לאולם המעצרים של השופט רפי ארניה, בבית משפט השלום בראשון לציון, הוא מנכ"ל קדימה, תא"ל (מיל') משה שחורי. עצור אחר הוא יועצו והאחראי על הלוגיסטיקה במפלגה, יואל מוגמי.

במרכז הפרשה עומד הבכיר ברשות המסים, דודו ואנונו, המשמש מנהל היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות. בתפקיד זה ואנונו הוא מרכז כוח בכל הנוגע לחקירות הרגישות ביותר של רשות המסים. הוא נחקר באוקטובר שנה שעברה, בחשד שקיבל שוחד באחד מספיחי פרשת הולילנד שנחקרו ביאח"ה. הוא שוחרר אז בערבות. ואנונו הוא גם פעיל מוכר בליכוד.

לפי חשד החוקרים, בפרשה הנוכחית גרף ואנונו לכיסו מאות אלפי שקלים, תמורת הקלות מס או הטבות שנתן לחייבים. במשטרה העריכו כי גל המעצרים אתמול, שכלל ברובו מתווכים לשוחד, יביא למעצר חשודים נוספים, ושמדובר ב"קצה הקרחון". בימים הקרובים עתידים חוקרי המשטרה לבצע עשרות פעולות. בין היתר מתוכננים עימותים בין החשודים לבין עצמם, ובין החשודים לאנשים שמסרו עדות בחקירה.

על פי החשד, מנכ"ל קדימה שחורי ניסה לפתור בעיית מס בעסק שקשור לאשתו, ולצורך זה יצר קשר עם ואנונו ונפגש אתו. כן נפגש עם אשה, שעל זהותה הוצא צו איסור פרסום. היא נחשדת בתיווך בשוחד בכמה מקרים. ביאח"ה נבדק חשד ששחורי ניסה ליצור קשר עם ואנונו, אבל בשלב זה אין ודאות שכספים הועברו מטעם שחורי במישרין או בעקיפין לוואנונו, כדי להשפיע על בעיית המס.

פרקליטו של שחורי, עו"ד אבי חימי, אמר בדיון שלקוחו אכן נפגש פעמיים בפרהסיה עם ואנונו והעצורה בפרשה, אך לא העביר כל כסף, לא במישרין ולא בעקיפין, כדי לפתור את בעיית המס, שכלל לא היתה קשורה אליו. לדבריו, שחורי "תר אחר אינפורמציה, בתום לב ביקש לברר לאן הרוח נושבת, האם התיק יסתיים בתשלום כופר או בכתב אישום". עוד אמר ששחורי לא שילם לאיש כסף.

גם יועצו של שחורי, יואל מוגמי, חשוד בתיווך לשוחד. חוקרי יאח"ה חושדים ששימש מתווך להעברת כספי שוחד במישרין ובעקיפין לוואנונו, בכמה מקרים. במקרה אחד אף שימש, לפי החשד, צינור להעברת שוחד לוואנונו בגובה כ-200 אלף שקל.

ראובן שיף, בעבר יו"ר לשכת רואי החשבון ובעל משרד פרטי לראיית חשבון, נעצר בפרשה בשדה התעופה, בדרכו לחו"ל. חוקרי המשטרה ערכו חיפושים במשרדו ותפסו מסמכים רבים. לטענת המשטרה, שיף הוא בעל השפעה רבה מכוח מעמדו, והיה מעורב בביצוע עבירות של סיוע ללקיחת שוחד וקשירת קשר לשוחד. המשטרה בודקת אם שיף סייע ללקוחות שבאו אליו לקבל הקלות מס, ואם חלק משכר הטרחה ששולם לו הועבר בסופו של דבר ככספי שוחד.

חשוד נוסף לתיווך בשוחד הוא איש משטרה לשעבר, קוטי ברזילי, היום בעל מניות בכמה חברות פרטיות. לפי החשד הוא תיווך לשוחד. שופט המעצרים ארניה הגדיר את ברזילי בדיון כ"חשוד במעטפת שאינה גרעין השוחד, אך גם אינה המעטפת החיצונית".

על זהות העצורה הנוספת, סגן אלוף במילואים, בשנות ה-40 לחייה, הוטל צו איסור פרסום. היא חשודה בסיוע למתן שוחד, בכך שהעבירה כספי שוחד לוואנונו. אמרגנו של הזמר קובי פרץ, יוחאי יעיש, נחקר גם הוא בפרשה. ביאח"ה ביקשו לדעת אם הוצע לו לשלם לוואנונו כספי שוחד תמורת הקלות מס.

ואנונו, מוגמי, ברזילי והחשודה הנוספת נשלחו למעצר עד השבוע הבא. שיף ושחורי נשלחו למעצר בית למשך שבוע. השופט ארניה הגדיר את הפרשה "רגישה ומסועפת", ואמר כי התשתית הראייתית לחשדות נגד כמה מהחשודים היא "משמעותית ביותר".

ראש צוות החקירה, סגן ניצב יואב תלם, ליווה בשנים האחרונות את מפכ"ל המשטרה הבא, ניצב יוחנן דנינו, בתפקידו כראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה וכמפקד מחוז דרום במשטרה. בצוות חברות גם החוקרות רפ"ק אילת אורנשטיין ורפ"ק רוית וקסברגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ