מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, עומד לסיים את בדיקת התלונות נגד המפכ"ל הבא יוחנן דנינו

לינדנשטראוס תישאל 30 עדים והוא צפוי לפרסם את חוות דעתו בשבועות הקרובים, לקראת כניסת דנינו לתפקיד המפכ"ל ב-1 במאי

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בדיקת מבקר המדינה בשתי הפרשות שבהן מעורב ניצב יוחנן דנינו, שנבחר לתפקיד מפכ"ל המשטרה הבא, על סף סיום. בפגישה מסכמת שקיימו שלשום מגישי שתי התלונות נגד דנינו, נצ"מ בדימוס ישראל אברבנאל ונצ"מ בדימוס סיימון פרי, הועלתה מצדם דרישה להחיל במשטרה סטנדרטים שהונהגו בעבר במקרים שונים בצבא, שלפיהם כשלים חמורים של בעלי תפקיד שתוצאותיהם קשות עלו לבעלי תפקיד במשרתם או נלקחו בחשבון, כשנשקל קידומם.

בבדיקת המבקר בפרשה נגבו עדויות מכ-30 איש ונאספו אלפי מסמכים. באשר ללוח הזמנים לסיום הביקורת, לנוכח העובדה שדנינו אמור להיכנס לתפקידו ב-1 במאי, המבקר צפוי לפרסם את חוות דעתו בפרשה בתוך שבועות.

השניים הגישו למבקר תלונות נגד דנינו על מחדלים שהביאו להירצחם של שני מקורות משטרתיים ב-2006. המקורות הופעלו על ידי ימ"ר מרכז. התלונה השנייה, תלונתו של פרי, לשעבר סגן נספח המשטרה בארה"ב, מייחסת לדנינו כראש אגף חקירות ומודיעין, עיכוב בהליכים שהביאו להסגרתם של האחים מאיר ויצחק אברג'יל לרשויות האמריקאיות. אברבנאל, המלווה על ידי עו"ד פנחס פישלר ותנועת אומ"ץ, ופרי, המלווה על ידי עו"ד אליעד שרגא והתנועה למען איכות השלטון, טענו בפני המבקר וצוותו, כי יש להטיל על בכירי המשטרה המעורבים בפרשה נורמות של אחריות אישית. נגד מינויו של דנינו גם תלויה ועומדת עתירה לבג"ץ שהגיש פרי.

במשטרה טוענים כי מגישי התלונות מונעים מאינטרסים אישיים, לאחר שלא קודמו במערכת. כן נטען כי גם הפרקליטות, המכירה את הפרשות מקרוב, תמימת דעים עם המשטרה כי לא נפל כל פגם בתפקוד מי מהקצינים בפרשות השונות. ממשרד מבקר המדינה נמסר כי הבדיקה בשתי התלונות נמצאת "בשלבים מתקדמים ביותר". עוד נמסר כי המשרד זימן פעם נוספת את אברבנאל ופרי, "לצורך השלמות נוספות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ