24 עצורים מארגון הפשיעה הגדול והחזק ביותר ביפו

הותר לפרסום: המשטרה עצרה 24 חשודים בנסיונות רצח, הטמנת מטעני חבלה וסחיטה באיומים ואלימות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

היחידה המרכזית של משטרת תל אביב עצרה את העבריין עיזאת חאמס בחשד שהפעיל ארגון פשיעה ביפו ובערים נוספות במרכז, כך הותר היום (רביעי) לפרסום. במהלך החקירה שהתנהלה בחודש וחצי האחרונים, נעצרו בסך הכל 24 חשודים, והמשטרה הצליחה לגייס שני עדי מדינה.

חקירת המשטרה החלה בעקבות מעצרו של אחד החשודים כחלק מחקירת זריקת רימון לעבר בית הוריו של העבריין יניב בן דוד ביהוד. בחקירתו של האיש, התברר כי עזיאת חאמד הוא שהזמין את זריקת הרימון. במרחב דן הבינו שהפרשה, הכוללת עשרות ניסיונות סחיטה, אירועי רצח והנחת מטענים, עשויה להובילם לאחד היעדים המרכזיים של מחוז תל אביב, והוחלט להעביר את החקירה לימ"ר תל אביב.

חאמד בבית המשפט. תצלום: מוטי קמחי

במהלך החקירה, הצליחו אנשי הימ"ר לגייס עד מדינה נוסף, יד ימינו של עיזאת חאמד, שהשתלט על עסקיו ועל אנשים שחייבים כסף לבן דוד. הוא נעצר ותיאר בפניהם מסכת של אירועים שבמשך תקופה ארוכה לא היה קצה חוט שיוביל לפענוחם.

האיש פנה לעיזאת חאמד וזה החל לפקוד אנשים שהיו חייבים לבן דוד כספים ודרש את החוב תוך כדי איומים ואלימות קשה. במקביל, הפעיל חאמד ארגון פשיעה על כל מאפייניו, והמשיך לסחוט אנשי עסקים ועורכי דין בכירים במיליוני שקלים. אחד האנשים שנסחטו הוא מי שכונה בעבר מלך השוק האפור, שלי נרקיס. אנשיו של חאמד העבירו לו מידע לפיו ישנם אנשים שחייבים לנרקיס כספים והלכו לדרוש אותם בשמו. בנוסף, דרשו גם משלי נרקיס עצמו מאות אלפי שקלים. נרקיס סירב לשלם, ועקב כך הובא לביתו של עיזאת חאמד ביפו, שם הובהר לו, באמצעות הצמדת אקדח לנרקיס כי אין כוונה לוותר לו על הכסף, אולם נרקיס עמד בסירובו.

גם שחקן קבוצת הכדורגל של הפועל תל אביב, עומרי קנדה, שנקלע לחובות לאחר שהפסיד כספים בהימורים, הובא לבוררות בפני אנשיו של חאמד, ונאלץ לשלם את החוב תחת איומים. לפי החשד עשרות בעלי עסקים ובעלי חוב נסחטו באופן דומה.

האיומים החלו בדרג אנשי השטח של הארגון, שהועסקו על ידי חאמד ותפקידם היה לסחוט, לאיים, ולעורר פחד באנשים במטרה לקבל כספים. אלו שהוגדרו "אגוז קשה לפיצוח", קיבלו את האיום "בוא ליפו", כשכוונתם לביתו של חאמד, לפגישה בארבע עיניים. מי שהגיע לביתו, אוים כי אם לא ישלם את הכסף - דמו בראשו.

במהלך החקירה, עלו חשדות נוספים לנסיונות רצח והטמנת מטעני חבלה. במאי 2010, התפוצץ רכב מסוג מאזדה ביפו, כשילדה בת 10 יושבת בתוכו. עד המדינה הצליח לשפוך אור על המקרה כשלדבריו נסיון הפגיעה היה בתושבת יפו שהגיעה לבוררות אצל עיזאת חאמד. האשה לא קיבלה את פסק דין הבוררות, והחליטה לפנות לגורמי פשיעה אחרים, על מנת שיעזרו לה. חאמד ראה זאת כפגיעה במעמדו ברחוב, והורה לחסלה באמצעות המטען.

במקרה אחר נשלח אחד מעדי המדינה לרצוח את סמי טורק, בן משפחת טורק עמה יש למשפחת חאמד סכסוך מזה שנים ארוכות. עד המדינה קיבל את כסף כדי לרכוש את אמצעי לחימה ואופונוע גנוב ונעשתה עבודה מודיעינית אך בסופו של דבר החליט עד המדינה לא לבצע את הרצח.

מחר יוגשו כתבי אישום נגד 24 החשודים. המשטרה עדיין לא הצליחה להגיע לכסף ולהוכיח את הלבנת ההון כדי שניתן יהיה להביאם לבית משפט כארגון פשיעה אולם הכוונה היא להראות את דפוס הארגון וחאמד בראשו, ולהוכיח כי מדובר בארגון פשיעה לכל דבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ