דו"ח המשטרה: כשלנו בטיפול בארגונו של מיכאל מור

ועדת הבדיקה המשטרתית קבעה כי המשטרה לא הצליחה לפגוע פגיעה ממשית בארגונו של העבריין מנהריה, שהמשיך לגדול ולהתבסס

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

משטרת נהריה ומרחב העמקים כשלו בהתמודדות עם ארגונו של מיכאל מור ועם האירועים הפליליים הרבים בנהריה. זאת בשל מחסור בכוח אדם, היעדר גורם שירכז את הפעילות והיעדר תמיכה של יחידה גדולה, כך עולה מדו"ח של ועדת בדיקה מיוחדת שהקים המפכ"ל רב ניצב דודי כהן. הוועדה שבראשה עמד סגן המפכ"ל, ניצב אילן פרנק, הוקמה ב-2009 בעקבות חשיפת פרשת השוטרים הנוקמים.

הדו"ח קובע כי המשטרה לא הצליחה לפגוע פגיעה של ממש בארגונו של מור שהמשיך לגדול ולהתבסס. למרות שמור נידון לשלוש שנות מאסר וכמה אנשים מארגונו נדונו לעונשים ארוכים יותר, המשטרה לא הצליחה לפענח את רוב האירועים הפליליים שבוצעו בנהריה ויוחסו ארגונו של מור לאירועים.

הוועדה קבעה כי אף שמיכאל מור וארגונו זוהו על ידי מחוז צפון במשטרה כאחראים לשורה של פשעים חמורים, הארגון זכה להתייחסות ראויה, לא מבחינת חקירה ולא מבחינת מודיעינית. עוד נכתב כי חלק מהתיקים טופלו באופן לא מספק. הדו"ח קובע כי במבחן התוצאה מתברר שהמשטרה כשלה בפענוח רוב העבירות שיוחסו למור ולאנשי ארגונו.

"לא היה גורם מבצעי וחקירתי מרכזי בכיר שירכז את הפעילות לאורך זמן, יגדיר מטרות, יפקד ויפקח על כלל הפעילות המבצעית ותוצאותיה. האמור פגע בהכרח במיצוי עד תום של רצף הטיפול ובקשב הארגוני בנוגע למיכאל מור וארגונו", נכתב במסקנות. כמו כן קבע הדו"ח כי בתיקי החקירה הרבים לא נמצאה מעורבות של גורמי מקצוע במטה הארצי לקידום הליכי החקירה באמצעים נוספים.

השוטרים הנוקמים בבית המשפט. תצלום: מוטי קמחי

אף שהמסקנות העולות מהדו"ח הן קשות מאוד, בדו"ח מצוין עוד כי חל שיפור בהתמודדות עם ארגונו של מור בשלבים מאוחרים יותר. בנוסף, המשטרה פיתחה ושיכללה את הנהלים הקיימים לטיפול בארגוני פשיעה פיתחה תורת לחימה בארגונים, וההישגים של ארבע השנים האחרונות ניכרים היטב. "משטרת ישראל העמיקה את הנוהל והבקרה בנושא שוטרים מאוימים בכל התחומים הן בתחום האבטחה, הפיקוח והבקרה והן בתחום הטיפול במשאב האנושי על כל גווניו", נכתב בדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ