ש"ד, היועץ שסיפק למשטרה חומר מפליל על החשודים בהולילנד

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

פרשת השוחד בהולילנד, שהתפוצצה באפריל, הוגדרה על ידי שופט המעצרים אבי הימן פרשות השחיתות מהגדולות בתולדות המדינה. עם הפיכת החקירה לגלויה, התברר כי אחד מגיבוריה הוא ש"ד, איש עסקים לשעבר בן 74 המתגורר בתל אביב, סובל מבעיות בריאות קשות ומסובך עד הצוואר בחובות כבדים של מיליוני שקלים לשוק האפור.

בשלבים מוקדמים של החקירה התברר לחוקרי המשטרה ולאנשי הפרקליטות שליוו את תיק הולילנד כי על אף פגמים באמינותו של ש"ד וחוסר עקביות בחלקים שונים מעדויותיו, ש"ד מספר סיפור אמיתי, שנראה אולי דמיוני בשל היקפו ומידת הסתעפותו. הוא גיבה את עדויותיו במאות מסמכים שהקפיד לשמור, ובכלל זה תצלומי המחאות והקלטות של שיחות עם המעורבים בפרשה. מתועדים בהם מנגנון קבלת השוחד לפקידי עירייה בכירים, נבחרי ציבור וגורמים במינהל מקרקעי ישראל, תמורת הטבות והקלות ליזמי נדל"ן בהולילנד ובפרויקטים נוספים.

ש"ד, יליד רומניה וניצול שואה, שימש בתפקידים בכירים במספר חברות המשק. בהמשך ניסה את מזלו בתחום הנדל"ן, אך לא זכה להצלחה ועזב את ישראל. כשחזר לארץ בסוף שנות ה-80, שימש יזם ויועץ בתחום הנדל"ן, ובמשך שנים הועסק, כהגדרתו, כ"מנהל" או יועץ עסקי בהולילנד. המחלוקת על הכספים המגיעים לו מיזם הפרויקט, הלל צ'רני, על שירותיו, הגיעה לשיאה במחצית 2008. אז גם שלח ש"ד לצ'רני מכתב התראה לפני תביעה, שאליו צורפה טיוטת תביעה אזרחית, ורבים מנספחיה הם הבסיס ששימש את המשטרה בחקירת פרשת הולילנד.

באוגוסט שעבר המליצה המשטרה להעמיד לדין 12 מעורבים בפרשה. הבכיר בהם הוא ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. את אולמרט ממליצה המשטרה להעמיד לדין באשמה של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, לאחר שקיבל על פי החשד מאות אלפי שקלים, שחלקם הועברו לאחיו יוסי אולמרט, שעזב לארצות הברית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ