מנהל בכיר באל על חשוד שהטריד מינית עובדת הכפופה לו

על פי החשד, סגן ראש אגף מחשוב הטריד באופן סדרתי עובדת באגף. בחברה נוהגים "לסגור" פרשיות מסוג זה בין כתליה בבין דין משמעתי

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

מנהל בכיר בחברת אל על חשוד כי הטריד מינית עובדת הכפופה לו ויועמד היום לדין משמעתי בפני ועדה מיוחדת בחברה, כך נודע ל"הארץ". על פי החשד, סגן ראש אגף מחשוב הטריד באופן סדרתי עובדת באגף.

בדרך כלל, כאשר עולה תלונה על הטרדה מינית, היא נבדקת פנימית על ידי מי שהוסמכו לכך בחברה, אשר אינה נוהגת להוציא מקרים כאלה החוצה לחקירות משטרה. הפעם, ככל הנראה משום שמדובר בבכיר ובחשדות לסדרה של הטרדות מיניות, העביר מזכיר החברה את התלונה לבדיקה חיצונית של חברת חקירות שמתמחה בנושאי הטרדות מיניות.

דו"ח מנהלת החברה החיצונית, עורכת דין במקצועה, שהוגש לחברת אל על מצא בסיס ואישש את טענותיה של העובדת. מהתלונה עולה כי המנהל הטריד מינית את העובדת מספר פעמים ובאחד מהמקרים אף הגיע לביתה. עוד עולה מהתלונה כי המנהל נגע בגופה של העובדת בניגוד לרצונה.

העובדת נשואה לחבלן משטרה לשעבר שנפגע מהלם בפיגוע החבלה ליד הדולפינריום לפני כעשר שנים ומטפלת בו מאז. אשתו של המנהל שיועמד לדין משמעתי עובדת אף היא בחברת אל על.

לאחר קבלת ממצאי הבדיקה החיצונית, הוחלט בהנהלת חברת התעופה להעמיד את הבכיר לדין משמעתי והישיבה תתקיים היום. מאל על נמסר בתגובה, כי היא "אינה מתייחסת לנושאים הקשורים באנשיה בתקשורת".

אין זו הפעם הראשונה שבה נדרשת החברה לברר תלונות על הטרדות מיניות בין מנהלים לעובדות או עובדים בחברה, "וסוגרת" את הפרשיות בין כתליה מבלי לפנות בתלונות או לחקירת משטרה. באפריל 2009 נמצא כי מנהל שירות בטיסה (פרסר) הטריד מינית דייל אוויר אחר שהיה איתו בטיסה. היה זה מקרה תקדימי שבו עובד החברה נמצא אשם בהטרדה מינית של עובד אחר בן אותו המין. מנהל השירות, באמצע שנות ה-50 לחייו, הומוסקסואל מוצהר, הועמד לדין בפני ועדה פנימית של אל על. כעונש החליטה אז הוועדה להשעותו מתפקידו כמנהל שירות למשך שנה ולהורידו לדרגת דייל מן השורה.

שני מקרים הקשורים להטרדות מיניות של עובדי אל על שדווקא כן הגיעו לבית משפט הם מקרים שהתרחשו בחו"ל. בפברואר 2007 הוגשה תביעה לבית המשפט העליון של מדינת ניו יורק נגד אל על ונתבעים נוספים, על ידי עובדת החברה שטענה להטרדה מינית מצדו של אחד ממנהלי החברה בארצות הברית.

באוקטובר 2005 הוגשה תביעה לבית המשפט העליון של אונטריו בקנדה נגד אל על ונתבעים נוספים, על ידי עובדת חברה לשעבר, גם כן, בטענות להטרדה מינית. סכום התביעה הוא כ-2.2. מיליון דולר קנדי (כ-1.8 מיליון דולר אמריקאי). שני התיקים עדיין נדונים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ