משפטנים: סיכויי הערעור של משה קצב להתקבל אפסיים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

"זה גזר דין שגרתי, שנכתב על אדם שגרתי. לא החמירו אתו יתר על המידה וגם לא הקלו אתו. כל עונש של עד שמונה שנות מאסר בפועל יכול היה להינתן על ידי הרכב שופטים גם לסגן אמרכל של מפעל או בעל תפקיד בעירייה קטנה, שניצל את העובדות שעבדו תחתיו וביצע שני מעשי אינוס". כך אמר אתמול פרופסור יורם שחר, מומחה למשפט פלילי מהמרכז הבינתחומי בהרצליה בעקבות גזר הדין של משה קצב.

שחר סבור כי גזר הדין אינו חריג, לטוב ולרע, וכי בית המשפט לא שקלל בהחלטתו באשר לעונשו את העובדה כי מדובר בנשיא מדינה לשעבר, ובכך הוא מסכים עם השופטים כי אין לתת עונש חמור יותר לאיש ציבור, תוך הפיכת "מבחן בוזגלו על הראש".

שחר מבקר את החלטת שופטי הרוב שלא לתת ביטוי ממשי לטענת ההגנה מן הצדק שהועלתה על ידי פרקליטי קצב, בשל הטענה כי נשפט על ידי התקשורת והציבור עוד טרם החל משפטו. "נוצר מצג בהכרעת הדין", אמר שחר, "לפיו השופטים כולם לא מקלים ראש בטענת ההגנה מן הצדק, והעבירו מסר כי ישקלו את הטענה בבואם לגזור את הדין. למעשה רק שופטת המיעוט, יהודית שבח, נתנה לטענה ביטוי בגזר הדין ואילו שופטי הרוב לא נתנו לטענה כל משקל, ולכן אני חושב שהעובדה הזאת מגחיכה את הכרעת הדין שכתבו השופטים ולא מעביר כל מסר לתקשורת ביחס לסיקור ראוי של פרשות מסוג זה".

שחר מתקשה להאמין כי בהנחה שקצב יגיש ערעור לבית המשפט העליון, הכרעת הדין תשתנה ומגדיר אפשרות זאת קלושה. "הסיכוי שקצב ייצא זכאי בבית המשפט העליון הוא אפסי, אך יש אפשרות שאחד האישומים נגדו ישונה ויקבל גוון אחר והדבר ישפיע כמובן גם על העונש". יחד עם זה, להערכתו הסיכוי להתערבות של בית המשפט העליון בעונשו של קצב לאור דעת המיעוט של השופטת יהודית שבח משמעותי. ואולם, לדבריו יש סיכוי זהה להחמרה בעונש.

לדברי ד"ר אורית קמיר מהמרכז האקדמי פרס, שערכה באחרונה מחקר על ענישת בתי המשפט בעבירת הטרדה מינית, יש לקוות כי העונש שהוטל על קצב הוא שינוי מגמה בענישה של בכירים שהורשעו בעבירות מין. "מהמחקר שערכנו עלה כי ככל שהמורשע בכיר יותר, כך העונש אותו הוא מקבל על עבירת מין קל יותר. אני רוצה לקוות שבגזר הדין הזה יהיה שינוי כיוון שדווקא ככל שהמורשע ממוקם גבוה יותר בסולם, המחיר אותו ישלם יהיה קשה יותר".

לדברי ד"ר דנה פוגץ', העומדת בראש מרכז נוגה לנפגעי עבירה בקריה האקדמית אונו, עונש המאסר שנגזר הבוקר על קצב הוא "עונש ראוי". לדבריה, החלטת השופטים לפסוק לזכות א' ממשרד התיירות, שקצב הורשע כי אנס אותה בשתי הזדמנויות, מאה אלף שקל פיצוי "עשתה כבוד ראוי למתלוננת, רק חבל שלא פסקו פיצוי גם למתלוננות האחרות, שכן דרך הפיצוי היא הדרך היחידה להראות למתלוננות שסבלן נלקח בחשבון".

לדברי ד"ר נויה רימלט, מרצה למשפט ופמיניזם ולמשפט פלילי מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, פרשת קצב תירשם בהיסטוריה הקולקטיבית כנקודת ציון במאבק נגד פגיעות מיניות בנשים. לדבריה, זאת הפעם הראשונה שבסופו של דבר עבריין מין בעל מעמד ציבורי נתן את דינו וקיבל עונש הולם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ