הצעת חוק: שוטרים יוכלו לערוך חיפוש גופני על מבלים בפאבים

המשרד לבטחון הפנים מקדם את ההצעה, שתאפשר לערוך חיפוש על גופו של אדם, גם אם אינו מוגדר כחשוד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המשרד לבטחון הפנים מקדם הצעת חוק מרחיקת לכת שצפויה לאפשר לשוטרים, לראשונה, לערוך חיפוש על גופם של מבלים במקומות בילוי המועדים לאלימות, גם אם אלה לא מוגדרים כחשודים בדבר.

ועדת השרים לחקיקה תדון בהצעת החוק כבר ביום ראשון הקרוב. האגודה לזכויות האזרח והסנגוריה הציבורית כבר הבהירו למשרד כי הן מתנגדות, עקרונית, להרחבת סמכויות החיפוש המופיעות בחוק.

על פי ההצעה, יורחבו סמכויות החיפוש של השוטרים כך שהם יוכלו לערוך חיפוש על גופו של אדם על בסיס חשש בלבד כי הוא עומד לבצע מעשה אלימות, או משום שהתנהלותו מעוררת חשש שהוא נושא סכין או אקדח. במסגרת החיפוש יוכלו לבדוק השוטרים אם אותו אדם נושא עמו נשק שלא כדין.

בדברי ההסבר להצעת החוק, פירטו אנשי המשרד לבטחון הפנים מה ההיגיון שמאחורי ההצעה: "לעתים החשש מפני שימוש בנשק לשם ביצוע מעשה אלימות איננו יכול להתבסס על חשד סביר כי אותו אדם נושא עמו נשק". בפירוט נכתב כי ייתכן מקרה בו "התנהגותו של האדם בנסיבות ובמקום שבהם הוא מצוי מעוררת חשש אצל השוטר כי אותו אדם עומד לעשות מעשה אלימות, שיכול להביא לפגיעה בשלומו או בחייו של אדם אחר".

הצעת החוק היא חלק מהחלטה שקיבלה ועדת השרים להקמת מערך השיטור במסגרת רפורמה בתחום הבטחון האישי, שתכליתה הגנה על הציבור מפני האלימות הגואה במקומות ציבוריים, ובעיקר באזורי בילוי. החוק, כאמור, מפרט את רשימת המקומות בהם יש חשש מוגבר לאלימות, למשל מועדונים, פאבים, דיסקוטקים או כל מקום בו מוגש או נמכר אלכוהול. סמכות החיפוש תופעל גם באולמות בהם נערכים משחקים באמצעות מכונות, משחקי ביליארד, קלפים, קוביות ואף במגרשי ספורט.

החוק החדש מקנה למפקד המחוז במשטרה להכריז זמנית על מועדון או מקום בילוי כמקום בו ניתן לערוך חיפוש גופני גם לאנשים שאינם חשודים בדבר, לאחר שמצא כי קיים חשש ממשי לפגיעה בשלום הציבור כתוצאה ממעשה אלימות. הסמכות הזאת היא זמנית בלבד, ובכניסה למבנה ייתלה שלט המצהיר על קיומה של סמכות חיפוש במקום באותה העת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ