גביזון עתר לבג"ץ: "במחי בדיקת פוליגרף אחת בוטל מינויו של קצין מוכשר"

גביזון עתר נגד ביטול מינויו לנציב שב"ס וטען כי זהו ניסיון מסוכן להציב רף חדש ופגום לפסילת מינויו של אדם לתפקיד בכיר בשירות הציבורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גונדר אלי גביזון, שהיה המועמד לשמש כנציב שירות בתי הסוהר, עתר אחר הצהריים (שלישי) לבג"ץ נגד החלטת השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', לבטל את המינוי ולבחור תחתיו את ניצב אהרון פרנקו.

באמצעות פרקליטו, עו"ד בועז בן-צור, טוען גביזון כי במקרה זה מדובר בניסיון מסוכן להציב רף חדש ופגום לפסילת מינויו של אדם לתפקיד בכיר בשירות הציבורי. לטענת גביזון, מיד עם פרסום דבר הכוונה למנותו לתפקיד, החלה חרושת של תלונות אנונימיות בעניינו ואלה נמצאו ריקות מכל תוכן ממשי. יחד עם זאת, לאחר שלא נמצא בדל ראיה או טענה שיש בהם להטיל בו דופי, טוען גביזון, הכריעו בעניינו אמירות בעלמא ובדיקת פוליגרף שנערכה במכון פרטי בניגוד לנהלים ותוך הפרת הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

"כך, במחי בדיקת פוליגרף אחת, שערכה הראייתי דל שבדלים ואמינותה מוטלת בספק רב, בוטל מינויו של קצין מוכשר מבלי שהועלתה כלפיו טענה עניינית כלשהי", נכתב בעתירתו של גביזון, "כל תחינותיו של העותר, כי יבוצע הליך בדיקה מהימן ואובייקטיבי על ידי השב"כ נענו בסירוב בלתי מוסבר".

עוד נטען בעתירה כי לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה לא הצליח להצדיק את ההסתמכות על בדיקת הפוליגרף הפסולה, הוא שינה את טענותיו וביקש לנמק את עמדתו בנוגע למינויו של גביזון בטענה סתומה באשר לאופן "התנהלותו" במהלך הבדיקה בעניינו.

עוד טוען גביזון, כי וינשטיין לא פסל את המינוי אלא קבע כי קיימים "סימני שאלה" המצריכים בדיקה נוספת. ואולם, למרות זאת, החליט בסופו של דבר השר אהרונוביץ' שלא למצות את תהליכי הבדיקה והורה על ביטול מינויו של גביזון לתפקיד.

"התוצאה היא קשה", נכתב בעתירה, "היא מעודדת הליך בלתי הוגן. הליך זה גורם לכך ששמו הטוב של אדם, עובד ציבור, נרמס ללא הצדקה וללא תכלית. משמעותה של ההחלטה היא כי אדם שטיפס בעמל רב וביושר בתוך המערכת לא יוכל להתמנות ולעמוד בראשה, כל אימת שיהיו כאלה שיחליטו שנכון יהיה להעלות טענות בעלמא מאחורי פרגוד האנונימיות".

כפי שנחשף בתחילת השבוע ב"הארץ", גביזון נמצא דובר שקר במהלך בדיקת פוליגרף, בה נשאל שאלות הנוגעות לעניינים של "התנהלות וטוהר המידות". היועץ המשפטי לממשלה חשף אתמול כי בבדיקה עלו סימני שאלה ביחס למעורבותו של גביזון בהטבת תנאיהם של אסירים, וכן לגבי החשש כי גורמים עבריינים ינסו להגיע אליו בדרכים שלא כחוק. גביזון עצמו הכחיש את הטענות שהועלו נגדו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ