חשד: עבריינים הונו את רשויות המס ב-160 מיליון ש'

עשרות עצורים בפרשת הונאה ענקית

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בתום חקירה סמויה של כחצי שנה, נחשפה אתמול פרשת הונאת מסים, שבמשטרה מגדירים אותה כפרשה בעלת ההיקפים הגדולים ביותר שידעו עד כה בישראל. במשטרה סבורים כי גורמי פשיעה בכירים שנעצרו - ביניהם אנשים המזוהים עם אירגונו של העבריין שלום דומראני - מעורבים באותן עסקאות מפוקפקות. מעצרם של שני השמות הבכירים בפרשה, רוני ברנדס והרי עזרן הוארך אתמול בשישה ימים.

היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית, בשיתוף משרד החקירות של רשות המיסים, ניהלה חקירה מקיפה נגד עשרות חשודים, בחשד שאלה הגישו חשבוניות פיקטיביות לידי המדינה בסכומים של מיליארד שקל - וכתוצאה מכך גרפו לכיסם החזרי מע"מ בסכום כולל של 160 מיליון שקלים. החשדות העולים מהחקירה הם סחר בחשבוניות מס פיקטיביות, הלבנת הון, מרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, דיווח כוזב לרשות המסים, סחיטה ואיומים, הלוואות בשוק האפור ללא דיווח לרשות המסים ועבירות על יצוא ויבוא.

בית משפט השלום בתל אביב האריך אתמול את מעצרם של שני השמות הבולטים בפרשה - רוני ברנס והרי עזרן - בשישה ימים. כמו כן נעצרו עוד עשרות אנשים החשודים כמעורבים בפרשה. עו"ד אלי מויאל, שמייצג את הרי עזרן, אמר אתמול בסיום הדיון: "מדובר במעצר ראווה של משטרת ישראל. הלקוח שלי משתף פעולה עם המשטרה. אין לו מה להסתיר ואני מאמין שכבר בימים הקרובים הוא ישוחרר והאמת תצא לאור".

שיטת הפעולה של הרשת, לפי המשטרה, עבדה כך שהחשודים או אנשי קש מטעמם פנו לבעלי עסקים שנקלעו לקשיים והציעו להם הצעה להלוואה. לדוגמה, אם בעל עסק קיבל הלוואה של מיליון שקל הוא קיבל מהלווים חשבונית מס פיקטיבית בגובה של 2.5 מיליון שקל, שהוצאו כביכול על רכישת חומרים, סחורה ועבודה - שכלל לא סופקו בפועל. החזר המע"מ בגין החשבונית היה 400 אלף שקל. זהו גם סכום הריבית שבעל העסק התחייב להחזיר לחברה המלווה.

עסקים שהתקשו לעמוד בהחזר החודשי היו עוברים לידיהם של אותם עבריינים, שלמעשה השתלטו על העסק, במקרים רבים תוך שימוש באיומים ובאלימות פיזית. על פי החשד, אחת החברות שעליהן השתלט הרי עזרן היא קלינט פיפר, חברה שבבעלות אחותו, שנקלעה לקשיים. חברות נוספות כמו סטאר ישיר, ישראל בעם, וגוד שחר נפלו גם הן קורבן לשיטה. חשד נוסף שעולה הוא כי חלק מהעבריינים פתחו חברות קש, במטרה להוציא חשבוניות פיקטיביות, מבלי שהיתה כל פעילות בחברה.

בין העצורים ישנם מספר אנשים המזוהים עם ארגון הפשיעה של שלום דומרני ובמשטרה חושדים שישנן חוליות נוספות שעובדות באותה השיטה גם בארגוני פשיעה אחרים. אחד מהשותפים לחקירה הוא דוד ואנונו, שעומד בראש יחידת מודיעין וחקירות ברשות המיסים ועצור גם הוא בימים אלה בחשד ללקיחת שוחד. בימים האחרונים הביעו במשטרה חשש מכך שוואנונו היה חשוף לחקירות הרגישות ביותר. אולם בשלב זה נראה שהחקירה הושלמה ללא תקלות וללא הדלפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ