לראשונה: שוטרים רעולי פנים לקחו חלק בפיזור הפגנת השמאל בשייח ג'ראח

השוטרים גם לא נשאו תגי זיהוי. במקום נרשמו לראשונה זה תקופה ארוכה תקריות אלימות בין השוטרים למפגינים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שוטרים רעולי פנים השתתפו בפעם הראשונה בפיזור ההפגנה השבועית של פעילי שמאל בשייח ג'ראח ביום שישי האחרון. בסרטי הווידיאו שצילמו המפגינים ניתן לראות שהשוטרים עוטים על עצמם את המסכות רגע לפני שהם מתחילים לפעול באלימות נגד המפגינים. השוטרים גם לא נשאו עליהם תגי זיהוי בזמן ההפגנה.

שופטת בית המשפט השלום בירושלים, רבקה גרטל, הרימה גבה לנוכח התופעה. כשהוצגו לה התמונות בדיון בבקשת המשטרה להרחיק משייח ג'ראח שני מפגינים שנעצרו ביום שישי, היא אמרה בהערה שלא נרשמה בפרוטוקול: "זה נראה כמו איראן". אתמול שלחה עו"ד לאה צמל מכתב בשם תנועת סולידריות שייח ג'ראח ליועץ המשפטי לממשלה ולראש מח"ש בדרישה לחקור את התנהגות השוטרים בהפגנה ולהסביר את תופעת השוטרים רעולי הפנים.

השוטרים שנראו בשייח ג'ראח, ומוכרים גם מסילוואן וממקומות אחרים, הם לוחמי יחידת קורל - יחידת עילית לפיזור הפגנות של משמר הגבול. הסתרת הפנים על ידי לוחמים מוכרת בשנים האחרונות בגדה המערבית. לפחות בחלק מהמקרים, בגדה ובמזרח ירושלים, נראה כי ערכן האמיתי של המסכות הוא הטלת מורא פסיכולוגי על הצד השני.

בהפגנה השבועית ביום שישי של תנועת "סולידריות שייח ג'ראח" נראו לראשונה זה תקופה ארוכה מחזות של אלימות בין המשטרה למפגינים ושלושה מפגינים נעצרו, לאחר שלטענת המשטרה ניסו לפרוץ לאחד מבתי המתנחלים. המפגינים טוענים כי האלימות פרצה לאחר שפלסטיני, שהיה שיכור, התעמת עם אחד השוטרים ואז ללא שום התגרות מצד המפגינים החלו השוטרים לתקוף אותם. הגרסה הזו התקבלה על ידי השופטת שקבעה "על פני הדברים נראה כי המשטרה הסלימה האירוע, והחשודים בעל כורחם נקלעו להתפרעות שבמהלכה ספגו חלק מהנוכחים מהלומות ואלימות מצד השוטרים". השופטת גרטל גם דחתה את בקשת המשטרה להרחיק משייח ג'ראח את המפגינים שנעצרו.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי החלטת השופטת תילמד וכי המסכות לא נועדו להסתרת השוטרים שכן שמו של השוטר מופיע על דש הבגד או הכותפת ובכל מקרה רשאי האזרח לקבל את שמו של השוטר. במשטרה הכחישו כי השוטרים היו ללא תגי הזיהוי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ