"קשה לצפות עונש קל אחרי פסיקה כה מחמירה"

בכירי עולם המשפט עוקבים בעניין אחרי גזר הדין ההיסטורי

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

גזירת הדין הוא תהליך בעבור השופטים, כשלא אחת שופטים מכהנים ושופטים בדימוס מעידים כי גם אחרי שנים על כס השיפוט, הקושי לחרוץ את דינו של מורשע קשה מנשוא.

אחרי שלב הכרעת הדין, נוהגים שופטי ההרכב להיפגש כמה פעמים ולדון בעונש האפשרי. לנגד עיניהם הכרעת הדין שכתבו, הטיעונים לעונש ופסיקות בתי משפט שהצדדים הפנו אותם אליהם, נוסף על פסיקות עבר שהשופטים עצמם אספו. כל שופט מביע את דעתו ואת לבטיו, אם יש כאלה, ביחס לעונש הראוי.

אם מגיעים להסכמה באשר לעונש, אחד מחברי ההרכב כותב את גזר הדין, ושני חבריו האחרים עוברים עליו. אם אין הסכמה, נכתבות דעות שונות. הכרעת הדין בתיק נכתבה פה אחד, והדבר עשוי ללמד גם על החלטת השופטים ביחס לעונש שייגזרו על משה קצב. עם זאת, אין כמובן הכרח שכך יהיה.

שופטים, כמו למשל השופטת בדימוס סביונה רוטלוי, שישבה בהרכב ששפט את יגאל עמיר על רצח ראש הממשלה יצחק רבין, סבורים כי אם השופטים בהרכב מגיעים לאותה תוצאה בגזר הדין, ראוי שייכתב גזר דין אחד. לצערה של רוטלוי, הדבר לא נעשה בגזר הדין של עמיר. לדבריה, בתיקים מסוג זה, ראוי שיהיה קול אחד מבחינת המסר העובר לציבור.

החוק אינו מנחה את השופטים לגבי עונש כלשהו: בכנסת מתנהלים בעצלתיים דיונים בהצעת חוק ממשלתית להבניית שיקול הדעת השיפוטי, כך שלאוסף עבירות ייקבעו עונשי מוצא, שיכוונו את השופטים בעונש בנסיבות רגילות. חוק כזה ייצור מעין מכשיר מידה בעבור שופטים בקביעת עונש, אולם ההצעה רחוקה מלזכות להסכמה.

יש לציין כי השופטים, שעל פי ההערכות הנפוצות דנו בעונש מאסר חד-ספרתי, יהיו כפופים לנוהג בישראל, שלפיו כלל העונשים המוטלים על מורשע אינם מצטברים על כל עבירה בנפרד אלא חופפים.

שופטים בדימוס ועורכי דין פליליים שנשאלו אתמול על גזר הדין הצפוי התייחסו לעובדה כי ראש ההרכב, השופט ג'ורג' קרא, נחשב לשופט מחמיר. אחד הפרקליטים הפליליים הבכירים אמר ל"הארץ" כי לא ייתכן מצב שבו הכרעת הדין נוקבת, ומנגד גזר הדין לא יהיה תואם.

"קשה להאמין שהרכב מקצועי כל כך יגזור עונש קל לאור הכרעת הדין הקשה", אמר הפרקליט. מנגד, בסביבתו של קצב אמרו אתמול כי דווקא הכרעת הדין הקשה, שנכתבה בחריפות, אמורה להיות בין הסיבות להקלה בעונשו של קצב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ