בין קלקיליה לכפר סבא: הפחד שולט ברחובות המשולש

למרות פוטנציאל הפיתוח והשגשוג, בג'לג'וליה, טייבה וטירה מתמודדים בעיקר עם אלימות, פשע ושימוש בנשק חם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דיא סעיד טאהה מג'לג'וליה לא יכול להסתיר את הדמעות בעיניו כשהוא נזכר בתקרית שחווה לפני כשנה וחצי. טאהה, כיום בן 34, היה בדרכו לעבודה כמנהל עבודה באחת הערים הגדולות בגוש דן. לידו ישב ברכב תושב הכפר, מוהנד ג'יוסי, שעבד אתו. ביציאה מהיישוב ארבו להם כמה חשודים ופתחו באש לעבר הרכב. טאהה נפצע קשה וג'יוסי נפצע אנושות ומת כעבור זמן קצר בבית החולים.

עד היום מתמודד טאהה עם הפציעה הקשה. הוא נעזר בקביים ואיבד את כושר העבודה. לדבריו, לא היה קשור לשום סכסוך ואין לו שום עבר פלילי, וכמו רבים מצעירי ג'לג'וליה היה בדרכו לעבודה והוא כמעט שילם בחייו ללא כל סיבה.

המקרה של טאהה אינו חריג - בג'לג'וליה הפכו תקריות ירי ואלימות כמעט לשגרה. הכפר ממוקם על הקו הירוק במרחק נגיעה מקלקיליה וכפר סבא, ולמרות פוטנציאל הפיתוח והשגשוג - ביישוב מתמודדים בעיקר עם אלימות ושימוש בנשק חם ללא הבחנה.

הדעות באשר לסיבות שהובילו למצב הקשה חלוקות. יש המצביעים על מאבקים בין חמולות על שליטה ביישוב. אחרים מצביעים על גורמי פשיעה שחדרו לכפר. יש שאומרים כי הסיבה היא פשוט שעמום של צעירים שהופך אותם לחמושים ואלימים.

בשבוע שעבר נפצעה באורח קשה צעירה בת 20 המתגוררת בכפר, לאחר שאש נפתחה לעבר הרכב שבו נסעה יחד עם בנה התינוק ואמה. במשטרה מעריכים שהירי בוצע בשוגג ושהאשה לא היתה יעד לחיסול. חשוד שנעצר, שוחרר לאחר שהוכח שאינו קשור לאירוע. עדי ראייה אין, וקשה לדלות פרטים.

המשפט "לא ראיתי ולא שמעתי" חוזר על עצמו כמעט בכל מקרה של אלימות. בחמש השנים האחרונות מצביעים בג'לג'וליה על חמישה מקרי רצח, בנוסף לתקריות ירי ושימוש באמצעי לחימה. צעיר מהכפר, שביקש להישאר בעילום שם, מסביר שהפחד של האנשים נובע מהעובדה שהם מרגישים חסרי הגנה: "כל אחד חושש שאם הוא יפתח את הפה, הוא יהיה יעד לפגיעה ולא רוצים להיכנס לזה".

בג'לג'וליה כעשרת אלפים תושבים החלוקים בין כ-130 חמולות. בכפר מדברים בציניות על "יישוב קולט עלייה" - משפחות רבות שהגיעו מיישובים אחרים ומשטחי הגדה ועברו להתגורר ביישוב אך אינן מחוברות למקום.

איימן חרוב, פעיל חברתי ביישוב, לא חוסך בביקורת על המשטרה, שלא עושה די לטענתו, בעיקר בהתמודדות עם הנשק והאמל"ח. הוא מציין, עם זאת, גם את המחסור זה שנים במסגרות לצעירים והשקעה לא נכונה במערכת החינוך, כגורם לאובדן שליטה. "צעיר שמסיים תיכון ואין לו לאן ללכת מידרדר לפשיעה. אין שום מסגרת ואין השקעה, בעיקר בחינוך, וזה מחלחל לכל מקום - לא רק בג'לג'וליה, גם ביישובים אחרים גדולים יותר".

רומיו אחמד ועבד אלחכים ראבי, שני מורים בבית הספר התיכון בכפר, מודים שהם שינו דפוסי התנהגות ואורח חיים בעקבות אירועי הירי: "אף אחד לא רוצה לחטוף כדור כשהוא יושב במרפסת ביתו או כשהוא הולך לבקר קרוב משפחה. בג'לג'וליה, אם רוצים לעשות ג'וגינג או ספורט, נוסעים לכפר סבא. אנשים לא יושבים במרפסות. אין ספק שיש תחושה של חוסר ביטחון אישי".

נסיעה של עשר דקות לעיר הסמוכה טירה והתמונה הופכת קשה עוד יותר. רק אתמול נורה שם צעיר ממכונית חולפת ונפצע באורח בינוני. בעקבות אירועי ירי ושימוש באמל"ח על בסיס יומי, פועלת בעיר פלוגה של מג"ב לצד המשטרה הכחולה מתחנת טייבה. בשנה שעברה, 75% מאירועי הירי בתחום תחנת טייבה התרחשו בטירה. ד"ר כרים עיראקי, מנהל המרכז הרפואי "ארחמה" - מעין חדר מיון קדמי שאליו מגיעים רוב הנפגעים מתאונות וגם אירועי אלימות - מספר כי המצב בשנתיים האחרונות הוא בלתי נסבל: "אנחנו עובדים זה שבע שנים. בתחילה טיפלנו בשני נפגעי ירי בשנה. בשנתיים האחרונות, בדגש על השנה האחרונה, כמעט כל חודש יש אירוע ירי עם נפגעים. אני זוכר מקרה מהחודשים האחרונים שזעזע את כולם - בחור צעיר בן 19 נכנס למרכז בלי יד. הוא ככל הנראה שיחק עם רימון שהתפוצץ לו ביד".

בטירה מדברים על רגיעה יחסית מתחילת השנה, הודות לנוכחות משטרתית מסיבית והסברה לתושבים, כולל במסגדים: "זה מוכיח שכשרוצים - יכולים, בעיקר המשטרה. אבל זה לא פוטר אותנו כתושבים וגם לא את הרשות המקומית וכל הגורמים הרלוונטיים מאחריות. אובדן הביטחון האישי זו תחושה נוראית. אף אחד לא יכול להרשות לעצמו להסתובב חופשי או לא לדאוג לילדים כשהם בחוץ", אומר מחמוד פדילה, תושב המקום.

"כל אחד יכול להשיג נשק, העיקר שיהיה לך כסף", מספר אחד התושבים. "יש כאלה ששוכרים לצורך ביצוע משימה". לדבריו, "חוסר הביטחון האישי וגם התחושה שהמשטרה לא מספקת ביטחון מובילים חלק מהאנשים להצטייד בנשק. כל אחד מחמש את עצמו והנשק הופך להיות הכלי הכי יעיל לפתרון סכסוכים, איומים וחיסול חשבונות".

דובר מרחב השרון במשטרה, רב-פקד שלמה ג'ורנו, דוחה את הביקורת. לדבריו, "הטיפול באמל"ח הוא יעד ארצי. בטירה הוקצו כוחות, כולל כוחות מג"ב המיועדים אך ורק לטירה, שפועלים מסביב לשעון גם באמצעים טכנולוגיים. בהזדמנות זו אנו קוראים לתושבים שידווחו ויגישו תלונות על אירועים וישתפו פעולה עם המשטרה. גם דיווח אנונימי יכול לסייע בלכידת עבריינים שמטילים אימה על התושבים".

ירי על מורים, נשק בביה"ס

עד לפני שלוש שנים, ג'לג'וליה היתה העיר השקטה באזור המשולש. לעומת טייבה, טירה וכפר קאסם, ג'לג'וליה היתה אי של יציבות במחוז המרכז במשטרת ישראל. מאז הבחירות המקומיות ב-2008, אז החלו מאבקי כוח בין ראשי המועצה השונים, העיר עדה למלחמות ומאבקים פנימיים שלא מסייעים לטיפול בפשיעה. ואולם, מרבית מקרי האלימות עדיין מתרחשים בטירה, טייבה וכפר קאסם.

בשנה האחרונה היו כמה מקרים שממחישים את היקף האלימות באזור המשולש: בחורף האחרון הוצת רכב של מורה בבית ספר תיכון בטירה, לאחר שסירבה לשנות ציון של תלמיד במבחן באנגלית. במקרה אחר, ירו אלמונים לעבר רכבו של מנהל בית ספר בטירה, לאחר שסירב להיענות לדרישות התלמידים לאפשר להם להעתיק בבחינות הבגרות.

לפני כחודש, נעצר נער שהסתובב בבית ספרו בטייבה עם אקדח שלוף בידו. הנער סיפר לחוקרי המשטרה שרצה לבוא עם הנשק לבית הספר שכן מדובר בסמל סטטוס. האלימות מכוונת גם כלפי רופאים: בחודשים האחרונים היו לפחות שני ניסיונות לפגוע ברופא שיניים בטירה, ככל הנראה בגלל אי שביעות רצון של אחד ממטופליו.

תושבים שמאסו באלימות ומבקשים לעבור, נתקלים במחסומים שונים - קשה למצוא מי שישכיר בית למשפחה ערבית בערים הגדולות במרכז. הרצון הוא עדיין לשמר את התא המשפחתי, והילדים שמתבגרים מבקשים להישאר קרובים לבית הוריהם. באחרונה היה ניסיון להקצות שטח באזור שבו ייבנו מגדלים שישכנו את הזוגות הצעירים, אולם הדבר טרם יצא אל הפועל. (יניב קובוביץ)

חיים בלתי אפשריים | סייד קשוע

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ