הפרקליטות: להעמיד לדין את חשודי פרשת הולילנד

פרקליטות מחוז ת"א הודיעה ל-18 חשודים כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של מתן ולקיחת שוחד ועבירות נוספות

הארץ
תומר זרחין
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
תומר זרחין
שירות ""

התקדמות נוספת בפרשת הולילנד: פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה היום (שני) ל-18 חשודים בפרשת הולילנד ופרשות אחרות כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של מתן ולקיחת שוחד ועבירות נוספות. בכך קיבלה הפרקליטות את המלצת המשטרה להעמיד לדין את המעורבים בפרשה, בהם אהוד אולמרט, אורי לופוליאנסקי ושולה זקן.

על פי הודעת הפרקליטות, התגבשה, על פי החשד, תשתית ראייתית לפיה הלל צ'רני, מבעלי הקרקע במתחם הולילנד, קידם את אישורן של תוכניות הבניה ואת ההקמה של פרויקט הולילנד באמצעות מתן שוחד למספר רב של נבחרי ציבור ועובדי ציבור על מנת שינצלו סמכויותיהם כדי לקדם את האינטרסים של יזמי הפרויקט.

בהמשך, קידמו על פי החשד אביגדור קלנר וחשודים נוספים, אשר רכשו חלק מן הקרקע במתחם זה, אף הם את תכניות הבניה וההקמה של פרויקט הולילנד באמצעות מתן שוחד לנבחרי ציבור ועובדי ציבור.

פרויקט הולילנד. תצלום: תומר אפלבאום

על פי התשתית הראייתית שהתגבשה, נמצא כי שורה ארוכה של נבחרי ציבור ועובדי ציבור בעירית ירושלים לקחו לכאורה שוחד, על מנת שיקדמו את פרויקט הולילנד ואת האינטרסים הכלכליים של יזמיו. החשודים שנמסר להם כי נשקלת העמדתם לדין הינם ראשי העיר (בתפקידיהם בתקופה הרלוונטית) אהוד אולמרט ואורי לופוליאנסקי, ראש לשכת ראש העיר שולה זקן, סגני ראש העיר אליעזר שמחיוף, יהושע פולק וחיים מילר, מהנדס העיר אורי שטרית וחבר מועצת העיר אברהם פיינר.

כמו כן נמסר למאיר רבין כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של תיווך בשוחד על חלקו בקבלת והעברת חלק מכספי השוחד לעובדי הציבור מטעם יזמי הולילנד.

בפרשה קשורה נוספת, נמסר לשורה של חשודים כי נמצאה תשתית ראייתית לכאורית להעמדתם לדין בעבירות של מתן ולקיחת שוחד לשם קידום ענייניה של חברת הזרע. על פי החשד, במהלך השנים 2000-2007 פעלה חברת הזרע, באמצעות מנהליה, לקידום בניה בהיקף אדיר על הקרקעות שנמסרו לחברה לצורך עיבוד חקלאי, ובהן קידום הבניה בחוות שלם ובחוות מבחור ויבור.

על פי הודעת הפרקליטות התגבשה תשתית ראייתית כי אביגדור קלנר, אמנון ספרן וארנון ברודנר, קידמו, לכאורה, את ענייניה של חברת הזרע באמצעות מתן שוחד למנהל מינהל מקרקעי ישראל דאז יעקב אפרתי, לשר התמ"ת, דאז, אהוד אולמרט ולראש לשכתו שולה זקן. היקף השוחד שניתן, לכאורה, עמד על כ-1.5 מיליון שקל.

גם בפרשה זו נמסר למאיר רבין כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של תווך בשוחד על חלקו בקבלת והעברת כספי שוחד מחברת הזרע ליעקב אפרתי.

אולמרט בבית המשפט. תצלום: מיכל פתאל

פרשה נוספת שנמצא כי נתגבשה בה תשתית ראייתית לכאורית להעמדה לדין, בכפוף לשימוע, הינה פרשת תעשיות מלח. בפרשה זו נמסר לדני דנקנר, מאיר רבין ויעקב אפרתי כי הפרקליטות שוקלת להעמידם לדין בעבירות של מתן ולקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ובעבירות של תיווך בשוחד. על פי התשתית הראייתית שנתגבשה, במהלך השנים 2003-2004, נתן, לכאורה, דני דנקנר, כיו"ר תעשיות מלח, שוחד בסכום של כ- 1.3 מיליון שקל למאיר רבין על מנת שיעביר את חלקו של הסכום כשוחד ליעקב אפרתי, מנהל המנהל, דאז. בעקבות כך, כספים בהיקף של כ-250,000 שקל ניתנו ליעקב אפרתי במטרה להטותו למשוא פנים ועל מנת שיסייע בקידום שינוי ייעוד הקרקעות של חברת תעשיות המלח, כך שהקרקעות שיועדו בעבר לעיבוד מלח יוסבו לקרקע לבניה למגורים.

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר בתגובה כי "אולמרט הצהיר בצורה הברורה ביותר כי מעולם לא לקח שוחד, לא במישרין ולא בעקיפין, והוא עומד מאחורי הצהרה זו גם היום, ושום טענות של הפרקליטות לא ישנו עובדה זו. מראש לא הייתה לנו שום ציפייה שבפרקליטות יקבלו החלטה שונה, זאת לאחר שבמשך חודשים ניהלו המשטרה והפרקליטות קרקס תקשורתי כשמסקנות החקירה מתפרסמות כבר בתחילת החקירה, הרבה לפני שאולמרט נשאל אפילו שאלה אחת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ