בית המשפט העליון הקל בשנה את עונשו של חנן גולדבלט

ביהמ"ש זיכה את השחקן מאחת מעבירות האונס שבהן הורשע לפני למעלה משנתיים, אך הרשיע אותו בעבירות של מרמה. גולדבלט ירצה שש שנות מאסר במקום שבע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון הקל הבוקר (חמישי) במעט בעונשו של השחקן חנן גולדבלט וזיכה אותו מאחת משתי עבירות האונס שבהן הורשע לפני למעלה משנתיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בית המשפט הפחית בשנה אחת את עונש המאסר שנגזר על גולדבלט שירצה כעת שש שנות מאסר במקום שבע.

שופטי העליון אשר גרוניס, עדנה ארבל ועוזי פוגלמן דחו את מרבית חלקיו של הערעור שהגיש גולדבלט, אך זיכו את השחקן באחד מסעיפי האינוס שבהם הורשע. תחת זאת, הרשיעו השופטים את גולדבלט בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. "השחקן אימץ דפוס התנהגות עברייני, שבמסגרתו ביקש בדרכי מרמה ובמקרים מסוימים באמצעים פיזיים, להביא נשים צעירות וחסרות ניסיון לקיים איתו מגע מיני, תוך נקיטה ביחס אינסטרומנטלי כלפיהן הרואה בהן רק כלי למימוש יצריו".

באשר לעבירת האינוס ממנה זוכה גולדבלט, כתבו השופטים, כי "באותו מקרה למדה המתלוננת משחק אצל השחקן באופן פרטי וקיימה עמו יחסי מין לאורך תקופה לאחר ששוכנעה שהדבר נחוץ לצורך שיפור המשחק שלה וקבלת תפקיד בטלנובלה". העליון מצא, כי המתלוננת היתה מודעת לאופיים המיני של יחסי המין, אך עם זאת נקבע כי גולדבלט רימה אותה באשר למטרתם של יחסי המין ובשל כך הוא הורשע במרמה.

גולדבלט, היום בבית המשפט תצלום: אמיל סלמן

עוד כתבו השופטים, כי "פעמים רבות במשך תקופה ממושכת ולגבי מספר מתלוננות צעירות בגילן חזר גולדבלט על אותו דפוס של ניצול פגיעותן של המתלוננות על רקע יחסי מרות, ופערי גיל ומעמד ורצונן בקידום מקצועי".

בערעור שהגיש ביולי 2010 טען גולדבלט כי בית המשפט המחוזי בתל אביב טעה כשהרשיע אותו בשורת עבירות מין והעדיף את גרסאותיהן של המתלוננות על פני גרסתו. בנוסף טען גולדבלט כי העונש שנגזר עליו אינו מידתי, וכי גזר הדין התעלם מהמחיר האישי של נידוי ציבורי שכבר שילם ומהחורבן הכלכלי שנגזר עליו כתוצאה מההליך המשפטי.

גולדבלט ששהה במעצר בית מאז התחלת ההליך המשפטי נגדו ב-2005, הורשע ב-2008במעשים מגונים תוך ניצול יחסי מרות, באינוס, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובמעשה סדום. כל המעשים בוצעו בתלמידותיו, שמרביתן היו קטינות בעת ביצוע העבירות. למרות שבכתב האישום נכללו שש מתלוננות, איפשר בית המשפט המחוזי בצעד תקדימי לארבע נשים נוספות, שתלונותיהן לא נכללו בכתב האישום מחמת התיישנות, למסור את עדותן כהוכחה לתבנית התנהגותו החוזרת של גולדבלט.

בגזר הדין שבו נשלח השחקן לשבע שנות מאסר, קבעו השופטים כי עבירות מין מחייבות ענישה קשה וכואבת. השופטים קבעו כי גולדבלט העביר את המתלוננות "אונס שני" כשאילץ אותן לבוא ולהעיד וכי העצים שבעתיים את נזקי האירוע. על ירידתו מנכסיו וניתוק קשריו עם ילדיו קבעו השופטים, כי ההרשעה טומנת בחובה קלון חברתי ואין לנאשם אלא להלין על עצמו.

בהכרעת הדין קבעו שופטי בית המשפט המחוזי כי בכל המקרים תיאר גולדבלט בפני המתלוננות תסריט דומה, שכלל חזרה על סצנת מין בין בחורה או נערה צעירה לגבר אשר מבוגר ממנה שאותו היא מפתה. ברוב המקרים אמר גולדבלט למתלוננות שעליהן לקיים אתו חזרות על סצנת המין במיטתו, הן לצורך הסרט או הטלנובלה והן כדי להתאמן, ועליהן "להשתחרר" או להיות נועזות יותר, כדי שהבמאי יסכים לקבלן לתפקיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ