הפגנה מחוץ למשפטו של הדוקר היהודי בירושלים: "כתב האישום - מכובס ומרוכך"

בעוד שבבית המשפט המחוזי בי-ם החל משפטו של הקטין היהודי הנאשם שדקר למוות את חוסאם רווידי, מחוצה לו הפגינו פעילי שמאל

הארץ
כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
כתב ""

בבית המשפט המחוזי בירושלים נפתח היום (חמישי) משפטו של הקטין היהודי הנאשם שדקר למוות לפני כחודש את חוסאם רווידי, בן 24 מהכפר עקב שמצפון לבירה. הפרקליטות החליטה להאשים את הקטין, שתקף את רווידי יחד עם שלושה מחבריו ודקר אותו למוות באמצעות תער, בהריגה ולא ברצח. לטענת הפרקליטות ארבעת הקטינים, שניים מאזור ירושלים ושניים תושבי ההתנחלויות, תקפו את רווידי על-רקע לאומני לאחר שקיללו אותו קללות גזעניות, אך הדקירה עצמה לא נעשתה בכוונה לרצוח אותו.

מול בית המשפט הפגינו פעילי שמאל במחאה על "כתב האישום המרוכך והמכובס", לדבריהם. המפגינים קראו לפרקליטות להאשים את הדוקר ברצח, ולהחמיר גם את סעיפי האישום של שלושת הנאשמים האחרים, שנאשמים בתקיפה בנסיבות מחמירות ובשיבוש הליכי חקירה. "אין ספק שאם הדוקר היה ערבי והנדקר יהודי, כתב-האישום היה נראה אחרת לגמרי", אמר אורי עגנון, תושב ירושלים שהוביל את ההפגנה.

בני משפחתו של חוסאם רווידי אמרו כי הם מאוכזבים מכתב האישום, וכי ציפו מהפרקליטות להאשים את הדוקר ברצח. חוסיין רווידי, אביו של חוסאם, נאם בשבוע שעבר בשתי הפגנות נגד הגזענות בירושלים, שאחת מהן אורגנה על-ידי תנועות הנוער וארגון "השמאל הלאומי". "אני מתנגד לגזענות נגד יהודים, ואם מישהו מהכפר שלי היה רוצח בצורה כזו אדם יהודי, הייתי קורא להעניש אותו בחומרה", אמר רווידי היום, לפני תחילת המשפט. "אני מצפה ממדינת ישראל לפעול באותו האופן כאשר יהודי דוקר למוות ערבי".

גם תנועת שלום עכשיו פנתה בשבוע שעבר לפרקליט המדינה משה לדור וביקשה לשקול מחדש את כתב האישום. במכתב שהעבירה התנועה ללדור הושוותה דקירתו של רווידי ללינץ' שבוצע לפני כשנתיים באריק קרפ, תושב תל-אביב שהוכה למוות על-ידי צעירים ערבים בחוף בתל-אביב. "במקרה החמור ההוא, לא היססה הפרקליטות להאשים שלושה מהתוקפים ברצח, ואת שאר הנוכחים בזירה באי-מניעת פשע", ציינה התנועה במכתב שהועבר ללדור.

בפרקליטות מחוז ירושלים הדגישו בכתב האישום כי דקירתו של רווידי בוצעה תוך-כדי קטטה שהתפתחה בינו לבין ארבעת הנערים היהודים, לאחר שהללו תקפו את רווידי ואת חברו. גורם בפרקליטות אמר כי "לא ניתן היה לקבוע שהדוקר התכוון בוודאות לרצוח את רווידי. קורבן הדקירה מת כתוצאה מדימום שהחל בראשו, אך הדקירה לא הייתה מכוונת לליבו או לגרונו", ולכן החליטה הפרקליטות להאשים את הדוקר בהריגה ולא ברצח.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ