שנה של מהלומות, מעצרים והרשעות ברשות המסים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

רשות המסים ספגה בשנה האחרונה כמה מהלומות, כאשר בכירים בהווה ובעבר הובאו לחדרי חקירות ולאולמות בית המשפט. רק בחודש שעבר נגזר על מנהל הרשות לשעבר, ג'קי מצא, שנת מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי, לאחר שהורשע במסגרת הסדר טיעון בסיוע לשוחד ובחמש עבירות הפרת אמונים.

מצא הורשע על פי הודאתו בכך שאיפשר לאנשי העסקים קובי בן גור ויורם קארשי - אחיה של מנהלת לשכתו לשעבר של אהוד אולמרט, שולה זקן - להשפיע על מינויים ברשות המסים, כשם שהשפיעו על מינויו שלו. זאת, אף שידע שיש לבן גור ולקארשי אינטרסים אישיים ועסקיים ברשות וכי רצו לבסס את השפעתם בה. לטענת המדינה, בכך איפשר מצא לשחיתות לחלחל לתוך המערכת.

מצא הודה כי אחרי שהשניים קידמו את מינויו למנהל הרשות, הם תבעו ממנו לפעול למען האינטרסים שלהם ולמנות, או לקדם, עובדים שיפעלו לטובתם. כך נענה לדרישותיהם למנות את גלית שמחון לעוזרת בלשכתו ואת יגאל סער לסמנכ"ל ברשות, פעל לזכייתו של עובד הרשות, עמוס שמעונוב, במכרז, וקידם את יוסי כהן ויוסי שטיינמץ. בגין מעשים אלה הודה מצא והורשע בהפרת אמונים.

כחלק מהסדר הטיעון עם מצא, נמחק מכתב האישום סעיף בדבר קבלת שוחד מעצם מינויו ואישום בשלוש עבירות נוספות של הפרת אמונים. כעת אמור מצא לשמש עד תביעה מטעם המדינה. בנובמבר בשנה שעברה נעצר ליאור מי-רז, קצין מבצעים במע"מ בירושלים, בחשד ששימש חפרפרת בחקירת המשטרה בפרשת השחיתות, שנחקרת בחודשים האחרונים בקופת חולים מאוחדת. חקירת המאוחדת מתנהלות בשיתוף של יאח"ה ורשות המסים. מי-רז נחשד בקבלת שוחד, שיבוש חקירה והפרת אמונים. חוקרי יאח"ה חשדו כי מי-רז הזהיר את החשודים בפרשת מאוחדת בדבר הכוונה לעצור אותם, באופן שאפשר לחשודים לתאם ביניהם עדויות מבעוד מועד. לפי החשד, הם גם העלימו נכסים והסוו ראיות שעלולות היו להפלילם. מי-רז מכחיש את החשדות נגדו. ימים ספורים אחר כך נעצר על ידי המשטרה ראש צוות חוקרים במע"מ, במסגרת אותה פרשה, בחשד שגם הוא שימש חפרפרת, ותמורת שוחד העביר מידע אודות החקירה הרגישה לנחקרים בפרשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ