העומס על שופטי בית המשפט העליון: 15 שופטים, 10,344 תיקים בשנה

מנתונים שהציגה הנהלת בתי המשפט עולה כי זמן ההמתנה הממוצע לדיון בתיק הוא 11-15 חודשים. עם זאת חלה ב-2010 ירידה של 10% בעומס

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

כמה זמן עובר בין הגשת תיק לבית המשפט העליון ועד שנערך הדיון בו? מנתונים שפרסמה היום (שלישי) הנהלת בתי המשפט עולה זמן ההמתנה הממוצע נע בין 11 ל-15 חודשים. ההמתנה הארוכה ביותר לדיון בתיקים בבית המשפט היא בתיקים פליליים מורכבים, שזמן ההמתנה לדיון הוא 15 חודשים. עוד עולה מהנתונים כי הרכב שופטים מנהל תשעה דיונים ביום, במשך שש שעות.

בתיקים אזרחיים ומינהליים עומד זמן ההמתנה עד ליום הדיון על 13 חודשים. לתיקים פליליים פחות מורכבים ותיקי בג"ץ, זמן ההמתנה עד לדיון הוא 11 חודשים.

בהנהלת בתי המשפט טוענים כי שביתת הפרקליטים בסוף השנה שעברה הביאה לעיכוב בזמני הדיונים בין חודשיים לשלושה חודשים יותר מבעבר, שכן עשרות דיונים נדחו. כ-25% מהתיקים בבית המשפט העליון שנדונים בפני הרכב של שלושה שופטים, נפתחו ב-2008 או לפניה.

דיון בביהמ"ש העליון. למרות שביתת הפרקליטים העומס ירד ב-10%. תצלום: אמיל סלמן

מהנתונים שהוצגו עולה כי למרות זאת, העומס בבית המשפט העליון ירד ב-2010. לפי הנתונים, במהלך השנה שעברה נפתחו 9,739 תיקים ונסגרו 10,344 ומלאי התיקים בבית המשפט העליון צומצם ב-10%. בהנהלת בתי המשפט תולים את השיפור בנתונים בעבודה מאומצת של שופטי העליון ושמיעת מספר גדול של תיקים בהרכבים מצומצמים.

סיבה נוספת לצמצום העומס נעוצה בתגבור דרמטי בכוח שיפוטי שקיבל בית המשפט בשנה החולפת, כאשר לאחר תקופה ארוכה אויש תקן השופטים בעליון במלואו. במהלך השנה מונו לכהן בו שלושה שופטים חדשים, והיום מכהנים בו בסך הכל 15 שופטים.

על פי הנתונים, ב-2010 נשמעו בהרכבים של שלושה שופטים 1,492 תיקים אזרחיים ומנהליים, 1022 תיקי בג"ץ ו-785 תיקים פליליים, כאשר 45% מזמן השמיעה בהרכבים הוקדש לתיקים אזרחיים ומינהליים, 31% לתיקים פליליים ו-24% מזמן לתיקי בג"ץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ