בוטלה בחירתו של עו"ד לשופט תעבורה, כי לא דיווח על תיק פלילי שנפתח נגדו

בוריס קוסנוביץ לא דיווח על חשד לעבירות מין

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

באופן חסר תקדים, החליטה ביום שישי הוועדה לבחירת שופטים לבטל את בחירתו של עו"ד בוריס קוסנוביץ, כשופט תעבורה במחוז הצפון. הסיבה: קוסנוביץ לא דיווח בטפסי המועמדות לשיפוט על תיק שנפתח נגדו לפני שנים במח"ש בחשד לעבירות מין. התיק נסגר בסופו של דבר מחוסר ראיות מספיקות. קוסנוביץ עצמו התייצב בפני הוועדה ביום שישי, אולם לא שיכנע את חבריה בסיבה מדוע נעדר תיק החקירה מהטופס.

בעקבות הדברים אמר בסוף השבוע אחד מחברי הוועדה לבחירת שופטים כי מהמקרה עולה בבירור כי יש לתת לוועדה לבחירת שופטים כלים אפקטיביים לבירור אודות מועמדים לשיפוט, וכי אין להסתפק בפרסום פרטי המועמדים ברשומות מתוך ציפיה כי הציבור יפנה לוועדה ויביע הסתייגויות ממועמדים.

קוסנוביץ נבחר על ידי הוועדה לתפקיד בחודש שעבר, אולם לפני שבועיים, אחרי שנבחר, התברר כי קוסנוביץ, ששימש בתפקידי תביעה במשטרה במשך 15 שנה, נחשד בעבר בביצוע עבירות מין בקצינת משטרה, שהתלוננה במחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש). התיק נגדו נסגר, לאחר חקירה, מחוסר ראיות מספיקות.

המועמדים לכהונת שיפוט נדרשים למלא טופס בקשה להתמנות לכהונת שופט, בו הם נדרשים לפרט, בין היתר, הליכים פליליים שנפתחו נגדם.

מהוועדה לבחירת שופטים נמסר ביום שישי כי הוועדה החליטה על ביטול החלטתה "עקב היעדר דיווח מלא בטופס הבקשה להתמנות לכהונת שיפוט, על תיק שנסגר".

לדברי חבר הוועדה, "אין ספק שמדובר בתקלה. צריך להבין שלוועדה אין כלים לחקור את מהימנות הדיווח בטפסים, ולמעשה מסתפקים בדיווחים שמוסרים המועמדים. אולי יש מקום להקנות לוועדה כלים נוספים, שיאפשרו לבדוק, אפילו באופן מדגמי, אמינות הדיווחים של המועמדים לשיפוט. זה מספיק רציני, שופטים מתמנים עד גיל 70, וטעות יכולה להיות בעלת משמעויות כבדות".

את תגובתו של קוסנוביץ אי אפשר היה להשיג בסוף השבוע. עם פרסום הפרשה טען קוסנוביץ כי עבר את כל ההליכים בטרם מונה לתפקיד וכי נמצא ראוי על ידי הוועדה והתייחס לטענות נגדו כאל הכפשות של בעלי אינטרסים.

בעקבות שיפוצים המתקיימים בבית הנשיא, יתקיים אחר הצהריים בבית המשפט העליון טקס השבעת שופטים חדשים. בין המתמנים החדשים: דורי ספיבק, מהפעילים המרכזיים של הקהילה ההומו-לסבית, שנבחר לכהן כשופט בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ