המשפט נפתח, אבל העיכוב בתיק ראש העיר טבריה זוהר עובד נמשך

השימוע נערך באוגוסט, החלטת הפרקליטות בנוגע לכתב אישום טרם ניתנה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

אחרי שבע דחיות ושנה מאז שהוגש כתב אישום נגד ראש עיריית טבריה, זוהר עובד, נפתח ביום שלישי משפטו עם הקראת כתב האישום נגדו בפני נשיא בית משפט השלום בנצרת, ג'ורג' אזולאי. כתב האישום שהגישה הפרקליטות נוגע לעבירות רישום כוזב במסמכי תאגיד והגבלת הכנסת (עבירה הנוגעת לחוק מימון בחירות).

העבירות המדוברות בוצעו לכאורה לפני קרוב ל-8 שנים, במהלך מערכת הבחירות לראשות עיריית טבריה בשנת 2003, בהן ניצח עובד. בתום חקירתה המליצה אז המשטרה כי יוגש גם כתב אישום בסעיף של שוחד בחירות, לאחר שקבעה כי יש תשתית ראייתית לכך שעובד נתן לכאורה שוחד בחירות לראשי סיעות שהתמודדו למועצת העיר וכן לאנשים אחרים. זאת על מנת שיתמכו בבחירתו לראשות העיר. אולם הפרקליטות החליטה לא להכליל אישום זה במסגרת סעיפי האישום.

מכתב האישום עולה כי עובד, במטרה לזכות בבחירות, הוציא מכיסו שלא כדין סכומי כסף גדולים מאוד העולים על מגבלת הסכומים המרביים הקבועים בחוק, ובאמצעותם מימן את מסע הבחירות של רשימתו וכן את מסעות הבחירות של 3 רשימות נוספות. "באמצעות הכספים הרבים שהעביר הנאשם לסיעתו", נכתב בכתב האישום, "ובהמשך גם לסיעות האחרות, פגע הנאשם בערך השוויון בבחירות, העומד כאמור בבסיס חוקי הבחירות". בפרקליטות המדינה אמרו השבוע כי "היו דחיות רבות בתיק. בשני מקרים נדחתה ההקראה עקב בקשתו של הסנגור לקבל חומרי חקירה נוספים. בשני מקרים נוספים נדחתה ההקראה בתיק שוב על פי בקשת הסנגור בשל העובדה שטרם התקבלה החלטה בבקשה לעיכוב הליכים שהוגשה ע"י הנאשם, במקרה אחר נדחתה ההקראה עקב שביתת הפרקליטים, ובמקרה האחרון נדחתה בגין פטירת אחי הסנגור".

במקרה אחר בו מעורב עובד, טרם גיבשה הפרקליטות החלטה. כבר לפני 10 חודשים הודיעה הפרקליטות כי היא שוקלת להעמיד את עובד לדין, בכפוף לשימוע, בגין עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, חדירה לחומר מחשב לצורך ביצוע עבירה אחרת ופגיעה בפרטיות. בחודש אוגוסט נערך לו שימוע ובפרקליטות אמרו כי ההחלטה בתיק נמצאת בשלב מתקדם והיא תימסר בעוד כמה ימים.

החשדות נוגעים להזמנת עבודה מטעמו של ראש העיר, במהלכה הועתקו בשנת 2005 על ידי עובד חברת מחשבים השרת הראשי של עיריית טבריה ושלושה מחשבים נוספים בעירייה. על פי החשד, מטרת הזמנת העבודה היתה התחקות אחר נשואי הביקורת בהן התמקד מבקר העירייה, בני אליהו.

אליהו הודח אז מתפקידו בבית הדין למשמעת של עובדי הרשויות המקומיות, בין השאר על סמך החומרים שהוצאו ממחשבו. בערעור שהגיש לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה זוכה. השופטת נגה אהד התייחסה בפסק דינה להתנהלות עיריית טבריה ועובד, וציינה כי "יש בה טעם רב לפגם". היא הבהירה כי "מדובר ברדיפה שמטרתה לטרפד את עבודת המבקר ועל בית המשפט לעמוד על המשמר לבל תתאפשר פגיעה כזו". במסגרת ההליך דנה השופטת אהד, בין היתר, בהעתקת תיבת הדוא"ל האישית של המבקר וקבעה כי היא "מהווה חדירה אל פרטיותו, והיא שקולה לחיטוט בחפציו האינטימיים או לחיפוש במגירה הנמצאת בלשכה בה מונחים חפציו האישיים".

השופטת קבעה כי "מדובר במסע רדיפה אישי" והבהירה כי חדירת העירייה לתיבת הדואר האלקטרוני של המבקר והפגיעה בפרטיותו נעשתה בהעדר הסכמה מפורשת ובהעדר ידיעתו. משכך קבעה כי אין לקבל את הראיה שהושגה תוך פגיעה בפרטיות, במטרה לפגוע במעמדו של מבקר הפנים ותוך פגיעה בעבודתו, שכן פגיעה אסורה בפרטיות מובילה לפסילת הראיות שהושגו באמצעותה. לאחר הודעת הפרקליטות בחודש מאי נמסר מטעמו של עובד כי "את גרסתו לנושא ימסור ראש העירייה אם וכאשר יוזמן לשימוע, ונדגיש כי כלל הפעולות בעניין זה ננקטו בהתאם לייעוץ משפטי שוטף".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ