נדחתה עתירה נגד מינויו של ניצב יוחנן דנינו למפכ"ל המשטרה

עם זאת קבעה הנשיאה דורית ביניש כי "אם בדיקת מבקר המדינה תגלה פגם בהתנהלות דנינו יש להניח שהעניין ייבחן מחדש"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בג"ץ דחה היום (חמישי) את עתירתם של ניצב משנה בדימוס, סיימון פרי, לשעבר סגן נספח המשטרה בארצות הברית והתנועה לאיכות השלטון נגד מינויו של ניצב יוחנן דנינו לתפקיד המפכ"ל. זאת, לפני שהוגשו תוצאות בדיקה שמנהל מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס בתלונה שהוגשה נגדו.

על אף דחיית העתירה קבעה נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, כי מובן מאליו שהמינוי לתפקיד הוא אינו בלתי הפיך. לדבריה, "אם בדיקת מבקר המדינה תגלה פגם בהתנהלותו של דנינו שיש בה לפסול את המינוי, יש להניח שהעניין ייבחן מחדש על ידי היועץ המשפטי לממשלה ואף על ידי הממשלה עצמה".

פרי האשים כי בעת שדנינו כיהן בראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, מאבקי כוח ומלחמות על יוקרה גרמו לעיכוב בהסגרתם של האחים אברג'יל לארה"ב. לטענתו, כתוצאה מכך אירעו פיגועים פליליים בהם נפגעו אזרחים חפים מפשע, בהם מרגריטה לאוטין.

נצ"מ פרי. העיכוב בהסגרה הביא להרג אזרחים חפים מפשע תצלום: אי-פי

העותרים יצאו נגד החלטתו של היועץ המשפטי, יהודה וינשטיין, שהכשיר את מינויו של ניצב דנינו לתפקיד המפכ"ל עוד לפני שמבקר המדינה השלים את בדיקתו בעניין.

ביניש דחתה את העתירה וקבעה כי ליועץ המשפטי לממשלה לא היתה כל חובה לעכב את החלטתו עד להשלמת בדיקת המבקר. ביניש קבעה עוד כי הליך הביקורת הוא אינו חלק אינטגרלי מתהליך מינוי מפכ"ל או כל תפקיד אחר והוסיפה שבהפעלת שיקול הדעת אם יש להמתין לדו"ח הביקורת, יש להביא בחשבון כי על פי כל הידוע, התלונות נגד דנינו אינן במישור טוהר המידות או הפרת החוק אלא נוגעות לתפקודו המקצועי.

בדברי הסיכום קבעה ביניש כי "אכן כשל בתפקוד עלול להיות שיקול רלוונטי למינוי, אך אין בפנינו ראיה בשלב זה לכך שנפל בהתנהגותו של דנינו פגם היורד לשורש המינוי, ואף לא מצאנו כי נפל פגם בהליך המינוי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ