שופט נזף במשטרה: הדרישה לוותר על הפגנה תמורת שחרור ממעצר - לא חוקית

בית המשפט שיחרר 15 פעילי שמאל שהפגינו מול חוות מעון והבהיר למשטרה שאין לה סמכות להגביל את חופש הביטוי

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית משפט השלום שחרר השבוע פעילי שמאל שהפגינו בשבת האחרונה מול חוות מעון, ומתח ביקורת קשה על המשטרה שהתנתה את שחרורם ממעצר בהתחייבותם לא להפגין במקום. השופט קבע שאין בסמכותה של המשטרה להגביל את חופש הביטוי שלהם. הפעילים נעצרו על ידי משטרת מחוז ש"י.

האירוע המדובר היה ביום שבת האחרון. קבוצה של פעילי שמאל באה לאזור חוות מעון בדרום הר חברון, למחות על כך שבשבוע שעבר נדקר שם פלסטיני בידי יהודי. למקום באו כוחות משטרה וצבא גדולים שהציגו למפגינים צו, שהשטח הוא שטח צבאי סגור. לאחר דין ודברים נעצרו 15 בני אדם.

לאחר יום חקירות במשטרת חברון הציעה המשטרה למפגינים העצורים להשתחרר, בתנאי שיסכימו לא לפגין באזור. הצעה זו היא נוהל מקובל במשטרה. הנחקרים סירבו לקבלה וביום ראשון בבוקר ביקשו מבית המשפט לשחרר אותם.

בדיון טען פרקליטם של העצורים, עו"ד נרי רמתי, כי "לא היתה שם אופוזיציה, כך שלא נשקפה פה שום סכנה לציבור. מטרת הפעילים, כפי שהם הצהירו, היתה לעשות משמרת מחאה שקטה בלתי אלימה, נגד אי אכיפת החוק של המתנחלים היהודים במקום". נציג המשטרה טען כי "ניתן להם פרק זמן סביר כדי להתפנות. לאחר מכן ניתן פרק זמן נוסף, והם פשוט לא התייחסו אליו".

בסופו של ההליך החליט השופט יואל צור לשחרר את כל העצורים. השופט מתח ביקורת נוקבת על המשטרה, בטענה שהתנאים הנדרשים על ידיה "צופים פני עתיד", ואין כל סיבה למנוע מהלכים שיש בהם כדי לקיים מחאה שקטה על מעשים למיניהם. השופט כתב כי "אין להתנות את שחרורם של העצורים בתנאים שיש בהם כדי לפגוע בזכות הבעת דעה וחופש הביטוי. אם ישתתפו המבקשים בעתיד במעשים שיהיה בהם משום יצירת פרובוקציה או חיכוך אלים, ומשום עבירה, תמיד ניתן יהיה לעצרם, אך אין להתנות את שחרורם בדרישות כמו אלה שנדרשו על ידי המשטרה".

פעילות משטרת ש"י זכתה השבוע לביקורת לא רק מבית המשפט, אלא גם בהתנחלויות. אתמול בבוקר התייצבו שוטרים בשעה חמש וחצי בבוקר באיתמר וביקשו מתושב המקום, משה רונצקי, קצין צה"ל ביחידה מובחרת, לבוא לחקירה. הבקשה היא חלק מחקירה גדולה בשומרון שבה מחפשת המשטרה מתנחל שירה למוות בפלסטיני בכפר עראק בורין. הירי נעשה מאקדח גלוק, והמשטרה מזמנת לחקירה כל אדם המחזיק אקדח מסוג זה. במסגרת זו באו השוטרים לרונצקי.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, האשים את המשטרה בחוסר רגישות. מפקד מחוז ש"י של המשטרה, ניצב חגי דותן, מסר בתגובהכחי לאחר שבחן את פעילות השוטרים הבוקר באיתמר, מצא שהם פעלו במסגרת החוק וללא דופי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ