משפט מתוקשר, עונש מקוצר? תלוי מי העבריין

השופטים לא תמיד הסכימו להקל בעונש

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

הרכב השופטים שדן בתיק קצב כבר רמז כי הסיקור התקשורתי הנרחב בפרשה עשוי להביא להקלה בעונשו. בהכרעת הדין, אמרו השופטים כי התקשורת ערכה לקצב "מעין משפט שדה", ורמזו כי אף שלא היה בסיקור כדי להביא לביטול כתב האישום נגדו, יש בו כדי לשמש שיקול לטובתו בקביעת העונש.

פסקי דין קודמים במשפטים של נבחרי ציבור מגלים כי שופטים שונים נתנו משקל שונה להשפעת התקשורת. למשל, שופטת בית המשפט המחוזי בדימוס ברכה אופיר תום לא ייחסה לכך משקל כאשר גזרה את דינו של השר לשעבר אברהם הירשזון.

"אין חולק כי הסבל שחווה מר הירשזון מחשיפתו לתקשורת היה רב", כתבה אופיר תום ב-2009. "מאידך גיסא, גם אין חולק, כי עובדה זו, נכונה ככל שתהיה, אין בה כדי להוות עילה להקלה בעונש". השופטת ציינה כי "מי שניצב במוקד העניין הציבורי חייב להביא בחשבון שכל חריגה שלו מנורמת התנהלות מקובלת וראויה, דינה להישפט, גם היא, לאור הזרקורים, לטוב ולרע".

מנגד, בגזר הדין של השר לשעבר אריה דרעי, שניתן לפני כעשור, לקחו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים בחשבון את "השפיטה על ידי התקשורת", כפי שטען פרקליטו של דרעי, נבות תל צור.

השופטים יעקב צמח, מרים נאור ומוסיה ארד כתבו כי "מטבע הדברים משפט פלילי של שר ומנהיג בישראל המואשם בעבירת שוחד מעורר ענין רב בציבור ובכלי התקשורת. מוכנים אנו לקבל כי חלק מפרסומים אלה גרמו עוגמת נפש וצער לנאשם ולמשפחתו. גם בכך רואים אנו נסיבה לקולא".

דווקא בגזר הדין של השר לשעבר איציק מרדכי, שהואשם והורשע בעבירות מין ב-2001, תפס "משפט התקשורת" מקום שולי בגזר הדין. השופטים נתנו משקל גדול יותר לעברו הצבאי המפואר של מרדכי כנסיבה מקלה.

שופטת בית המשפט המחוזי בדימוס עדנה קפלן הגלר אמרה אמש ל"הארץ" כי "תקשורת יכולה להיות קשה מאוד לנאשם, בבחינת עונש אחר, נוסף. בית המשפט צריך לבחון קטעי עיתונות ולשקול האם היתה כאן פגיעה בנאשם, בסובבים אותו, שהם חלק ממנו, ובמקרים המתאימים להקל בעונש".

מי שסבורה שאין להקל עם קצב בשל השפעת התקשורת היא השופטת המחוזית בדימוס סביונה רוטלוי. רוטלוי, שהרבתה לדון בתיקים נגד עברייני מין, מזהירה כי מתן משקל ל"משפט התקשורת" עלול לעודד עבריינים וקרוביהם להשתמש בתקשורת באופן מלאכותי, למשל בטוקבקים, ואחר כך לטעון כי נשפטו בציבור. "אנחנו חיים בעולם חדש, שלא הכרנו בעבר, של כתבות וטוקבקים. אי אפשר להקל בעונשו של נאשם בגלל שהתיק זכה לחשיפה תקשורתית", אמרה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ