פרופ' אייל בן ארי מערער על השעייתו בגין קשר עם סטודנטית

האוניברסיטה דורשת הרחקה

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

שלושה שבועות לאחר שבית הדין המשמעתי של האוניברסיטה העברית הרשיע את פרופ' אייל בן-ארי, מרצה בכיר בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, ב"התנהגות שאינה הולמת איש סגל אקדמי" בפרשיות עם שלוש סטודנטיות שאותן הנחה - ערערו שני הצדדים על פסק הדין.

בן-ארי הורשע בניצול לרעה של מעמדו כשקיים יחסים אינטימיים עם אחת הסטודנטיות; ניצול לרעה של מעמדו כשהציע לשתיים מהסטודנטיות לחלוק חדר בעת ששהו בחו"ל; ופגיעה באמינותן המקצועית של שתיים מהסטודנטיות כמו גם באמינות האוניברסיטה לאחר שהסכים להנחות אותן בעבודות דוקטורט על אף שהתקיימה ביניהם מערכת יחסים קרובה. בעקבות זאת הוחלט שבן-ארי יושעה מעבודתו באוניברסיטה לתקופה של שנתיים, שבה לא תשולם לא משכורת, החל משנת הלימודים הבאה.

בן-ארי לא הורשע בעבירות הטרדה מינית, אך לטענת האוניברסיטה, הסיבה לכך היא העובדה שהעבירות בוצעו לפני שהיתה חקיקה בנושא. מנגד, עורכי דינו של בן-ארי טוענים כי יש לראות את הפרשה כאילו בן-ארי זוכה מהעבירות הללו.

בערעורה דרשה האוניברסיטה העברית להרחיק את בן-ארי לצמיתות מהמוסד. "האוניברסיטה סבורה כי מי שהואשם בניצול לרעה של מעמדו ומרותו כמדריך של תלמידות מחקר על רקע מיני, לאורך זמן ובאופן סדרתי כלפי מספר סטודנטיות, אינו ראוי להמשיך לכהן כחבר סגל ואינו ראוי ללמד ולהדריך סטודנטים וסטודנטיות", נמסר מהאוניברסיטה.

כמו כן נטען בערעור כי יש להרשיע את בן-ארי בפרשה נוספת שממנה זוכה: "טעה בית הדין בכך שלא הרשיע את המשיב בהתנהגות בלתי הולמת תוך ניצול תפקידו ומרותו לרעה, על ידי שהטריד את המתלוננת מינית; על ידי זה שסילק אותה מהדוקטורט מחמת שהטרדתו המינית נתקלה על ידה בסירוב; לחילופין, על ידי שסילק את המתלוננת מהדוקטורט ללא הצדק סביר, בין אם הטריד אותה מינית ובין אם לאו ובכך עבר עבירת התנהגות שאינה הולמת כשלעצמה".

בתוך כך, פרקליטיו של בן-ארי, עורכי הדין ראובן בר-חיים ומירה אמסלם-בית און, ערערו הן על ההרשעה והן על העונש. בין היתר טענו בערעור כי "עד למקרה זה לא הועמד לדין מעולם שום מרצה על יחסים רומנטיים עם סטודנטיות. הפרשייה ה'מינית' היחידה של ?נגיעות' שבה הורשע היתה במסגרת רומן - או על כל פנים על רקע מקרים דומים שקרו וקורים, ועוד יקרו בוודאי בכל רחבי האוניברסיטה, שבהם לא הועמד מעולם איש לדין - אינה חורגת מהקשר זה".

כמו כן נכתב בערעור כי בהתחשב בכך שהאוניברסיטה התירה לבן-ארי להמשיך ולהדריך סטודנטים וסטודנטיות עד סוף השנה האקדמית הנוכחית, "חזקה על שלטונות האוניברסיטה, אנשים נבונים ומשכילים, שאילו היה בלבם בדל של ספק כי המשך ההדרכה של סטודנטים עלול לסכן את שלומם או את שלום האוניברסיטה, כי אז לא היו נוהגים כאמור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ