10 חודשי מאסר לעוזרת שהתעללה בקשישה

העוזרת, אזרחית הודו בת 47, תגורש מהארץ במסגרת עסקת טיעון שהושגה בין הצדדים. ביהמ"ש: הדברים המתוארים מעוררים זעזוע

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, השופט תאופיק כתילי, גזר היום (שני) 10 חודשי מאסר בפועל על מוניקה מסקרמאס, אזרחית הודו בת 47, שהורשעה בהתאם להסדר טיעון בכתב אישום מתוקן, בעבירת התעללות בחסרת ישע על ידי אחראי. בהסכמת הצדדים הנאשמת תגורש מהארץ בתום ריצוי עונש המאסר.

מכתב האישום עולה כי הנאשמת נהגה במשך תקופה להתעלל בקשישה, בת 82, הסובלת משיטיון על רקע מחלת אלצהיימר, ובשל כך זקוקה לעזרה בפעולות הבסיסיות בשגרת יומה. הנאשמת, שנשכרה לעבודה על ידי משפחת הקשישה ב-2008, התגוררה בביתה ותפקידה היה לסייע לקשישה בביצוע הפעולות הבסיסיות ולדאוג לשלומה ולבריאותה במשך שעות היום והלילה.

בקרב בני משפחת הקשישה התעורר החשד כי הנאשמת תקפה את האשה והם התקינו מצלמה נסתרת בחדר השינה שלה. בעין המצלמה נקלטו מספר אירועים בהם הנאשמת דחפה את הקשישה למיטתה, באמצעות ידיה או באמצעות נעל, השליכה עליה חפצים, הכתה אותה, ובעטה ברגליה. במספר מקרים הסירה הנאשמת בפתאומיות את השמיכה מעל הקשישה, בעודה שוכבת במיטה, ודחפה את רגליה מהמיטה אל הרצפה.

באחד המקרים, נתנה הנאשמת לקשישה את בגדיה על מנת שתתלבש, אף שידעה כי הקשישה מתקשה לעשות כן בכוחות עצמה. במשך מספר דקות הנאשמת לא סייעה לקשישה בעת שניסתה ללבוש את בגדיה ללא הצלחה, בידיים רועדות. לאחר זמן מה הנאשמת העמידה את הקשישה על רגליה והלבישה אותה בתוקפנות.

השופט כתילי ציין כי העבירה בה הורשעה הנאשמת הנה חמורה ביותר, שדינה ככלל עונש מאסר ממושך ומרתיע. לדבריו, המעשים המתוארים בכתב האישום המתוקן מעוררים זעזוע עמוק, לאור העובדה ששלומה ובטחונה האישי של הקשישה הופקד בידיה של הנאשמת, אשר מצדה מעלה באמון אשר ניתן בה מצד בני משפחת הקשישה. כן מתוארת מסכת התעללות ממושכת בקשישה, שהיתה תלויה בנאשמת בצרכיה היום יומיים, ובפעולות בסיסיות שלא יכלה לבצע בעצמה, ועקב מצבה המנטאלי הירוד הקשישה אף לא יכלה לדווח לבני משפחתה על ההתעללות המבוצעת בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ