השב"כ שיקר לנחקר פלסטיני שאביו נעצר - היועמ"ש קבע שהמעשה פסול ובלתי חוקי

כתוצאה מהלחץ הנפשי ניסה העצור להתאבד פעמיים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המשנה לפרקליט המדינה, יהושע למברגר, החליט שלא לפתוח בחקירה נגד שני חוקרי שב"כ, שהיועץ המשפטי לממשלה קבע כי השתמשו בטכניקות חקירות פסולות ולא חוקיות נגד פלסטיני.

מחמוד סווטי, פעיל חמאס מבית עווא, נעצר ב-2007. הוא הואשם שנהג בג'יפ של חוליית החמאס שירתה למוות בשוטר מג"ב יניב משיח ב-2004. מנהיג החוליה והיורה, עלי סווטי, חוסל על ידי צה"ל באפריל 2010. סווטי הודה במיוחס לו, ובעסקת טיעון נגזרו עליו 22 שנות מאסר. את חקירתו של סווטי ניהלו חוקרי השב"כ המכונים "מיגל" ו"אבו נאדי". בחקירה הופעל עליו לחץ פסיכולוגי כבד ביותר כדי שיודה. בין היתר, נעשה שימוש באביו ובאשתו, שנקראו למתקן צבאי באמתלה שעליהם להביא לסווטי בגדים להחלפה. האב הולבש במדי אסיר והם הוכנסו לתוך חצר, וסווטי ראה אותם וחשב שהם עצורים. לאחר כמה ימים נקרא שוב האב למתקן הצבאי. הוא צולם כעציר והתמונה הובאה לבנו. רק לאחר כמה ימים נאמר לסווטי כי מדובר בתרגיל חקירה.

כתוצאה מהלחץ הנפשי, ניסה סווטי להתאבד פעמיים בכלא. פסיכיאטר שבדק אותו קבע כי הוא סובל מטראומה ומהפרעה הסתגלותית. סווטי עתר לבג"ץ בדרישה להפסיק לעשות שימוש בבני משפחתו נגדו. עוזר היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, הודיע כי מדובר בנוהל לא חוקי וכי הוא יופסק. "מוסכם על השב"כ, וכמובן גם על היועץ המשפטי לממשלה, כי לא היה מקום לנקוט צעד שכתוצאה ממנו נוצר מצג כאילו אביו של סווטי עצור", נאמר.

בעקבות הדברים הגיש סווטי תלונה לממונה על בדיקת תלונות נחקרים בשב"כ (מבת"ן). לפני שלושה חודשים הודיע המשנה לפרקליט המדינה, יהושע למברגר, כי אף על פי שהחוקרים נהגו באופן פסול, לא תיפתח חקירה פלילית. למברגר נימק זאת בחלוף הזמן וכן בכך שבעקבות המקרה חודדו הנהלים לחוקרים. סווטי עתר כעת לבג"ץ באמצעות הוועד נגד עינויים, בדרישה להעמיד את שני החוקרים לדין.

עו"ד סמדר בר נתן, המייצגת את סווטי, אמרה כי "הגיע הזמן שמעטפת החסינות של השב"כ תיסדק. כשנעשים מעשים מהסוג הזה, אנשים יועמדו לדין וישלמו את המחיר". ממשרד המשפטים נמסר כי "בעקבות הפנייה והעתירה לבג"ץ חודדו ההוראות לאנשי השירות בעניין זה. הן בפניות אלינו והן בפניות לבג"ץ לא התבקש סעד קונקרטי, אלא התייחסות לתרגיל החקירה בהיבט הכללי ומתן הנחיה האוסרת על ביצוע תרגיל, כאמור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ