בג"ץ: הסדר הטיעון עם יחיא טורק יעמוד על כנו

בכך התקבלה עתירתו של טורק, שהואשם ברצח הילד אביב אילוז ובניסיון לרצח אביו באפריל 1999, נגד ביטול ההסדר ע"י לדור

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מכה לפרקליט המדינה משה לדור: שופטי בג"ץ קבעו הבוקר (ראשון) כי הסדר הטיעון שנחתם עם העבריין יחיא טורק ובוטל בסופו של דבר על ידי לדור, יעמוד על כנו.

בכך קיבל בג"ץ את עתירתו של טורק והסנגוריה הציבורית, שיוצגה על ידי עוה"ד אבי כהן והרן רייכמן, נגד ביטול ההסדר על ידי לדור באוקטובר האחרון, לאחר שכבר זכה לאישור מטעם פרקליטת מחוז תל אביב הקודמת, רות דוד, והמשנה לפרקליט המדינה, יהושע למברגר.

טורק בבית המשפט. תצלום: מוטי קמחי

טורק הואשם ברצח הילד אביב אילוז ובניסיון לרצח אביו אשר באפריל 1999, באמצעות הטמנת פצצה בכלי רכב בחניון דירתם בראשון לציון וכן בעבירות נוספות. לאחר חקירה ארוכה, הודה טורק בפני החוקרים בחלקו בהכנת מטען הנפץ שהביא למותו של אילוז וחשף את זהות שני המעורבים האחרים בפרשה. עם זאת, הוא כפר בעובדות כתב האישום שהוגש נגדו בפרשה זו בפברואר 2002.

לאחר תהפוכות משפטיות, נחתם עם טורק הסדר טיעון באוקטובר האחרון, במסגרתו אמור היה לרצות עונש של 15 שנות מאסר. בהסדר נכתב כי כל עוד לא מילא הנאשם את חלקו והודה, רשאית המדינה לחזור בה מההסדר. באוקטובר הודיעו הצדדים לבית המשפט המחוזי כי יש בינהם הסדר טיעון בלא שפירטו אותו, וביקשו לקבוע מועד בנוכחות טורק בו יוצגו ההסכמות. תשעה ימים אחר כך הודיעה הפרקליטות כי לדור מבקש לערוך בדיקה נוספת של ההסדר, ובדצמבר, בתום שביתת הפרקליטים, הודיעה הפרקליטות כי לאחר בחינה נוספת של לדור, הוחלט שלא להציג את ההסדר בפני בית המשפט.

"המדינה לא עמדה בנטל"

טורק והסנגוריה הציבורית טענו בעתירה כי החלטתו של לדור לבטל את הסדר הטיעון היא החלטה בלתי סבירה באופן קיצוני, בהיותה פוגעת בזכותו החוקתית של טורק להליך הוגן, ובשל כך שהיא פוגעת באופן בלתי סביר בציפיותיו של טורק ובהסתמכותו, כמו גם באינטרס הציבורי שבקיום הסכמים על ידי המדינה. עוד הם טענו כי ההחלטה פוגעת גם באמון הציבור בפרקליטות.

הפרקליטות הודתה כי לפני מתן החלטתו של לדור לא היו נסיבות חדשות שלא היו בעת החתימה על הסדר הטיעון ולא התגלו עובדות חדשות. כל שקרה הוא שבכירים במשטרה פנו ללדור וביקשו הערכה מחודשת של ההסדר ובנוסף הוריו של אביב אילוז הודיעו כי בכוונתם לעתור לבג"ץ נגד ההסדר.

השופטת מרים נאור קבעה בפסק הדין כי מבחינת הפרקליטות לא חל מאז עריכת ההסדר כל שינוי בנסיבות האובייקטיביות פרט ל"מחשבה מחודשת" מצידו של לדור. "במצב דבר זה...יש לתת משקל מיוחד לאינטרס הציבורי באמינות השלטון ובדרך כלל אין לאפשר לתביעה לחזור בה מעסקת הטיעון...".

עוד קבעה נאור כי במקרה זה "לא הובהר מהו אותו אינטרס ציבורי כבד משקל שלא קיבל את המשקל הראוי בהסדר הטיעון אשר זכה כאמור, גם לברכתו של המשנה לפרקליט המדינה, המצדיק חזרה מההסדר". כמו כן, קבעה נאור כי בהחלטה על ביטול ההסדר לא ניתן משקל הולם לכך שהמשפט מתנהל משנת 2002. "כך או כך, המדינה לא עמדה בנטל להראות מדוע יש לפעול במקרה זה על פי החריג ולא על פי הכלל", כתבה נאור.

"אכן, אין ספק כי פרקליט המדינה מוסמך לשנות החלטות של הכפופים לו, ואולם... ראוי הוא שיעשה כן רק באותם מקרים נדירים שבהם אם יימנע מלהתערב בהחלטה יהווה הדבר פגיעה בציבור בכללותו, או בביטחונו. כפי שהראיתי - המשיבים לא הראו מדוע תהיה פגיעה כזו ומדוע ייפול ענייננו לגדר החריג המאפשר השתחררות מההסדר במקום בו בדרך כלל אין להשתחרר ממנו. חזרה מן ההסדר יש בה כדי לפגוע באמינותם של הסדרי הטיעון".

נאור, אליה הצטרפו גם השופטים ניל הנדל ויורם דנציגר, הוסיפה עוד כי "כדי שהדרג הבכיר ביותר - פרקליט המדינה - "ישתחרר" מהחלטה של קודמו, במקרה זה המשנה לפרקליט המדינה, יש צורך בגילויין של נסיבות חדשות או בשגיאה שלא ניתן להשלים איתה בהחלטה הקודמת הפוגעת באינטרס הציבורי. לא כך הוא המצב במקרה שלפנינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ