זאב רוזנשטיין הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע

ביהמ"ש קיבל הסדר טיעון עם רוזנשטיין המבטל את האישום המקורי ברצח ובשני מקרי הריגה. הוא ירצה 17 שנות מאסר

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית המשפט המחוזי בנצרת הרשיע את העבריין זאב רוזנשטיין בקשירת קשר לביצוע פשע, במסגרת הסדר טיעון בין הפרקליטות לפרקליטיו של רוזנשטיין, בפרשת הרצח המשלוש בחוף הכנרת ב-2001.

רוזנשטיין הואשם במקור ברצח ובשני מקרי הריגה. גם גיא וברמן, שליחו של רוזנשטיין ומי שעל פי כתב האישום תיווך בין הרוצחים לרוזנשטיין, הואשם במקור ברצח ובשני מקרי הריגה - וגם אתו הושג הסדר טיעון. על פי הסדר הטיעון, סעיפי האישום של רוזנשטין ווברמן הומרו בסעיף אישום לקשירת קשר לביצוע פשע.

רוזנשטיין יידון לעונש מאסר של 5 שנים בנוסף לעונש המאסר שהוא מרצה עתה, כך שבסך הכל ייכלא ל-17 שנים. גיא וברמן יידון לעונש מאסר של 3 שנים בנוסף לעונש שמרצה עתה, כך שירצה תקופה מצטברת הקרובה ל-12 שנים.

רוזנשטיין היום בבית המשפט. תצלום: גיל אליהו

על פי כתב האישום המקורי, רוזנשטיין הזמין את רצח רפי ויצמן, שנאשם בעבר כי ניסה לרצוח את רוזנשטיין. הרוצחים ירו למוות גם בדוד בן-מרגי ובשרון מוסאי, שעמדו לצדו של ויצמן.

בכתב האישום נטען כי רוזנשטיין הזמין את הרצח מאייל שטרית, תושב טבריה. "נחישותו של רוזנשטיין שהובילה אותו לרדוף ולחסל את אויבו בדרך בה עשה זאת, תוך הפעלתם של אחרים בהזמנת רצח אכזרי, מצביעה על מסוכנותו הרבה ועל קודים עבריינים שאין צורך להרחיב על השלכותיהם", נכתב בכתב האישום.

כיוון החקירה המרכזי התמקד בסכסוך בין הנרצח ויצמן לבין זאב רוזנשטיין. ויצמן, עבריין מוכר בתחומי הסמים וההימורים, גלה מרצון מאזור תל אביב כמה שנים לפני הירצחו. זאת, בעיקר כדי להתרחק מרוזנשטיין. למרות זאת, אנשי מודיעין במשטרה היו בדעה כי הוא חי על זמן שאול.

תחילת הסכסוך בין ויצמן לרוזנשטיין נעוצה במאבק על שוק ההימורים בישראל בין רוזנשטיין לבין העבריין יחזקאל אסלן. אסלן נרצח בפברואר 93' ביריות בפתח מסעדת דגים ברחוב חשמונאים בתל אביב. רוצחו לא נלכד עד היום. רוזנשטיין, שנחשד כי שלח את רוצחי יחזקאל אסלן, נעצר לאחר הרצח, אך שוחרר כעבור כחודש מחוסר ראיות. אחיו של יחזקאל, אילן אסלן ואלמנתו, שושנה, החליטו, על פי החשד, לנקום בו.

מכתב האישום עולה כי בסוף מאי 96' נסע רוזנשטיין לפנות בוקר במכוניתו ברחוב אבן גבירול בלוויית שתי צעירות. מכונית שבה שלושה צעירים, עקפה אותם וממנה נפתחה לעברו אש. רוזנשטיין נפגע ובשארית כוחותיו נסע לבית החולים איכילוב. אילן אסלן, רפי ויצמן ויעקב כחלון, החשודים בנסיון ההתנקשות ברוזנשטיין, נעצרו, וכעבור כחודש הוגש נגדם כתב אישום. בית המשפט המחוזי בתל אביב האריך את מעצרם עד תום ההליכים.

ב-28 ביוני נרצחה שושנה אסלן, בפתח ביתה בהרצליה. המשטרה חשדה כי רוזנשטיין אחראי לרצח, אולם לא הצליחה להוכיח זאת. בינתיים, בדצמבר 96', שוחררו ממעצרם אילן אסלן, כחלון וויצמן, מכיוון שלא נמצאו די ראיות נגדם. בתחילת ינואר 97' יצא אסלן מביתו שבצפון תל אביב לפגישה ומאז נעלמו עקבותיו. כעבור כחודש נמצאה גופתו של כחלון ליד בניין הסינרמה. הוא נורה בראשו. אחרי ששני חבריו הסתלקו מהזירה נמשך משפטו של ויצמן, שעל פי החשד הוא זה שירה לעבר רוזנשטיין.

רוזנשטיין נקרא להעיד במשפט אך טען כי אינו זוכר דבר מניסיון ההתנקשות בו, וכי הוא כלל לא מכיר את ויצמן. ויצמן מצידו טען כי בליל ניסיון הרצח בילה עם כחלון ואסלן בדירה בבת ים והכחיש כל קשר למקרה. במארס 98' זוכה ויצמן מחמת הספק. כעבור שלוש שנים וחצי נרצח.

חודשיים אחרי הרצח המשולש בחוף שלדג נרצח איל שטרית, תושב טבריה בן 42, ליד קבר רבי חייא שבשכונת קריית משה בטבריה. מתפללים שהיו בקבר התקשרו למשטרה ודיווחו כי שמעו קולות ירי. השוטרים שהגיעו למקום מצאו גופתו של שטרית ועליה סימני ירי מטווח קצר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ