החברים הטובים שהשתלטו על עמדות המפתח בבנק הפועלים

כך התקדמו דני דנקנר וציון קינן לצמרת הבנק הגדול במדינה

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

מבט על רשימת הטייקונים שבאו בחודש אוגוסט האחרון לחתונת הזוג הצעיר, איתי וקרן, הבהירה מיד כי לא מדובר בחתונה רגילה. הרשימה כללה בין היתר את נוחי דנקנר בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, יצחק תשובה בעל השליטה בקבוצת דלק, אליעזר פישמן הבעלים של קבוצת הנדל"ן "חברה כלכלית לירושלים" ושל העיתון גלובס, לב לבייב בעל השליטה באפריקה ישראל, דודי ויסמן הבעלים של קבוצת אלון, אילן בן דב בעל השליטה בפרטנר, מוזי ורטהיים הבעלים של קוקה קולה ישראל ובנק מזרחי טפחות, ועוד רבים אחרים.

המכנה המשותף של כל הטייקונים שנהרו לחתונה, לא היה החתן או הכלה הצעירים אלא דווקא אביו של החתן - מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן - מי שמאז 2007 הוא גם אחד האנשים החזקים במערכת הבנקאית, החורץ את גורלותיהם של כל אותם אנשי עסקים שהם גם לווים גדולים של בנק הפועלים.

אחד מכוכבי מפגן העוצמה הזה של בנק הפועלים היה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, נגדו המליצה המשטרה להגיש כתב אישום בפרשת הולילנד, שבא לחגוג עם החתן והכלה. דני דנקנר, נגדו המליצה המשטרה להגיש כתב אישום בפרשת מלח תעשיות - אחת ההסתעפויות של פרשת הולילנד - פיזז על רחבת הריקודים, כשהוא מרכיב משקפיים היתוליים מהבהבים שחולקו למשתתפים.

דנקנר תמך בקידום

דנקנר וקינן, שעבדו זה לצד זה שנים רבות בהנהלה ובדירקטוריון הבנק, הם גם חברים טובים. מלבד בילויים משותפים, דנקנר היה מגדולי התומכים בהתקדמותו של קינן בבנק. ב-2007 השתלטו השניים על שתיים מעמדות המפתח החשובות ביותר בבנק - אותן עמדות שאמונות על מתן אשראי ללווים הגדולים במשק. מי שהיו עד אז בכירים בבנק, נדחקו הצידה.

דנקנר, אז סגן יו"ר הדירקטוריון, מונה לתפקיד היו"ר במקומו של שלמה נחמה, שהודח במפתיע על ידי בעלת השליטה בבנק שרי אריסון. במקביל, הוא החל לשמש גם יו"ר ועדת האשראי בבנק.

מנהל החטיבה העסקית דאז, שי טלמון, החליט לעזוב לאחר שהבין כי רוב הסיכויים שלא יתמנה למנכ"ל הבנק במקום צבי זיו. הוא ידע כי ציון קינן, אז הממונה על החטיבה הקמעונאית האחראית על משקי הבית והעסקים הקטנים, הוא המועמד המוביל לניהול הבנק.

קינן נכנס במקומו לתפקיד מנהל החטיבה העסקית - חטיבה המטפלת בהענקת אשראי בהיקף של 100 מיליארד שקל ללווים הגדולים, ואחראית גם על ניהול המשא ומתן על האשראי שניתן על ידי הבנק ללווים הגדולים שהחברות שלהן נקלעו לקשיים.

זמן קצר לאחר מינויו, אישר קינן הלוואה של 14.3 מיליון שקל לדנקנר. המשטרה חושדת כי קינן הציג לוועדת עסקאות בעלי עניין בבנק, מצג שווא בנוגע למצבו הפיננסי של דנקנר. מי ששימש אז יו"ר הוועדה הוא עידו דיסנצ'יק, המכהן היום כיו"ר ועדת השקעות בפוליסות המשתתפות ברווחים של "כלל ביטוח" - חברת הביטוח הנשלטת בידי נוחי דנקנר, בן דודו של דני דנקנר, אשר שימש בעבר גם עורך מעריב.

דיסנצ'יק, שהיה דירקטור חיצוני בפועלים, שימש יו"ר ועדת האשראי כשלוש שנים, עד סוף 2008. אמש סירב לענות על שאלות "הארץ", ורק אישר את דבר היותו יו"ר הוועדה בתקופה המדוברת.

החשדות החמורים שעולים מממצאי המשטרה, מצטרפים לחששות שהביעו זמן רב קודם לכן בבנק ישראל. בכירי הבנק המרכזי, האחראי על יציבות הבנקים, חששו מהתנהלות הבנק בתקופתו של דנקנר כיו"ר - אותה תקופה בה שימש קינן מנהל החטיבה העסקית בבנק.

אחד החששות שהעלו נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, והמפקח על הבנקים לשעבר, רוני חזקיהו, נגע להלוואות שקיבלו מקורבים לדנקנר. הליך מתן ההלוואות פעל כך שקינן, כמנהל החטיבה העסקית, נדרש לאשר את הבקשה ולאחר מכן היא עברה לאישור ועדת האשראי בבנק - בראשה עמד דני דנקנר.

ההלוואות שהטרידו את בנק ישראל היו אלו שניתנו לעופר גלזר - בעלה לשעבר של שרי אריסון, שדנקנר וקינן ידועים כמקורביו (דנקנר אף ביקר אותו כאשר ריצה עונש מאסר בכלא מעשיהו), ההלוואה לחברת "כור" שבשליטת נוחי דנקנר ועוד. עם זאת, ככל הידוע, המשטרה לא חוקרת את הליך מתן ההלוואות במקרים אלו.

חששות של בנק ישראל מהתנהלות בעייתית בבנק הפועלים הביאו אותו במארס 2009 לפתוח במלחמה נגד בעלת השליטה בבנק, שרי אריסון, כדי שזו תדיח את דני דנקנר מתפקיד יו"ר הדירקטוריון. הסאגה בבנק החלה בהתפטרותו המפתיעה של צבי זיו, מנכ"ל הבנק, יום לפני פרסום הדו"חות הכספיים השנתיים של הבנק לשנת 2008.

זיו נימק את ההתפטרות בחילוקי דעות עם דנקנר, אך לא פירט. דירקטוריון הבנק בראשותו של דנקנר החליט למנות במינוי בזק את קינן למנכ"ל, וזאת על אף שבנק ישראל הזהיר את דנקנר לבל ימנה את קינן ללא ועדת איתור לתפקיד.

בבנק ישראל זעמו. הם ביטלו את המינוי של קינן, ודרשו להדיח את דנקנר ולמנות ועדת איתור שתבחר מנכ"ל בהליך מנהל תקין.

אריסון נאבקה בהחלטה באופן שהציב את אחד הבנקים הגדולים במדינה בעין הסערה. אחרי חודשיים הגיע עמה בנק ישראל לפשרה. היא הסכימה להדיח את דנקנר ובמקביל הוקמה ועדת איתור לחיפוש מנכ"ל חדש. בנק ישראל התיר לקינן להתמודד.

רבים התייחסו לוועדת האיתור, שהוקמה בבנק הפועלים, כמשחק מכור. ואכן, בנקאים בכירים לא הסכימו להתמודד על התפקיד. בנק ישראל ניסה לדחוק בשי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוח שבשליטת נוחי דנקנר, להתמודד על התפקיד - אך הוא סירב להציע את עצמו. קינן היה היחיד שהגיש את מועמדותו, וכצפוי - הוא נבחר ללא קושי.

נוכח העובדה שכבר באותה התקופה הצטברו בבנק ישראל תלונות על התנהלות דנקנר וקינן - נראית היום ההחלטה של הרגולטור, שאחראי על יציבות הבנקים, לאפשר לקינן להתמודד - כהחלטה בעייתית, המחזירה שוב את בנק הפועלים למוקד הדרמה. מדובר בסערה לא רצויה באחד משני הבנקים הגדולים בישראל.

"שום דבר לא התחדש"

בכיר במערכת הבנקאית תהה אתמול: "מה כבר קרה מאז שבנק ישראל אישר את המינוי של קינן? שום דבר לא התחדש. הוא כבר היה אמור לדעת על ההלוואה שניתנה לדנקנר באותו זמן".

בנק ישראל פרסם אתמול הודעה כי הוא "ממשיך לעקוב אחר התפתחות החקירה ונמצא בקשר עם גורמי פרקליטות המלווים אותה", אבל בינתיים קשה לראות את פישר מאפשר למי שהמשטרה המליצה להגיש נגדו כתב אישום, לנהל בנק כה גדול וחשוב. פישר, בנקאי בעל שם עולמי - יודע כי בעולם זה לא היה עובר בשקט.

גם הניסיון של בנק הפועלים לשדר עסקים כרגיל נראה מעט מוזר אתמול. דירקטוריון הבנק פרסם הודעה כי הוא מביע את אמונו המלא בקינן. בפעם האחרונה שדירקטוריון הבנק פרסם הודעה כי הוא מביע אמון באחד מבכיריו - דני דנקנר - אותו בכיר הודח.

הבוקר יתכנסו בכירי בנק הפועלים בתערוכת אמנות ישראלית למען מלחמה באיידס - תערוכה שעורך הבנק מדי שנה במשרדי ההנהלה הראשית ברחוב יהודה הלוי בתל אביב. קינן, אריסון והיו"ר הנוכחי, יאיר סרוסי, יהיו שם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ