הצצה לחדר החקירות: עד המדינה מתאר כיצד שיחד את אולמרט

הפרקליטות: כתבי אישום נגד 18 החשודים בפרשת הולילנד

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

"עד המדינה בפרשת הולילנד הוא שקרן נתעב, במקום להכניס אותו לבית הסוהר אתם משלמים לו ומשחדים אותו. מדינת ישראל היא היחידה שמשלמת בפרויקט הזה שוחד" - את הדברים הקשים האלה הטיח ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בחוקרי המשטרה במסגרת חקירת פרשת הולילנד. אולמרט נחקר כמה פעמים בשנה החולפת בחשד לקבלת שוחד מאנשי העסקים הלל צ'רני ואביגדור קלנר, בתמורה לסיועו למיזמי נדל"ן שקידמו השניים: פרויקט הולילנד, פרויקט פארק איילון וקידומן של חוות חקלאיות בשליטת חברת הזרע. מי שהעביר בפועל, על פי החשד, את תשלומי השוחד, הוא עד המדינה בפרשה - איש עסקים בשנות ה-70 לחייו, ששימש יועץ מיוחד בשני המיזמים וזהותו עדיין אסורה בפרסום. על פי מידע שהגיע ל"הארץ", עד המדינה סיפר בחקירתו כי הכיר את אולמרט ב-94' כשהחל לקדם את פרויקט הולילנד, בשעה שאולמרט כיהן כראש העיר ירושלים.

לדברי עד המדינה, אולמרט התגייס לכאורה לסייע לפרויקט באופנים שונים: הוא הופיע באופן חריג בוועדות שונות שדנו בפרויקט והביע את תמיכתו, הוא הוביל ישיבת מועצת עיר שבלמה הגשת מאות התנגדויות לפרויקט בוועדה המקומית, הוא חתם על תוכניות שהגדילו לכאורה את רווחיהם של היזמים בפרויקט, התערב בתשלום שומה מופחת לקופת העירייה והיה איש סודם של היזמים.

אולמרט הכחיש בהופעות פומביות, כמו גם בחקירתו במשטרה, כי התערב באופן פסול לטובת המיזם. לטענתו, הוא תמך בפרויקט הולילנד בשלביו הראשונים, כשדובר בעיקר על בניית בתי מלון במקום, וזאת כדי להתכונן למבול התיירים שהיה אמור לשטוף את עיר הבירה בשנת המילניום. עם זאת, פקידים שונים בעיריית ירושלים שהעידו במשטרה טענו שהתערבותו של אולמרט לטובת פרויקט הולילנד היתה חריגה ביותר. בין הפקידים גם מהנדס עיריית ירושלים לשעבר אורי בן אשר, ומתכנן המחוז דאז פסקל ברויד. אולמרט טען מנגד כי הוא התערב בפרויקט "מלמעלה", מבלי להיכנס לפרטים. הוא הוסיף שעל פי השקפתו, ראש עיר "אינו סמרטוט שיושב בפינה כשכל פקיד מורה לו מה לעשות".

עד המדינה סיפר, כי בתמורה להתגייסותו של אולמרט לפרויקט, הוא העביר לבקשת אולמרט ומנהלת לשכתו שולה זקן תרומות אסורות לקמפיינים הפוליטיים של אולמרט. כך למשל טען עד המדינה כי ערב ההתמודדות של אולמרט לראשות העיר, הוא התבקש לפצל תרומה של 60,000 שקל בין 12 תורמים שונים ובהם בני משפחתו וזאת כדי לעקוף את איסורי החוק. בהזדמנות אחרת, כך לטענת עד המדינה, הוא העביר לזקן 70,000 שקל במזומן וביקש שהיא תדאג למצוא תורמים, שבשמם יהיה אפשר להשתמש כדי לעקוף את מגבלות החוק.

אולמרט: עד המדינה רופס וקמצן

לדברי עד המדינה אולמרט הודה לו באחת ההזדמנויות באופן אישי על עזרתו ואף נשק לו. "עד המדינה לא מעורר חשק לנשיקה", הגיב אולמרט בסרקזם לטענה. בפני מקורביו כינה את עד המדינה "שקרן פתולוגי". הוא תיאר את עד המדינה כאדם מגמגם, רופס וקמצן. עוד טען עד המדינה, כי הוא סייע לאולמרט בכיסוי כספי של חובות שנצברו במערכות בחירות בהן התמודד הפוליטיקאי המצליח, כמו גם בתרומות במזומן שהזרים לקמפיינים השונים. אולמרט הכחיש את הטענה בתוקף ואילו מנהלת לשכתו הנאמנה, שולה זקן, אישרה כי עד המדינה אכן העביר כספים למימון מערכת הבחירות. היא גם הניחה שאולמרט ידע על תרומות אלה.

עד המדינה הוסיף וטען כי העביר לשולה זקן כספים במזומן והמחאות לחשבון הבנק שלה, שחלקם נועדו לדבריו לכיסו של אולמרט. אולמרט הכחיש גם את הטענות האלה בתוקף. על פי מידע שהגיע ל"הארץ", גילו חוקרי המשטרה מספר רב של המחאות מאת עד המדינה שהופקדו על פי החשד בחשבונותיה של זקן ושל בני משפחתה. בעדותו טען העד כי סכומי הכסף נועדו לשמן לכאורה את אולמרט וזקן, כדי שיסייעו לו לקדם את ענייניה של חברת הזרע, שאחד מבעליה הוא אביגדור קלנר. המידע, הכולל את כל הסכומים שעברו לזקן, מתפרסם כאן לראשונה: ב-5 בינואר 2003 קיבלה זקן המחאה ע"ס 10,000 שקל, 11 ימים עברו והמחאה נוספת בסכום זהה עברה לזקן. בשנת 2004 הסכומים צמחו: בין 25 לאפריל ל-15 ביולי אותה שנה, העביר עד המדינה לזקן 5 המחאות על סך 20,000 שקל כל אחת, שהופקדו בחשבונותיה ובחשבונות בני משפחתה של ראש הלשכה הנאמנה. כמו כן העביר עד המדינה למשטרה מכתבים שכתב לזקן. באחד מהם, מספטמבר 2002, נכתב כך: "מעביר לך לבקשתך 10,000 דולר. מסרי ד"ש חמה לאהוד ונשיקות". אולמרט טען כי לא היה לו שמץ של מושג על כספים שהועברו מעד המדינה לזקן.

עד המדינה הוסיף וטען כי העביר לבקשתו של אולמרט מאות אלפי שקלים ליוסי, אחיו של ראש הממשלה לשעבר, שנקלע בשנת 2004 למצוקה כלכלית ועזב את הארץ. עד המדינה הוסיף וטען, כי בשנת 2002 ביקש ממנו אולמרט לסייע בצרות כלכליות אליהם נקלע מקורב נוסף שלו, מהנדס עיריית ירושלים לשעבר, אורי שטרית, שבתמורה יקדם בשבתו בתפקידו הממלכתי המשפיע את המשך צמיחתו של פרויקט הולילנד. לדברי עד המדינה, אולמרט ביקש ממנו "לא לתת לשטרית ליפול". אולמרט הכחיש כי ביקש מעד המדינה לסייע לשטרית. עד המדינה טען כי רכש בעבור אולמרט עט ששוויו אלפי שקלים, וכי פינק אותו מעת לעת בסיגרים יוקרתיים. אולמרט טען שמדובר בשקרים מוחלטים. לדברי גורמים המעורים בחקירה, אולמרט טען כי הקשרים בינו לבין עד המדינה היו רופפים, וכי הוא לכל היותר קיבל ממנו זר פרחים או שוקולד.

בחיפושים שערכו חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) במחשבי משרד התעשייה והמסחר, הופיע שמו של עד המדינה בהזדמנויות שונות: כמי שנפגש עם אולמרט וזקן וגם כמי שאמור לממן סקר בעבור אולמרט. במייל ששלח היועץ הבכיר של אולמרט באותה עת לשולה זקן, הוא מזכיר לה לשוחח עם עד המדינה באשר לסקר. אולמרט טען כי לא ידע דבר על עניין זה. גם ביומניה של שולה זקן נמצאו אזכורים מחשידים לכך שהיא סייעה לעסקיו של עד המדינה בשבתה בתפקיד ממלכתי. באחד מהם למשל, כתבה זקן את שמו של עד המדינה לצד פגישה צפויה עם מנהל מינהל מקרקעי ישראל יעקב אפרתי וחברת הזרע.

עד המדינה טען כי בעבור התגייסותם של אולמרט וזקן למען הבנייה בפארק איילון, שנבלמה לבסוף בזכותו של ח"כ עמרי שרון, הובטחה להם מחצית מהרווחים הצפויים לעד המדינה מהפרויקט. אולמרט כינה גם את הטענה הזו דמיונית וחסרת שחר. אולמרט אישר כי הוא תמך בבנייה בפארק איילון במחשבה שהיזמים הם שיממנו את העלויות הגדולות של הקמת פארק באזור. על פי גורמים המעורים בחקירה, אולמרט ייחס את העובדה כי מיזם הנדל"ן נדחה לבסוף, לפעילותו הנמרצת של ח"כ שרון שהפעיל לצורך כך את אביו ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. אולמרט העריך בשיחות שונות, כי אחת הסיבות האפשריות להתגייסותו של שרון ג'וניור לטובת הירוקים היא בגלל בעיות שונות במישור הציבורי, בהן היה נתון שרון באותה עת. בחקירותיו השונות תקף אולמרט את חוקרי המשטרה והאשים אותם בהדלפות ובעשיית עוול לאנשים חפים מפשע. הוא טען, למשל, שחוקרי המשטרה הובילו את חברו הקרוב ושותפו לשעבר עו"ד אורי מסר לנסות ולהתאבד.

פרשת השחיתות החמורה ביותר

לדברי גורמים המעורים בחקירה, מרב הכספים שעברו לאולמרט ולמקורביו על פי החשד, מקורם באנשי העסקים הלל צ'רני ואביגדור קלנר, כשעד המדינה משמש בלדר או מתווך. פרקליט המדינה משה לדור אמר בראיון למוסף "הארץ" שהתפרסם לפני כמה שבועות, כי פרשת הולילנד היא פרשת השחיתות החמורה ביותר שנחשפה אי פעם בישראל. לדור, שאישר השבוע את ההמלצה להעמיד את אולמרט לדין באשמה של לקיחת שוחד אמר כי: "על פי תמונת החשדות שנחקרה ונבחנת על ידינו, הוקם פרויקט הולילנד בדרך שיטתית, מתמשכת, על פי שיטה שמופעלת בצורה מסיבית מול הגורמים שאמורים לתת אישורים; בה אתה מניף, אם לא רק או בהכרח את הדמות הבכירה, אז לפחות את הרוב שבתוך ועדה א' או ועדה ב' או ועדה ג', באמצעות תשלומי שוחד לכיסם, או לכל מיני גופים שהם חפצים ביקרם. האנשים שנמצאים בוועדות ובגופים האלה אדישים בעצם למשמעויות העמדות שהם נוקטים לאורך הדרך ומוכנים לאפשר את הכל, ובאופן הזה מצליחים ליצור מתוך הולילנד הישן והיפה את המונסטר הזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ