מכוניותיהם של שני סטודנטים ערבים הוצתו במכללת צפת

בנוסף רוססו כתובות נגד ערבים על קירות המכללה. אמש התפתח עימות בין הסטודנטים שכלי רכבם הוצתו ליהודים במהלך כנס במקום

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

שתי מכוניות של סטודנטים ערבים הלומדים במכללה האקדמית צפת הוצתו לפנות בוקר (רביעי). מכונית נוספת, שחנתה לצד המכוניות שעלו באש בחניון מעונות הסטודנטים נפגעה מהלהבות. על המכוניות שהוצתו היו מדבקות שהעידו כי בעליה של אחת המכוניות מוסלמי ובעלה של המכונית השניה - נוצרי.

בנוסף להצתת המכוניות רוססו כתובות על חומת המכללה כתובות נאצה בגנות הערבים ובהן "ערבים החוצה", "מוות לערבים", "נקמה" ו"כהנא צדק".

בעליה של אחת המכוניות שהוצתו, עלי נעמי, סטודנט שנה ב' למדעי ההתנהגות במכללת צפת סיפר כי לפגיעה במכוניות, קדם עימות מילולי חריף במהלך כנס שאירגנה המכללה ב"בית יגאל אלון בעיר" אמש.

לדברי נעמי, "במהלך הכנס פרץ ויכוח קשה בין יהודים לערבים ובמהלכו צעקו לעברנו כי מדינת ישראל היא מדינת היהודים ונועדה לעם היהודי - ולנו כערבים, אין בה מקום". לדבריו, "אני וחברי מהכתה, בהם גם סטודנטים יהודים, יצאנו במחאה על הדברים האלו. היה כעס גדול, אסור שדברים כאלה יאמרו".

הסטודנט אומר כי הוא משוכנע שמכוניתו ומכונית חברו, סטודנט נוצרי ממרר, הוצתו על רקע אירועי הכנס. "מטרת הכנס היתה לעודד דיאלוג ולצמצם את המתח ומה שקרה היה בדיוק להיפך, זה רק הרחיב את הפער".

בעקבות האירועים, הוחלט לתגבר את השמירה במעונות הסטודנטים

הנהלת המכללה האקדמית צפת מסרה בתגובה כי היא "מגנה כל פגיעה ברכושם של הסטודנטים מהמגזר הערבי וגילוי עוינות כלפיהם על ידי גורמים קיצוניים, שאינם מייצגים את עמדות מרבית תושבי צפת". מהמכללה נמסר עוד כי האירוע נמצא בחקירת משטרה הבודקת את הקשר בין הפגיעה במכוניות של הסטודנטים לבין היותם תלמידי המכללה. "המכללה מחזקת את המשטרה בנחישותה להביא את האשמים לדין", נמסר. כמו כן מסרו בהנהלה כי בעקבות האירועים הוחלט לתגבר את השמירה במעונות הסטודנטים ולהציב מצלמות בבניין. כמו כן, הוגברה התאורה מחוץ לבנין המעונות.

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, גינה את האירוע ואמר כי "לא יעלה על הדעת שסטודנטים במדינת ישראל יחששו להגיע לקמפוס בשל חשש לביטחונם האישי. המצב בעיר צפת רק הולך ומחריף בחודשים האחרונים, והרשויות במקום כמעט ולא עושות דבר, חוץ מאמירות מגומגמות במקום גינוי חריף ופעולה נוקבת. אנו דורשים מהרשות המקומית, מהמכללה ומגורמי האכיפה לטפל במצב באופן מיידי ולמצות עד תום את הדין עם העבריינים".

חבר הכנסת אחמד טיבי מסר בתגובה לאירוע כי "ההסתה המתלהמת של הרבנים בצפת ואי העמדתם לדין על ידי הפרקליטות, היא זו שהביאה למעשה ההצתה הצפוי מראש. הדבר לא ייעצר כאן ועל רשויות החוק לפעול מיד".

חברת הכנסת חנין זועבי תקפה את הרשויות ואמרה ש"מה שהסטודנטים הערבים סובלים בצפת זו עוינות מצד הימין, והשפלה מצד המכללה והמשטרה, שכל מאמצם הוא בכיוון השתקת והרגעת הסטודנטים הערבים, במקום להילחם בצורה נחרצת בגזענות ובגזענים. הרגעת הסטודנטים הערבים הינה על חשבון ביטחונם האישי".

אחת המכוניות שהוצתו לפנות בוקר. תצלום: ירון קמינסקי

התקרית האחרונה מצטרפת לשורה של אירועים דומים שהתרחשו בעיר בחודשים האחרונים. לפני שלושה חודשים פגעו אלמונים במכוניתו של סטודנט ערבי הלומד במכללת צפת ואף כתבו על המכונית, לטענתו, "ערבי החוצה".

לפני חמישה חודשים הותקפו בצפת שלושה סטודנטים ערבים הלומדים בעיר על ידי 30 תוקפים יהודים. ההתקפה כללה גם ירי באוויר של אחד התוקפים. מכתבי האישום שהגשו בעקבות ההתקפה עולה כי שורשי האירוע בשיחה בין התוקפים אודות "בעיית נוכחותם המתגברת של הערבים בצפת, אשר פוגעים בביטחונן האישי של בנות יהודיות".

ממרחב הגליל במשטרה נמסר בתגובה כי "במשטרה מתייחסים לאירועים בחומרה רבה ופועלים במספר מישורים של סיכול ונוכחות במוקדים רגישים. במהלך 2010 נעצרו שני בגירים וקטין בחשד לתקיפה, זריקת אבנים וירי לעבר קבוצת ערבים המתגוררים במעונות המכללה בצפת. פעילות מודיעינית ומבצעית חשפה את השלושה שני אחים ותושב צפת נוסף שכנגד השלושה הוגשו כתבי אישום על ידי פרקליטות צפון עם בקשה למעצר עד תום ההליכים. פעילות המשטרה בעיר צפת תמשיך להתמקד במניעת חיכוך במקומות רגישים באופן גלוי וסמוי כדי למנוע הסלמה על רקע מתיחות בין ערבים ויהודים בעיר בכלל ובמכללת צפת בפרט.

המתיחות בין ערבים ויהודים בצפת החריפה לפני חצי שנה, כשבעיר נערך כנס חירום" תחת הכותרת "המלחמה השקטה - נלחמים בהתבוללות בעיר הקודש צפת. בכנס נאמר כי מקור הבעיה הוא המכללה בעיר, שרוב תלמידיה ערבים. דוברים בכנס התריעו מפני כוונת הממשלה להקים בעיר בית ספר לרפואה, שלדבריהם "עלול להחמיר את הבעיה עד מאוד ולפגוע בקדושתה של עיר הקודש".

לפני כמה חודשים יצאו 18 רבנים ובראשם רב העיר, שמואל אליהו, שלא למכור או להשכיר דירה או חלקת אדמה בארץ ישראל לגוי. מרבית הרבנים החתומים על הקריאה הם מצפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ