רעיית היועמ"ש, אביבה וינשטיין, נחקרה בחשד להעסקת עובד זר

בחקירתה טענה אביבה וינשטיין כי הניחה שהעובד הוא חוקי וכי אין ביכולתה לסייע לחוקרי הרשות באיתורו

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

אביבה וינשטיין, רעיית היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, נחקרה בשבוע שעבר במשרדי רשות האוכלוסין וההגירה בחשד להעסקת עובד זר שלא כדין בבית המשפחה בהרצליה. עצם העסקת העובד נחשף ב"הארץ" בחודש דצמבר.

בחקירתה טענה וינשטיין כי הניחה שהעובד שהועסק בביתה הינו חוקי על פי מסמכים שונים שהציג. עוד הוסיפה כי אין ביכולתה לסייע לחוקרי הרשות באיתורו שכן אין בידה את כתובתו, מספרו או את שמו המלא. יש לציין כי בעבר לא התקשה "הארץ" באיתור העובד.

ברשות האוכלוסין וההגירה הדגישו הערב (שלישי) כי בניגוד למקרה בו נמצא כי רעיית שר הביטחון, נילי פריאל, העסיקה עובדת זרה שלא כדין, אז היה מדובר בהליך חקירה ארוך, שכן חלק מסמכויות האכיפה היו בידי משרד התמ"ת, כיום כל סמכויות האכיפה נמצאות בידי הרשות שתטפל בנושא בכללו. עוד מבהירים ברשות כי הנושא נמצא בשלבי חקירה.

רק בתחילת השבוע הגישה רשות האוכלוסין וההגירה כתב אישום נגד פריאל בגין העסקת עובד זר שלא כדין ללא חוזה וללא הסדרת ביטוח בריאות לעובדת, לבית הדין לעבודה בתל אביב. יש לציין כי גם פריאל טענה בחקירתה כי אין בידה לסייע לחוקרים באיתור העובדת, וירג'יניה נבארו, אך לבסוף זו אותרה על ידי הרשות.

על פי הנהלים, בתום החקירה יוחלט אם להסתפק בקנס או להגיש כתב אישום נגד וינשטיין. יש לציין כי בחודשים האחרונים פועלת הרשות בצורה מחמירה בנושאי העסקה בלתי חוקית, בעיקר בתחום משק בית, ולא מסתפקת בהטלת קנסות אלא מגישה כתבי אישום נגד מעסיקים שלא כחוק. הקנס יכול להגיע למאה אלף שקל.

על פי הפרסום ב"הארץ", משפחת וינשטיין העסיקה עובד זר הודי במשך שנה בביתה שבהרצליה פיתוח בעבודות משק בית אחת לשבוע. עבודתו של העובד הופסקה בסמוך לכניסתו של וינשטיין לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. בתגובה לפרסום נמסר ממשרד המשפטים כי "לפי בדיקתה של גב' וינשטיין ולפי מסמכים שהוצגו בפניה, עת קיבלה אותו לעבודה הוא היה עובד חוקי השוהה בארץ כדין. מעבר לכך, לא התבקש על ידה אישור נוסף".

יש לציין כי על פי החוק ניתן להעסיק עובד זר רק עם קבלת היתר. עובד זר מקבל היתר עבודה בישראל אצל מעסיק ספציפי יחיד וכל עבודה אחרת, גם אם מדובר בימי חופשתו, אינה חוקית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ