בניגוד לחוק: הרבנות מסתירה מנשים שהסכם עם החתן ימנע בעתיד סירוב לגט

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

94% מהזוגות הנשואים לא מודעים לכך שהסכם פשוט לפני החתונה יכול למנוע בעתיד סרבנות של אחד הצדדים להתגרש - כך עולה מסקר שערך מכון שריד לבקשת גילה גמליאל, סגנית שר במשרד ראש הממשלה לקידום הצעירים. חוק יחסי ממון שנחקק ב-1973 מחייב את רשמי הנישואים ברבנות ליידע את הזוגות בדבר ההסכם. מהסקר עולה שרשמי הנישואים מסתירים מהזוגות את האפשרות לחתום על הסכם מעין זה - ביודעין או מבלי משים - בניגוד לחוק. מהרבנות הראשית נמסר כי "אחת לכמה זמן אנחנו משגרים רענון נהלים לרבנויות. נדאג לתזכר את המועצות הדתיות גם בנושא הזה".

ההסכם, שנערך בפני רשמי הנישואים, אמור לפתור את תופעת הנשים העגונות, ולעקר מתוכן את התנגדותם של בני זוג רבים לחתום על גט. ההסכם מבטל את התלות ההלכתית של מי שמבקש להתגרש בהסכמת בן זוגו לתהליך.

מהסקר שהזמינה גמליאל עולה כי 75% מן הזוגות הנשואים היו מוכנים לחתום על ההסכם אם היו יודעים על האפשרות לפני שהתחתנו. הנשאלים שאמרו כי יסרבו לחתום על ההסכם הסבירו שהוא יפגע ברומנטיות, באמון בין בני הזוג ויגרום לאי נעימות. בני זוגות דתיים וחרדים הצהירו בסקר כי הם דווקא מודעים לקיומו של ההסכם, אך סירבו לחתום עליו ממניעים דתיים.

"הסקר מציג תמונה מדאיגה", אמרה גמליאל ל"הארץ", "הציבור בישראל אינו מודע לאפשרות הפשוטה לחתום על הסכם קדם נישואים, אשר ימנע מצב בו נשים עלולות להפוך לעגונות כתוצאה מסרבנות גט של בעליהן. יש חשיבות להגביר את המודעות לזכות בסיסית זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ