יצחק אהרונוביץ מתכנן לפצל את מחוז הצפון במשטרה לשניים

שינוי מבני במחוז הגדול במשטרה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

כתבת "הארץ" בחיפה

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ, יוזם שינוי דרמטי נוסף במבנה המשטרה. אחרי שהכריז על ביטול המרחבים, ל"הארץ" נודע כי הוא מתכנן לפצל את מחוז הצפון במשטרה לשניים: מחוז חוף שיכלול את אזור מכמורת עד נהריה, ומחוז הצפון שיכלול את אזור הגליל והעמקים עד גבול לבנון.

הנימוק לפיצול הוא הצורך בהתייעלות במחוז הצפון, שנחשב למחוז הגדול ביותר במשטרה, החולש על שטח גיאוגרפי רחב וכולל אוכלוסייה מורכבת, המונה כ-2 מיליון תושבים וחמש דתות. ההחלטה על הפיצול באה עם מינויו של המפכ"ל החדש, יוחנן דנינו, ופרישתו הצפויה של מפקד מחוז הצפון, ניצב שמעון קורן, ב-1 במאי. בינתיים לא ברור מתי ייכנס הפיצול לפועל, ואם קורן יעביר חפיפה לשני מפקדים שיחליפו אותו או רק לאחד.

מחוז הצפון מחולק כיום לשלושה מרחבים (מרחב חוף, מרחב גליל ומרחב עמקים) המחולקים ל-23 תחנות משטרה, מתוך 52 תחנות משטרה בכלל המדינה. מורכבות הפעילות במחוז באה לידי ביטוי באוכלוסייה המגוונת, הצורך לשמור על אזור התעשייה הכבדה במפרץ חיפה וריכוז החומרים המסוכנים שם וכן אבטחת האתרים הרבים הקדושים לדתות השונות.

השינוי המבני במחוז הצפון מצטרף ליוזמה קודמת של אהרונוביץ לביטול המרחבים במשטרה. יוזמה זו טרם יצאה לפועל, בין השאר על רקע התנגדות בשורות המשטרה. על פי התוכנית של אהרונוביץ, כבר במהלך 2010 היו אמורים להתבטל מרחב השרון שבמחוז השפלה ומרחב איילון שבמחוז תל אביב. המהלך נועד לצמצם את תשתיות המטה, המצריכות משאבים רבים ומביאות לעתים לביצוע לקוי, לטובת חיזוק תחנות המשטרה והגדלת כוחן.

במשטרת ישראל פועלים כיום שישה מחוזות (צפון, מרכז, תל אביב, דרום, ירושלים וש"י). עם הודעתו של אהרונוביץ על ביטול המרחבים בסוף 2009, הוא הבהיר כי מדובר בצעד ראשון, וכי בכוונתו להודיע על צעדים נוספים כדי לייעל את עבודת המשטרה ולהביא לחיזוק מערכי השטח שלה.

גורמים במשטרה מסרו ל"הארץ" כי תוכנית אהרונוביץ מלווה באי ודאות וערפול בכל הנוגע להשלכותיה על המשטרה, וישנן שמועות שונות לגבי המהלכים הצפויים. עם זאת, בניגוד לתוכנית הנוגעת למרחבים, ישנה הסכמה כי פיצול מחוז הצפון דווקא יטיב עם המשטרה.

יועץ התקשורת של אהרונוביץ אישר כי השר בוחן אפשרות לפצל את המחוז הצפון לשני מחוזות. "נושא פיצול מחוז הצפון נבחן זמן רב וזאת עקב מגוון אוכלוסייה, שטחים גיאוגרפיים שונים, גדולים ורחבים, צירי תנועה ארוכים ובעייתיים, יחד עם אירועים פליליים, תאונות דרכים ואלימות גואה באזור", נמסר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ