4 הנאשמים הזוטרים בפרשת קרפ הורשעו באי מניעת פשע

עמדו מנגד ולא התערבו

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בית משפט השלום בתל אביב הרשיע אתמול את ארבעת הנאשמים הזוטרים בפרשת הרצח של אריה קרפ בחוף תל ברוך באי מניעת פשע. הארבעה הועמדו לדין מאחר שעמדו מנגד ולא התערבו בזמן שחבריהם הכו את קרפ. השופט מרדכי פלד כתב בהכרעת דינם כי כתב האישום המתוקן, שבעובדותיו הודו, מגולל אירוע שהוא "התרחשות של אלימות קיצונית וחריגה בחומרתה", וכי "זיקתם של הנאשמים לאחרים הטילה עליהם חובה מוגברת של עשיית מעשה, באירוע מקומם זה". עם זאת, זיכה פלד את הארבעה מאי מילוי חובת ההצלה והושטת עזרה. הוא קבע כי מדובר באותה מסכת עובדתית ועל כן אין להאשימם בעבירה נוספת זו.

הארבעה שהורשעו בבית משפט השלום הם: החיילת אור לוי מכפר סבא וחבריה פאדי ג'אבר, פואד מוסא ומחמוד עדס מג'לג'וליה. משפטם של חבריהם, הנאשמים ברצח קרפ, עדיין מתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

ביולי הודו ארבעת הנאשמים בעובדות כתב אישום מתוקן שהוגש נגדם, וכך נמנע הצורך בשמיעת עדים בפרשה. עם זאת, הארבעה טענו שהעובדות שבהן הודו אינן מגבשות עבירה של אי מניעת פשע ועל כן אין להרשיעם.

בין היתר נטען בכתב האישום המתוקן כי הארבעה הגיעו לאירוע כשהמכות כבר היו בעיצומן, וכי לוי צעקה למעורבים להפסיק להכות את קרפ. עוד נטען כי הארבעה עזבו את הזירה רק אחרי שראו את קרפ קם על רגליו, בניגוד לאישום המקורי שבו נטען כי עזבו אותו חבול ומדמם בזירה. עורכי דינם טענו כי העבירה לא מתקיימת בעניינם מאחר שלא ידעו כי חבריהם מתכננים להכות את קרפ, כפי שנדרש ביסודות העבירה.

"אין בידי לקבל טענה גורפת זו ואין מקום לעגנה בלשון החוק", כתב השופט מרדכי פלד בהכרעת הדין. "במקרה שבפנינו, סיטואציית הפשע, קרי הכאתו הבלתי פוסקת של המנוח, בצוותא, על ידי האחרים, מתרחשת לנגד עיניהם של הנאשמים, הגם שרק במקטע מסוים של ההתרחשות האלימה, ובכך נוצרת בקרבם אותה ידיעה, הנדרשת הוכחה, על פי לשון החוק".

פלד כתב כי "הידיעה הברורה כי לנגד עיניהם של הנאשמים מתרחשת אלימות אינטנסיבית מטילה על הנאשמים את חובת ההתערבות (...). אין מדובר בחשד מצד הנאשמים, אלא בידיעה ממשית, כשהדברים מתרחשים נכוחה לנגד עיניהם, ובמקרה זה חלה עליהם החובה להפסיק מלחדול, הכל כשלנגד עיניהם מתרחשת תקיפה חמורה ביותר, שהיא פשע".

פלד קבע כי החוק מחייב את הנאשמים לנקוט את כל האמצעים הסבירים כדי למנוע את עשיית הפשע, ודאי כשהוא מתרחש לנגד עיניהם על ידי חבריהם. "לא היתה כל מניעה, כי גם בסיטואציה זו, קצרה ככל שתהא, יפעלו הנאשמים למנוע את המשך התקיימות הפשע, שהוא הכאתו הברוטלית של המנוח על ידי האחרים, אם על ידי התקשרות מיידית למשטרה ואם בכל דרך סבירה אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ