כך הטיל ארגון הפשע מיפו אימה על חייבים תמימים

בפרשה, המכונה "עץ הרימון", הואשמו אתמול אנשי ארגונו של עיזאת חמאד בסחיטה, בהצתת רכב ובהשלכת רימון

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

שני כתבי אישום בפרשת הסחיטה שנחשפה שלשום על ידי המשטרה הוגשו אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב. כתבי האישום נגד 17 המעורבים בפרשה, המכונה על ידי המשטרה "עץ הרימון", כוללים 11 סעיפי אישום של סחיטה באיומים ובמעשי אלימות חמורים במטרה לגבות סכומי הלוואות שנלקחו בשוק האפור בריביות גבוהות.

באחד המקרים המתוארים בכתב האישום הושלך רימון לעבר בית, במקרה אחר הוצת רכב ובמקרה שלישי נורה אדם ברגלו. התיק הבשיל לכדי כתב אישום באמצעות שני עדי מדינה. ל-17 הנאשמים מיוחסות עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה בכוח, סחיטה באיומים, הצתה, גרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות ועוד.

היחידה המרכזית של משטרת תל אביב הודיעה שלשום כי עצרה את העבריין עיזאת חאמד בחשד שהפעיל ארגון בעל מאפיינים של ארגון פשיעה ביפו ובערים נוספות במרכז. בחקירה נעצרו 24 חשודים ובקרוב יוגשו נגד אלו מהם שטרם הואשמו כתבי אישום נוספים.

על פי סעיף האישום הראשון בכתב האישום, ב-2006 הכיר הנאשם דוד עזרא, בן 29 מאור יהודה, את העבריין יניב בן דוד והשניים החלו לעסוק יחד במתן הלוואות לאנשים באור יהודה ובסביבה. בן דוד נתן לעזרא כ-500 אלף שקלים במטרה שישמשו כקרן למתן הלוואות בריבית גבוהה, אותה ינהל עזרא. השניים סיכמו כי את רווחי ההלוואות יחלקו ביניהם באופן שווה.

בזמן שעזרא ובן דוד שהו במאסר נתגלע ביניהם סכסוך שבעקבותיו הורה עזרא לאשתו, לאחיו ולאדם נוסף להשתלט על קו ההלוואות ולהפסיק להעביר לבן דוד את חלקו בכספי הגבייה. הסכסוך בין השניים החריף, ובעקבות זאת החליטו מקורביו של עזרא להשליך רימון לעבר ביתו של בן דוד ביהוד. בינואר הושלך הרימון על ידי הנאשמים גונן בן עזרא ואילי מדנפרוסט. הרימון התפוצץ בחצר ביתו של בן דוד, איש לא נפגע אך נגרם נזק לרכוש.

בסעיף האישום השני מפורט סיפורו של אדם שהסתבך בחובות הימורים כבדים ולווה סכומי כסף גדולים מאנשים שונים באור יהודה, בהם האחים עזרא ויניב בן דוד. כשלא הצליח לעמוד בתשלומים, הציע לו בן דוד להפעיל עבורו את קו ההלוואות ולהעביר לו את הרווחים.

אך במקביל פנו אליו האחים עזרא וביקשו שיעביר אליהם את רווחי ההלוואות, אך הוא סירב. לכן החליטו להצית את רכבו בדצמבר 2009, עת שחנה בסמוך לביתו באור יהודה.

כמה ימים לאחר מכן פגש אותו אדם את הנאשם עיזאת חאמד ועוד ארבעה אנשים, שהורו לו להעביר את כספי ההלוואות דרך חאמד ודרך עזרא. החייב, שחשש מבן דוד, לא הסכים לעשות זאת ללא אישורו. אך בן דוד הורה לו לא להיפגש עמם יותר ולהעביר את כספי ההלוואות ישירות אליו, תוך איום כי אחרת יצטרך לשלם פעמיים.

כשאותו אדם המשיך להסתבך בחובות פנה ביולי 2010 לנאשם כדורי עזרא, ולווה ממנו כ-40 אלף שקלים. כשהבין עזרא שהוא מסובך בחובות כבדים החליט לגבות את ההלוואה לפני מועד הפרעון. הוא איים עליו בהודעות טקסט ואף איים על אמו: "תראי, עוד היום את תקבלי את הבן שלך משותק על כיסא גלגלים". האם התלוננה במשטרה על האיומים. בזמן גביית עדות בנה במשטרה הוא קיבל שיחת טלפון מכדורי עזרא, בה נאמר לו: "אם לא תביא את הכסף היום תהיה מלחמה, כל מי שאני אראה יקבל מכות. לא תישן טוב כל עוד הכסף לא יוחזר".

על פי סעיף האישום השלישי, ב-2004 לווה אדם נוסף סכום כסף מדוד עזרא. הוא שילם לו במשך תקופה את החזרי ההלוואה שהוכתבו לו והספיק לשלם לו סכום של כ-30 אלף שקלים. כשאיחר בהחזר אחד התשלומים "קנס" אותו עזרא והורה לו לשלם 30 אלף שקלים נוספים. כתוצאה מכך נאלץ החייב ללוות כסף נוסף מאחרים כדי לעמוד בהחזרים, והיה נתון לסחיטה מתמשכת על ידי עזרא, נסים אלעזר ואדם נוסף.

בתחילת 2010, לאחר משחק כדורגל באצטדיון רמת גן, התקשר אל החייב אדם והורה לו לא לעזוב את האצטדיון. למקום הגיעו נסים אלעזר, משה בן נון ושני אנשים נוספים והורו לו להצטרף אליהם לרכבם: "בוא תעלה, תעלה לאוטו, אם לא נחורר אותך", אמרו לו ותקפו אותו באגרופים בפניו ובגופו והמשיכו להכותו גם לאחר שהצטרף אליהם לנסיעה. כשהגיעו לקיוסק באור יהודה המשיכו להכותו, באומרם: "אני אשחט אותך, אני אזיין אותך, מפה תצא ההלוויה שלך". לאחר שהחייב התמוטט על רצפת הקיוסק, שחררו אותו תוך אזהרה שלא יברח להם שוב.

בסעיף האישום הרביעי, נטען כי בינואר 2008 נתגלע סכסוך בין דוד עזרא לאדם אחר. על רקע זאת ירה עזרא באותו אדם שלוש יריות. אחת מהן פגעה בשוק רגלו השמאלית. בסעיף האישום השביעי נטען כי דוד עזרא השתמש בבני משפחת הפשע חרירי כדי להטיל אימה על חייב בגביית חוב.

הפרקליטות כתבה בבקשתה לעצור את הנאשמים עד תום ההליכים, כי מעשיהם "מלמדים על אופי הפעילות העבריינית של המשיבים, הנעשית בשליחותם של אחרים, תוך שאין הם בוחלים בשימוש בנשק חם ובנכונות ליטול את הסיכון שאזרחים חפים מפשע ייפגעו כתוצאה ממעשים שכאלה". עורכי הדין תמר אניס וסולי לביא מפרקליטות מחוז תל אביב טענו כי "רק בנס הסתיים האירוע נשוא האישום הראשון בפגיעה ברכוש בלבד, כשבנקל יכול היה לגרום לפגיעה בחיי אדם".

עיזאת חמאד מופתע שהגיע לגיל 45, ארבעה מאחיו נרצחו

האישומים נגד עיזאת חאמד מעידים על אדם אלים שלא בחל באמצעים כדי להרתיע אנשים שאותם רצה לסחוט ולהפחיד. מסלול חייו של חאמד כזה שמבחינתו עצם העובדה שהוא הגיע לגיל 45, מפתיעה, קודם כל אותו.

חאמד נולד לג'מילה ועבד אל מג'יד חאמד. המשפחה התגוררה ברחוב אחיטוף לא הרחק מביתו של חאמד כיום. לזוג ההורים נולדו 11 ילדים - שלוש בנות ושמונה בנים. חאמד הוא הבן השביעי במשפחה. אביו של חאמד היה עובד עירייה והיה אחראי על ניקיון השכונה. בבית לא הורגש מחסור, אבל הילדים שגדלו יצאו לעבוד בעבודות מזדמנות כדי לעזור בכלכלת הבית. חאמד עבד בסנדלרייה ברחוב רזיאל בעיר.

לחאמד יש אח בשם רמזי. בשנות ה-80 התחתן אחד האחים של חאמד עם בחורה בשם פאא' עאשור, גם היא מיפו. במשך השנים בני הזוג לא הסתדרו ואשתו של האח החליטה לעזוב את הבית ולחזור להוריה. במשפחת חאמד הרגישו שפגעו בכבודם וכך נפתחה מלחמת דמים בין שתי המשפחות. ב-1991 המלחמה התחילה לגבות מחיר בנפש כאשר יוסוף עאשור ואחיו חמיס נרצחים, בקרבת ביתם. רמזי חמאד, שריצה אז מאסר על רצח אדם בעת שוד, ניצל את החופשה שניתנה לו כדי לרצוח את האחים.

במארס 1998 היה אירוע מכונן בחייו של עיזאת חאמד. אחיו גאלאל היה בדרכו לדרום תל אביב. רגע לפני היציאה הוא פונה לאחיו מוסא כדי שזה ייצא יחד איתו לנסיעה. השניים מגיעים לרחוב בן צבי ביפו ואז נפתחת אש לעברם. כתוצאה מהירי נהרגו שני האחים. מוסא היה קרוב מאוד לעיזאת. חמאד קיבל את המקרה באופן קשה ומאז העמיקה מעורבותו בפשיעה.

בשנות ה-90 נכנס עיזאת חאמד לכלא לאחר ירי של טילי לאו מרחוב קדם בסכסוך עםעבריינים. עלי ריחן, שנרצח ב-2005 העיד נגד חאמד ונגזרו עליו 12 שנים בכלא. חאמד בנה את מעמדו גם מתוך הכלא והמשיך לנהל את המשפחה, כששאר האחים בחוץ.

באוקטובר 2001, בזמן שעיזאת בכלא, נרצח האח השלישי, ריאד בן 29. שלושה שבועות מאוחר יותר מגיעה שוב בשורה והפעם היה זה האח אנואר, בן 31, שנרצח, כשנסע במונית לביתו. עיזאת משתחרר ושוב נעצר, הפעם בפרשת בני הדייג בה נרצח קאדר דאקה. בעסקת טיעון שהשיג בעבורו עורך דינו משה שרמן הוא מרצה שלוש שנים בגין חטיפה של הקורבן בעוד שהעבריין הכפוף לו מרצה מאסר עולם בגין רצח. לפני שנתיים שוחרר.

יניב קובוביץ

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ