מי בצוות שיבחן הקמת גוף ביקורת על הפרקליטות? בכירי היועמ"ש והפרקליטים

ח"כים קוראים להוסיף אנשי אקדמיה ועורכי דין

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מינה צוות לבחינת אפשרות היישום של הקמת נציבות תלונות על הפרקליטות. וינשטיין הודיע על כך במכתב שכתב אתמול ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון, לקראת דיון שיתקיים הבוקר בוועדה בהקמת גוף ביקורת על הפרקליטות.

ואולם, אתמול התברר כי בצוות שמונה, המורכב משמונה חברים, לוקחים חלק רק בכירי הפרקליטות ומשרד היועץ המשפטי לממשלה ולא, למשל, אנשי ציבור, אנשי אקדמיה, שופטים בהווה ובעבר ועורכי דין מהמגזר הפרטי.

בראש הוועדה עומדת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן, וחברים בה המשנים ליועץ המשפטי לממשלה, מייק בלס ורחל גוטליב, המשנים לפרקליט המדינה, שוקי למברגר ויהודה שפר, אלעד רוזנטל, ראש תחום ניהול בפרקליטות, עמית אופק, סגן לפרקליט המדינה ורז נזרי, עוזרו הבכיר של וינשטיין.

הצורך בהקמת גוף פיקוח על הפרקליטות עלה בשנים האחרונות בהזדמנויות שונות, בעיקר סביב כשלים שהתגלו בעבודת הפרקליטות וזכו לביקורת נוקבת מצד שופטים וסנגורים.

לדברי יוזם הדיון בוועדת ביקורת המדינה של הכנסת, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), יש הכרח לגוון את הרכב הוועדה באנשי אקדמיה, עורכי דין פרטיים ואנשי ציבור, כדי שתייצג דעות שונות ביחס לסוגיה המורכבת של הקמת גוף ביקורת. לדבריו, מוטב היה שהצוות לא יורכב רק מאנשי "הקומה של היועץ המשפטי לממשלה".

דעה דומה הביע גם יוזם הדיון השני, ח"כ ראלב מג'אדלה (עבודה). לדבריו, בנושא עקרוני כל כך, בו ספגה הפרקליטות ספגה ביקורת נוקבת, ראוי היה לגוון את הרכב הוועדה ולתת ביטוי גם לדעות של קהלים שונים בחברה הישראלית.

וינשטיין, שהודיע על הקמת הצוות, ביקש מח"כ חסון לדחות את הדיון עד לקבלת המלצות הצוות, באמצע חודש מאי, אולם בסופו של דבר הוחלט לקיים את הדיון מחר כמתוכנן.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לטענות כי "מדובר בתהליך עבודה פנימי של גיבוש המלצות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ