דו"ח: צווי ההרחקה נגד גברים אלימים אינם יעילים דיים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

המציאות הקשה, שהובילה לרצח שתי נשים ביום אחד על ידי בני זוג שנגדם הוצא צו הרחקה, מעלה את השאלה עד כמה יכולה המשטרה להתמודד עם אכיפת צווי הגנה, ועד כמה אלו יעילים בהגנה על נשים.

על פי הערכות מוציאים בתי המשפט בישראל יותר מ-4,500 צווים בשנה. לרגל יום האשה הבינלאומי ואירועי הרצח האחרונים, תדון היום הוועדה לביקורת המדינה בסוגיה.

מנייר עמדה שהוכן בוויצו לדיון בוועדה על ידי עורכת הדין עירית גזית ומניסיון שהצטבר במקלטים לנשים מוכות, עולה כי הצווים הם בבחינת עקב אכילס בחוק למניעת אלימות במשפחה. "ניכר היום כי הצו חסר שיניים, שכן במקרה של הפרה אין תגובה מיידית של המשטרה ובתי המשפט. כדי שצו יהיה אפקטיבי צריך להיות מנגנון אכיפה מהיר וחד משמעי כדוגמת מעצר ושיפוט מהיר", נכתב בנייר העמדה.

ס' הכירה את בן זוגה לפני 4 שנים ולא צפתה כיצד ייראו חייה בהמשך: "התאהבתי ולא האמנתי כשמצאתי עצמי נמלטת למקלט בו שהיתי חצי שנה. הגשתי תלונות ובמקביל פניתי לבית משפט בבקשה להוצאת צו הגנה אך עדיין יוצא שאני חיה בכלא, לא פותחת תריסים וחיה בחרדות מתי הוא יפגע בי".

בן זוגה של ס' שוחרר ביוני האחרון למעצר בית בתנאים מגבילים באילת בגלל צו הגנה. לדבריה ראתה אותו ברחובות כמה פעמים אך פניותיה למשטרה לא נענו. בתחנת רחובות הפנו אותה לתחנת אילת אך שם טענו כי לפי המחשב בן הזוג שוהה במעצר בבית כלא ניצן, והיא התבקשה להמציא פרוטוקול דיון בית משפט שלפיו שוחרר בתנאים.

"נפגשנו לפני חודשיים בבית הדין הרבני לאחר שביקשתי גט והוא אמר לי ?מותק אל תדאגי, אני חוזר הביתה. שנינו נמות באותו בית', והדיינים עוד מנסים להוביל לשלום בית כאילו אין כתובת על הקיר", אמרה בדמעות.

מהמשטרה נמסר כי "מדובר באירוע מיולי 2010 ובתנאים שהותנו על ידי בית המשפט. לאור העדר פרטים נוספים, נוכל לומר כי אם הגברת סבורה שבעלה מפר את התנאים שנקבעו על ידי בית המשפט, היא רשאית להגיש תלונה והחשוד יטופל בהתאם לממצאים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ