עימות בעליון: לוחמים מג'נין לבכרי: אתה מצייר את לוחמי צה"ל כנאצים

במאי "ג'נין ג'נין" וחיילי המילואים שהשתתפו בקרב ב-2002 התעמתו בכניסה לאולם ביהמ"ש העליון. בכרי: מי שצריך להתחרט הוא צבא ישראל

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

עימות פרץ הבוקר (שני) בכניסה לאולם בית המשפט העליון בירושלים בין הבמאי מוחמד בכרי לקבוצת חיילי מילואים, לפני תחילת הדיון בערעור שהגישו חמישה חיילי מילואים שלחמו בקרב בג'נין ב-2002 נגד סרטו של הבמאי "ג'נין ג'נין", המציג את הלוחמים בקרב כפושעי מלחמה.

בכרי, שהגיע לבית המשפט, אמר כי אין לו שום חרטה על יצירת הסרט, וכי מי שצריך להתחרט הוא צבא ישראל, שעושה, לדבריו, פשעים ללא הרף. כשנשאל אם הלוחמים רודפים אותו, ענה כי אלו השב"כ וראש הממשלה.

כשהוסיף בכרי ושאל ממי (החיילים) קיבלו כסף לתביעת הדיבה, התפרץ עליו ישראל כספי, אחד הלוחמים, ואמר לו כי קיבל כסף מהאויב לעשות סרט. "אתה מצייר את לוחמי צה"ל כנאצים, בושה וחרפה, אתה משתף פעולה עם האויב. עד שלא יאמר טעיתי, אין לנו רצון לקבל אותו". בכרי הודה כי קיבל כסף ממשרד התרבות של הרשות הפלסטינית לאחר שהסרט הושלם.

בתחילת הדיון, הציע בית המשפט לבכרי להודיע שהסרט שעשה אינו דוקומנטרי, ולהביע התנצלות בפני הלוחמים, ומנגד יידחה ערעורם. לאחר התייעצות, סירבו הצדדים לפשרה. בהמשך, העביר פרקליטו של בכרי, עו"ד אביגדור פלדמן, הצעה לפיה בכרי יכריז כי הסרט שעשה אינו דוקומנטרי ויתנצל בפני חמשת התובעים. אולם אלו לא הסכימו.

בכרי, היום בירושלים. תצלום: תומר אפלבאום

החמישה הגישו ב-2007 תביעת לשון הרע נגד בכרי, בה תבעו כשני מיליון שקלים וחצי. זאת, למרות שאינם נראים בסרט ושמותיהם לא מוזכרים בו. השופטת מיכל נד"ב מבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, שדנה בתיק, קבעה כי הסרט מוציא את דיבתם של החיילים, אולם אין מקום להקנות לכל חיילי צה"ל שהשתתפו במבצע זכות תביעה בגין לשון הרע בשל הסרט.

"נוכח גודל הקבוצה - מאות חיילי צה"ל שהשתתפו במבצע - אינני סבורה כי יש חשש שהאדם הסביר יסבור שהסרט מתייחס לכל חייל וחייל שהשתתף במבצע", קבעה. היא הוסיפה כי "בסרט לא נראים התובעים ואינם מוזכרים בשמם, במפורש או במשתמע, וטענת התובעים, כי יש שיפרשו את הדברים כמתייחסים דווקא אליהם - אין לקבלה".

"יש כאן מלחמה על הזכות שלנו להתקיים כמדינה", אמר אתמול הרופא החטיבתי בזמן הקרב, ד"ר דוד צנגן. "בכרי יורה, ואנחנו צריכים להשיב מלחמה. יש מחיר לכך שאדם מכנה אלפי חיילים - שהלכו למנוע פיגועים ברחובות ישראל ולחמו בצורה מוסרית יוצאת דופן, וגם הקריבו 23 לוחמים - בכינוי פושעי מלחמה", אמר.

בכרי עצמו אמר אתמול ל"הארץ" כי אינו מבין את פשר המהומה סביב הסרט: "כל המשפט הזה הוא הזוי. אני לא מכיר את החבר'ה האלה, לא מבין מה הם רוצים מהחיים שלי. הם לא מופיעים בסרט, אבל טוענים שעשיתי להם שם רע. אני חושב שמישהו דחף אותם למשפט הזה ועודד אותם, כי זאת תביעה מאוד עסיסית".

יהונתן ון-קספל, אחד מחמשת החיילים שהגישו את התביעה, אמר אתמול כי "מפריע לי שאנו, חיילי מילואים, יוצאים להגן על המדינה ומשלמים מחיר כבד מאוד. 13 מתוך 23 החיילים שנהרגו בקרב היו חברים מאוד טובים שלי, הם היו כמו המשפחה שלי. אחר כך מקרינים את הסרט הזה שבו אנחנו נראים כמו חבורה של רוצחים ופושעים?".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ