המשטרה עצרה שלושה חשודים בהצתת מכוניות של סטודנטים ערבים בצפת

ביהמ"ש התיר לפרסום כי המשטרה עצרה שלושה בני אדם בחשד למעורבות בהצתת כלי רכב של סטודנטים במכללת צפת בשבוע שעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופט בית המשפט השלום בצפת, סאאב דבור, נענה הבוקר (שלישי) לבקשת עיתון "הארץ" והתיר לפרסום כי המשטרה עצרה שלושה חשודים בהצתת שני כלי רכב של סטודנטים ערבים במכללת צפת. השלושה נעצרו ביום חמישי בשבוע שעבר - יום לאחר ההצתה. על מעצרם הוטל איסור פרסום עד היום. יתר פרטי הפרשה עדיין אסורים לפרסום.

שתי המכוניות של הסטודנטים הלומדים במכללה האקדמית צפת הוצתו בשבוע שעבר בחניון מעונות הסטודנטים. מכונית נוספת, שחנתה לידן נפגעה מהלהבות. על המכוניות שהוצתו היו מדבקות שהעידו כי בעליה של אחת מהן הוא מוסלמי ובעלה של המכונית השניה - נוצרי.

במקביל להצתת המכוניות רוססו כתובות נאצה בגנות הערבים ובהן "ערבים החוצה", "מוות לערבים", "נקמה" ו"כהנא צדק" על חומת המכללה.

המכוניות השרופות של הסטודנטים הערבים. תצלום: ירון קמינסקי

בעליה של אחת המכוניות, עלי נעמי, סיפר בשבוע שעבר כי לפגיעה במכוניות, קדם עימות מילולי חריף במהלך כנס שאירגנה המכללה ב"בית יגאל אלון בעיר". לדבריו, "במהלך הכנס פרץ ויכוח קשה בין יהודים לערבים ובמהלכו צעקו לעברנו כי מדינת ישראל היא מדינת היהודים ונועדה לעם היהודי - ולנו כערבים, אין בה מקום".

הוא ציין כי "אני וחברי מהכתה, בהם גם סטודנטים יהודים, יצאנו במחאה על הדברים האלו. היה כעס גדול, אסור שדברים כאלה יאמרו".

הסטודנט אמר אז כי הוא משוכנע שמכוניתו ומכונית חברו, סטודנט נוצרי ממרר, הוצתו על רקע אירועי הכנס. "מטרת הכנס היתה לעודד דיאלוג ולצמצם את המתח ומה שקרה היה בדיוק להיפך, זה רק הרחיב את הפער".

שורה של אירועים בחצי השעה האחרונה

הצתת המכוניות היא התקרית האחרונה בשורה של אירועים דומים שהתרחשו בצפת בחודשים האחרונים. לפני שלושה חודשים פגעו אלמונים במכוניתו של סטודנט ערבי הלומד במכללת צפת וכתבו על המכונית, לטענתו, "ערבי החוצה".

חודשיים קודם לכן הותקפו בצפת שלושה סטודנטים ערבים הלומדים בעיר על ידי 30 תוקפים יהודים. ההתקפה כללה גם ירי באוויר מצד אחד התוקפים. מכתבי האישום שהוגשו בעקבות האירוע עולה כי שורשי האירוע בשיחה בין התוקפים אודות "בעיית נוכחותם המתגברת של הערבים בצפת, אשר פוגעים בביטחונן האישי של בנות יהודיות".

המתיחות בין ערבים ויהודים בצפת החריפה לפני חצי שנה, בעת שבעיר נערך "כנס חירום" תחת הכותרת "המלחמה השקטה - נלחמים בהתבוללות בעיר הקודש צפת. בכנס נאמר כי מקור הבעיה הוא המכללה בעיר, שרוב תלמידיה ערבים. דוברים בכנס התריעו מפני כוונת הממשלה להקים בעיר בית ספר לרפואה, שלדבריהם "עלול להחמיר את הבעיה עד מאוד ולפגוע בקדושתה של עיר הקודש".

לפני כמה חודשים יצאו 18 רבנים ובראשם רב העיר, שמואל אליהו, שלא למכור או להשכיר דירה או חלקת אדמה בארץ ישראל לגוי. מרבית הרבנים החתומים על הקריאה הם מצפת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ