אישום: קטין וצעיר בן 18 עומדים מאוחרי הצתת מכוניות הסטודנטים הערבים בצפת

הותר לפרסום כי שני תושבי העיר, נאשמים בהצתת המכוניות ובריסוס כתובות נאצה. בעליה של אחת המכוניות: להצתה קדם ויכוח מילולי קשה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

הותר לפרסום: לבית המשפט המחוזי בצפת הוגש היום (חמישי) כתב אישום נגד שני תושבי נערים בגין הצתת מכוניותיהם של הסטודנטים הערבים ממכללת צפת לפני שבועיים, על רקע רצח משפחת פוגל באיתמר. השניים, יהונתן אילוז בן 19 וקטין נוסף, שניהם תושבי העיר, מואשמים בגרימת נזק לכלי רכב במזיד. יחד עם השניים נעצר בתחילה צעיר נוסף, אולם הוא שוחרר.

על דבר מעצרם של השניים הוטל חיסיון מלא והוא הותר לפרסום חלקי בשבוע שעבר על ידי שופט בית משפט השלום בצפת, סאאב דבור, לבקשת "הארץ". היום הוסר לחלוטין צו איסור הפירסום.

מקרה ההצתה ארע לפני שבועיים. שתי המכוניות של הסטודנטים הלומדים במכללה האקדמית צפת הוצתו בחניון מעונות הסטודנטים. מכונית נוספת, שחנתה לידן נפגעה מהלהבות. על המכוניות שהוצתו היו מדבקות שהעידו כי בעליה של אחת מהן הוא מוסלמי ובעלה של המכונית השניה - נוצרי.

הצתת המכוניות לפני שבועיים. תצלום: ירון קמינסקי

על פי כתב האישום, בעקבות הרצח באיתמר התלהטו בצפת הרוחות ובעיר רוססו כתובות "מוות לערבים", "כהנא צדק", "נקמה", "תג מחיר" ועוד. מכתב האישום עולה כי שני הנאשמים הצטיידו בבקבוק, חומר דליק ויריעות בד והגיעו למעונות הסטודנטים של מכללת צפת. הם עטפו את גלגלי שני כלי הרכב בבד ספוג בדלק והציתו אותם.

בעליה של אחת המכוניות, עלי נעמי, סיפר לאחר המקרה כי לפגיעה במכוניות, קדם עימות מילולי חריף במהלך כנס שאירגנה המכללה ב"בית יגאל אלון בעיר". לדבריו, "במהלך הכנס פרץ ויכוח קשה בין יהודים לערבים ובמהלכו צעקו לעברנו כי מדינת ישראל היא מדינת היהודים ונועדה לעם היהודי - ולנו כערבים, אין בה מקום". הוא סיפר כי "אני וחברי מהכיתה, בהם גם סטודנטים יהודים, יצאנו במחאה על הדברים האלו. היה כעס גדול, אסור שדברים כאלה יאמרו".

בעקבות אירוע ההצתה הוקם בהנחיית תת-ניצב מנחם חבר, מפקד מרחב הגליל, צוות חקירה מיוחד בתחנת צפת. במהלך החקירה נעצרו שלושה תושבי צפת -שני בגירים בני 18 וקטין בגיל המתקרב ל-18 - בחשד למעורבות באירוע.

ממרחב הגליל של המשטרה נמסר היום כי השלושה נחקרו ומסרו גירסה ראשונית, ואחר כך דבקו בזכות השתיקה. במהלך החקירה נאספו ראיות הקושרות אותם לארוע ועל פי החלטת פרקליטות מחוז צפון הוחלט להגיש כתב אישום נגד שניים מהם בסעיף של גרימת נזק לרכב במזיד. העונש המירבי על עבירה זו הוא עד 15 שנה.

במרחב הגליל הוסיפו כי "המשטרה רואה אירוע זה בחומרה יתרה, ופועלת בעיר צפת במספר מישורים". סניגורם של הנאשמים, עו"ד ליאור בר-זוהר, אמר בשבוע שעבר כי "אין בידי המשטרה כל ראיות והיא יוצרת יש מאין".

היסטוריה של מתיחות בין ערבים ליהודים בעיר

יומיים אחרי ההצתה נדקר ביער עין זיתים, אלבר חלול, תושב הכפר גוש-חלב, שטען כי הדוקרים היו יהודים. בידי משטרת צפת חשוד בדקירה. לפני שלושה חודשים פגעו אלמונים במכוניתו של סטודנט ערבי הלומד במכללת צפת וכתבו על המכונית, לטענתו, "ערבי החוצה". הצתת המכוניות והדקירה בעין זיתים הן התקריות האחרונות בשורה של אירועים דומים שהתרחשו בצפת בחודשים האחרונים.

חודשיים קודם לכן הותקפו בצפת שלושה סטודנטים ערבים הלומדים בעיר על ידי 30 תוקפים יהודים. ההתקפה כללה גם ירי באוויר מצד אחד התוקפים. מכתבי האישום שהוגשו בעקבות האירוע עולה כי שורשי האירוע בשיחה בין התוקפים אודות "בעיית נוכחותם המתגברת של הערבים בצפת, אשר פוגעים בביטחונן האישי של בנות יהודיות".

המתיחות בין ערבים ויהודים בצפת החריפה לפני חצי שנה, בעת שבעיר נערך "כנס חירום" תחת הכותרת "המלחמה השקטה - נלחמים בהתבוללות בעיר הקודש צפת". בכנס נאמר כי מקור הבעיה הוא המכללה בעיר, שרוב תלמידיה ערבים. דוברים בכנס התריעו מפני כוונת הממשלה להקים בעיר בית ספר לרפואה, שלדבריהם "עלול להחמיר את הבעיה עד מאוד ולפגוע בקדושתה של עיר הקודש".

לפני כמה חודשים יצאו 18 רבנים ובראשם רב העיר, שמואל אליהו, שלא למכור או להשכיר דירה או חלקת אדמה בארץ ישראל לגוי. מרבית הרבנים החתומים על הקריאה הם מצפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ