סקירה של תיקים דומים מעלה: עונש של ארבע שנות מאסר בממוצע

העונש המירבי על עבירת האונס בה הורשע הנשיא לשעבר קצב הוא 16 שנות מאסר, אך סנגוריו טוענים כי הנזק שנגרם לו חמור דיו

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

העונשים הקבועים בחוק על העבירות שביצע משה קצב נעים בין שנתיים ל-16 שנות מאסר. ואולם, אתמול (שני) סירבו הצדדים להתנבא לגבי העונש הצפוי לקצב. העבירה החמורה ביותר שקצב הורשע בה היא עבירת האונס, שבצדה עד 16 שנות מאסר. על עבירת מעשה מגונה בכוח קובע חוק העונשין עונש עד שבע שנות מאסר, על מעשה מגונה ושיבוש הליכי משפט קובע החוק עד שלוש שנות מאסר ועל הטרדה מינית קובע החוק עד שנתיים מאסר.

בית המשפט נוטה לקבוע כי עונשים שגזר בגין כמה עבירות בתיק אחד ירוצו באופן חופף ולא במצטבר, אלא אם מצא במקרה או בעבירה מסוימת מידה יוצאת דופן של חומרה, שבגינה יש לקבוע לטעמו כי העונשים ירוצו במצטבר.

לקראת מתן גזר דינו של קצב, ערך המאגר המשפטי "נבו" סקירה של תיקי עבירות מין מעשר השנים האחרונות כדי לעמוד על העונש הצפוי. ב-29 תיקים שבהם הורשעו נאשמים באונס ובמעשה מגונה בלבד (כלומר פחות מכלל העבירות שקצב הורשע בהן) נידונו הנאשמים לעונש ממוצע של כמעט ארבע שנות מאסר. ב-68 תיקים שהורשעו בהם נאשמים באונס, במעשה מגונה ובעבירות אחרות שלא יוחסו לקצב (שחומרתן עשויה להיות גבוהה או נמוכה משאר העבירות בהן הורשע קצב) נידונו נאשמים לעונש ממוצע של כ-6.5 שנות מאסר.

בתיק אחד שהורשע בו נאשם בסדרת עבירות דומה של קצב - אונס, מעשים מגונים, הטרדה מינית, וכן בניסיון למעשה סדום (עבירה שלא יוחסה לקצב), נגזרו עליו שמונה שנות מאסר. אחת השופטות בתיק זה היתה מרים סוקולוב, שדנה גם בתיקו של קצב.

חוק העונשין קובע עונשי מקסימום בצד כל עבירה, אך מותיר לשופטים מתחם שיקול דעת בגזר הדין. עם השיקולים שבתי המשפט שוקלים בקביעת העונש ניתן למנות את נסיבות ביצוע העבירה, מדרג חומרתה (למשל מידת האלימות שננקטה בעת ביצועה), מכלול העבירות שהנאשם הורשע בהן וחומרתן, מידת החרטה שהביע, שיתוף הפעולה שלו עם גורמי החקירה, עברו הפלילי, גילו, מצבו הבריאותי, תרומתו לחברה, הנזק שנגרם לו ולמתלוננות עד כה, השאלה אם הודה וחסך מקורבנות העבירה עדות במשפט וכדומה.

אחת השופטות של קצב, יהודית שבח, דנה בעבר בתיקו המתוקשר של עו"ד דורי קלגסבלד, ומתחה אז ביקורת על התנהלות התקשורת וקבעה כי יש להקל בעונשו בגינה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ